HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Moskova'da 4'lü Suriye toplantısı sona erdi! Mültecilerin dönüşüyle ilgili dikkat çeken detay

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Son dakika haberi: Rusya'nın başkenti Moskova'daki Suriye konulu 4'lü toplantı sona erdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da katıldığı toplantıda Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesiyle ilgili somut adımlar ele alındı. Ayrıca Suriyeli mültecilerin dönüşüyle ilgili çabalar da toplantıda masaya yatırılan konular arasında yer aldı.

Son dakika haberi: Rusya, Türkiye, Suriye, İran savunma bakanları Moskova'da bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi alanında atılabilecek somut adımların ele alındığı öğrenildi. Toplantının ardından Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Artık bu haberi reklamsız okumak mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

bd73cdb7-2e19-4fdd-9204-b4bcd8f7384c

MÜLTECİLER VE TERÖR ÖRGÜTLERİ MESAJLARI

Toplantıda Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmesine yönelik çabaların yoğunlaştırılması konuları ele alındı.

Suriye topraklarında her şekliyle terör örgütleri ve tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele konuları da görüşüldü.

FujwpmsXgAAu9ji

"TOPLANTI YAPICI HAVADA GEÇTİ, DEVAMININ ÖNEMİ VURGULANDI"

Milli Savunma Bakanlığının açıklamasında "Taraflar Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını teyit etmişlerdir. Yapıcı havada geçen toplantı sonucunda, Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için dörtlü formattaki toplantıların devamının önemi vurgulanmıştır" ifadelerine yer verildi.

5c0d6318-895c-4bd7-b082-22687df99223

4 ÜLKENİN BAKANLARI VE İSTİHBARAT BAŞKANLARI KATILDI

Toplantıya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Savunma Bakanı Mohammad Reza Aştiyani ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya, İran ve Suriye İstihbarat Başkanları katıldı.

62c8f13d-21ab-4fad-896e-4312b4a01fb7

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Zirvenin ardından Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Görüşmede, Suriye’de güvenliğin güçlendirilmesi ve Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik somut adımlar ele alındı" ifadeleri kullanıldı.

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü konusunun da masaya yatırıldığı belirtilerek, "Tüm terör tehditlerine karşı Suriye’deki tüm aşırılık yanlısı gruplarla mücadele konusuna özel önem gösterilmektedir. Görüşmeler sonucunda taraflar, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma hedeflerini ve Suriyeli mültecilerin anavatanlarına bir an önce dönmeleri için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini yineledi" denildi.

Tüm tarafların Suriye ve bölgede istikrarın sürdürülmesi için görüşmelerin devam ettirilmesinin önemini vurguladığı aktarıldı.

(AA-İHA)

En Çok Aranan Haberler