Son dakika... Koronavirüs (corona virus) salgınında ölü sayısı her geçen gün artıyor

Çin'in Vuhan (Wuhan) kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (corona virus) (2019-nCoV) salgınında can kaybı 132’ye, salgından etkilenen kişi sayısı 5 bin 974’e yükseldi. Virüs hızla yayılmaya devam ederken, son olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde de görüldü.

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınında ölü ve yaralı sayısı her geçen gün artarken, virüs yayılmaya ve farklı ülkelerde ortaya çıkmaya devam ediyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan 2019-nCoV salgını nedeniyle 132 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen sayısı bin 239'nun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974’e çıktı.

Bununla birlikte virüsten etkilendiği şüpheli olan kişi sayısı 9 bin 239’a yükselirken, virüsten etkilenen kişilerle herhangi bir şekilde temasa geçmesi nedeniyle müşahede altına alınanlar 59 bin 990’a çıktı. Bugüne kadar iyileşerek taburcu edilen enfektelerin sayısı ise 103 oldu.

Ayrıca, Çin anakarası dışında virüsten etkilenen kişi sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 8, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 7’ye çıktı.

Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde salgının etkisi altındaki kişi sayısı 3 bin 554’e çıkarken, can kaybının 125’i bu eyalette yaşandı.

"Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" platformunun verilerine göre, salgın Çin dışında, Tayland’da 14, Japonya’da 7, Singapur’da 5, ABD’de 5, Avustralya, Fransa, Almanya ve Güney Kore’de 4’er, Malezya’da 3, Vietnam’da 2, Nepal, Kanada, Kamboçya ve Sri Lanka’da 1’er kişide görüldü. Son olarak ise, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk kez corona virüsü tespit edildi. BAE Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin'in Vuhan kentinden gelen bir aile fertlerinde yeni tip corona virüsü tespit edildiği belirtildi.

Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede salgına dönüşen koronavirüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin'i ziyaret etmiş ve salgınla mücadele konusunda güvendikleri ülkeye yardıma hazır olduklarını söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi de Ghebreyesus ile görüşmesinde, "Bu salgını bir an önce yenme konusunda inancımız, özgüvenimiz tam, kaynaklarımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

YENİ TİP KORONAVİRUS SALGINI

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
İnşallah şifasını bir müslümana bulmayı nasip eder Rabbim. İnşallah yaptığınız zulmün karşılığında müslümana minnet eder İslama mecbur kalırsınız. Fıtrata aykırı davranışlarınız mutlaka bir cezq görecekti. Gerçekte, Allah onlarla istihza (alay) eder de azgınlıklarında onlara fırsat verir, bu yüzden onlar bir müddet başıboş dolaşırlar. (Bakara 2:15) Ne yani, insanoğlu başıboş bırakılacağını mı sanıyor? (Kıyâme 75:36)
ya birak bu işleri islamiyeti haci hoca ve şeyhlerden alip bilim ilim adamlarina vermediğin sürece mahkumsun elin gavuruna senin gibilerde sure ve ayetlerle avunur durur böyle
@arjursum ölüm korkusu sana gelince sende göreceksin bakalım Allah'ın ayetlerimi gerçekmiş yoksa senin bildiklerin mi?
bizim ülkede çıkmış olsaydı ni diyecektin acaba çok merak ediyorum.
Abd ye gitsin şu salgın
bırakın kardeşim ölen ölür kalanlarla yolumuza devam ederiz dermişim
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler