HABER

Son dakika: Rusya'da okula silahlı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var, saldırının üzerindeki detay olay yarattı

Son dakika haberi: Ukrayna'yı işgalinden beri karışıklıkların dozunun giderek arttığı Rusya, son olarak okula silahlı saldırı haberiyle sarsıldı. İzhevsk kentinde bir saldırganın okula ateş açması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 13'e yükseldi. Vurulanlar arasında çocukların da olduğu belirtildi. İntihar ettiği belirtilen saldırganın üzerindeki detay ise dikkat çekti. İşte Rusya'daki bir okulu kana bulan saldırının detayları...

Son dakika haberi: Rusya'da gerilim tırmanıyor! Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'kısmi askeri seferberlik' ilan etmesi sonucu sınır kapılarında yoğunluk oluşmuş, vatandaşlar kaçacak yer aramaya başlamıştı. Kadınlar kocalarını askerer göndermemek için evde kol, bacak kırma gibi yöntemleri araştırmaya başlarken yaşanan karışıklıklara son olarak İzhevsk'te bir okula silahlı saldırı eklendi.

OKUL ÇEVRESİ KUŞATMA ALTINA ALINDI

Rus haber ajansı TASS saldırganın No. 88 isimli okulda 6 kişiyi öldürdüğünü, 20 kişiyi yaraladığını duyurdu.

Can kaybı sayısının 13'e yükseldiği belirtilirken hayatını kaybedenler arasında 7 çocuk, 2 öğretmen ve 2 güvenlik görevlisi olduğu öğrenildi. Yaralananların 14'ünün ise çocuklar olduğu bildirildi.

a

Öte yandan, 1. ve 11. sınıf aralığındaki öğrencilerin eğitim aldığı okulda, toplam 982 öğrencinin eğitim gördüğü ve 80’e yakın personel ve öğretmenin bulunduğu öğrenildi.

İNTİHAR ETTİ

Yetkililer saldırgan cansız bedeninin polis tarafından bulunduğunu belirtti. Saldırganın intihar ettiği belirlendi.

b

İlk belirlemeye göre saldırganın üzerinden 2 tabanca çıktı.

Rus emniyet yetkilileri, saldırganın kıyafetinde Nazi sembolü bulunduğunu ve kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

3

KURUSIKIDAN BOZMA

Saldırganın kullandığı iki tabancanın da kurusıkıdan bozma olduğu ve saldırganın kendisi tarafından gerçek silaha dönüştürüldüğü ifade edildi.

4

Saldırganın üzerinden birçok mermi ve şarjör çıktı.

1

YAS İLAN EDİLDİ

Udmurtya Cumhuriyeti'nde 29 Eylül'e kadar olay nedeniyle yas ilan edildiği kaydedildi.

İLK GÖRÜNTÜLER GELDİ

Öte yandan silahlı saldırının meydana geldiği okuldan ilk görüntüler de geldi.

Görüntülerde okulda panik yaşandığı ve çocukların apar topar bina dışına çıkarıldığı görülüyor.

c

KREMLİN SÖZCÜSÜ PESKOV: "İNSANLIK DIŞI BİR TERÖR SALDIRISI"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti’nin başkenti İjevsk kentinde 13 kişinin hayatını kaybettiği okul saldırısı hakkında açıklama yaptı.

Saldırının Neo-Nazi bir örgüte üye olan kişi tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Peskov, "Görünüşe göre Neo-Nazi bir örgüte bağlı olan şahıs tarafından işlenen insanlık dışı bir terör saldırısı. Putin, hayatını kaybedenler için derin üzüntü duyuyor. Bölge başkanına ve eğitim bakanına gerekli talimatlar verildi. Doktorlar, psikologlar ve Acil Durumlar Bakanlığı görevlileri bölgeye yönlendirildi. Maalesef dünyanın başka ülkelerinde de bu tür trajedilerin yaşandığını biliyoruz. Ancak bu bizim için bahane olamaz. Gerekli önlemleri alacağız" diye konuştu.

(Reuters-AA-İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler