HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Gündemimizde' diyerek duyurdu! İran ile yeni sınır kapıları açılacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Erdoğan, İran ile 10 yeni anlaşma yapıldığını kaydetti. Öte yandan toplantı sonrası Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, "İran'la yeni sınır kapıları açılması konusu gündemimizdedir" dedi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Gündemimizde' diyerek duyurdu! İran ile yeni sınır kapıları açılacak

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Reisi daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

AA-20240124-33518669-33518668-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_IRAN_CUMHURBASKANI_REISIYI_RESMI_TORENLE_KARSILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı.

AA-20240124-33520465-33520460-TURKIYE_ILE_IRAN_ARASINDA_10_ANLASMA_IMZALANDI

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Reisi, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı'nın ardından anlaşmaların imza töreni ile ortak basın toplantısına katıldı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Cunhurbaşkanı Reisi ve heyetini Ankara'da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kirman'da 3 Ocak'ta meydana gelen menfur terör saldırısını lanetliyorum. Türkiye'nin terörle mücadelede İran'ın yanında olduğunu ifade etmek istiyorum.

Konsey toplantısında aldığımız kararların bölgenin refahı konusunda da önem taşıdığına inanıyoruz. Komşumuz İran ile ilişkilerimizi karşılıklı güven ve müşterek menfaatler temelinde derinleştirmeye önem veriyoruz. Görüşmelerimizde bu iradeyi bir kez daha teyit ettik.

Görüşmelerimizde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının bir an önce son bulması için atılacak adımları ele aldık. Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini hedef alan PKK/PYD/YPG ve PJAK'a karşı işbirliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik. Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha fazla tehdit edecek adımlardan sakınılmasının önemi üzerinde mutabık kaldık.

aa3

"10 YENİ ANLAŞMAYA İMZA ATTIK"

10 yeni anlaşmaya imza attık. Asırlardır komşumuz olan İran'la ilişkilerimizi ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. İran ile yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hedefimiz doğrultusunda özellikle koronavirüs salgını sonrasında ilerleme kaydettik. Öte yandan bu kulvarda daha hızlı koşmamız gerektiğinin de farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanı ile bu kapsamda atacağımız adımları ele aldık.

aa2

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ BİZİM GÜVENLİĞİMİZDİR"

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise Türkiye ile ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Reisi, Filistin konusunda Türk halkının zulme karşı duruşunun ve desteğinin takdire şayan olduğunu ifade etti. Reisi "Türkiye ile ilişkilerimizi üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Terör, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele konusunda iş birliğimizle ilgili irademizi gösterdik. "Biz uzun yıllar Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduk ve bundan sonra da bu ilişkileri daha üst seviyelere taşımayı istiyoruz. Türkiye'nin güvenliği bizim güvenliğimizdir" dedi.

aa1

ERDOĞAN: "İRAN İLE YENİ SINIR KAPILARI AÇILMASI KONUSU GÜNDEMİMİZDEDİR"

Öte yandan Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ticaret Bakanlığımızın verilerine göre müteahhitlerimiz 4,6 milyar dolarlık 56 proje üstlendi. Birçok batılı firma İran'dan kaçarken 200 firmamız İran'da kalmayı tercih etmiştir. İran'la yeni sınır kapıları açılması konusu gündemimizdedir. Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını artırmaya matuf sınır ticaret merkezleri tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor. Ticaret için sınırda alt yapıya özel önem atfediyoruz. Tahran-Van yolcu tren seferlerinin yeniden başlatılmasını yararlı görüyoruz" açıklamasını yaptı.

Express

En Çok Aranan Haberler