HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Tahliye için giden Türk uçağına Sudan'da saldırı! MSB'den açıklama geldi: Hafif silahla ateş açıldı.... Bakan Akar: Türkiye'den ekip gönderebiliriz

Son dakika haberi: İç çatışmaların devam ettiği Sudan'da mahsur kalan Türk vatandaşları tahliye edilmeyi beklerken Türkiye'den göreve giden uçağa hafif silahla ateş açıldı. Saldırıyı duyuran Milli Savunma Bakanlığı uçağın inişini emniyetle gerçekleştirdiğini duyurdu. Bakanlık personelden yaralanan olmadığını açıkladı. Hızlı Destek Kuvvetleri'nden (HDK) saldırıyla ilgili açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da ikinci uçağın inişi sırasında hafif silah atışı olduğunu bildirdi.

Son dakika | Tahliye için giden Türk uçağına Sudan'da saldırı! MSB'den açıklama geldi: Hafif silahla ateş açıldı.... Bakan Akar: Türkiye'den ekip gönderebiliriz

Son dakika haberi: Sudan'da 15 Nisan'da ordu ile paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında başlayan çatışmalar sürerken ülkede mahsur kalan vatandaşları tahliye için Türkiye'den giden uçağa açıldı. MSB'den gelen açıklamaya göre C-130 tahliye uçağına hafif silahlı saldırı sonucu personelden yaralanan olmadı. Bakan Akar da uçağa saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İLK TAHLİYE BUGÜN GERÇEKLEŞTİ

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında süren çatışmalar nedeniyle yurda dönmek isteyen Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin çalışmalar sürüyor. Sudan'da mahsur kalan vatandaşların tahliyesi için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait 5 tahliye uçağı da görevlendirildi. TSK uçağı ile ilk tahliye de bu sabaha karşı gerçekleşti.

Tahliyeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın ilk grubu TSK’ya ait uçaklarla emniyetli şekilde ülkemize getirildi. Tahliye operasyonumuz tüm vatandaşlarımız yurda ulaştırılıncaya kadar aralıksız devam edecek" denildi.

TSK UÇAĞINA SALDIRI

Bakanlıktan yapılan bir diğer açıklamada ise tahliye için gönderilen TSK uçaklarından birine silahlı saldırı gerçekleştirildiği duyuruldu. Açıklamada, "Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna’ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır" ifadelerin kullanıldı. (DHA)

AA-20230428-30981982-30981981-SUDANDAKI_TURK_VATANDASLARIN_TAHLIYESI

HDK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Hızlı Destek Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada ise "Saldırıyı biz gerçekleştirmedik" dendi.

BAKAN AKAR: BURADAN EKİP GÖNDERİP UÇAĞI ONARABİLECEĞİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sudan'dan Türk vatandaşlarının tahliyesi sırasında, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçağa ateş açılmasına ilişkin soruyu yanıtladı.

Sudan'da gruplar arasında çıkan çatışmaların ardından ülkedeki Türk vatandaşlarının güvenli şekilde tahliyesi için Dışişleri Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışmaların sürdüğünü aktaran Akar, "Vatandaşlarımızın tahliyesine yönelik planlama kapsamında Hartum'un kuzeyindeki Wadi Sayidna Havaalanı'na C-130 tipi uçaklarımızdan biri indi. İkinci uçağımızın inişi sırasında hafif silah atışı oldu. Buna rağmen uçağımız emniyetli bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Herhangi bir yaralı veya personel zayiatımız söz konusu değil. Uçakta oluşan hasarı ekibimiz inceliyor. Duruma göre, ekiplerin vereceği rapora göre ilave lojistik destek sağlama yönündeki kararımızı vereceğiz." açıklamalarında bulundu.

Port Sudan'a giden uçaklara ilişkin de bilgi veren Akar, "Bir uçağımız oradan vatandaşlarımızı alarak döndü. Diğer A400M uçağımız oradaki vatandaşlarımızın tahliyesine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah kazasız belasız oradan ayrılacak." diye konuştu.

"EMNİYETLİ ŞEKİLDE TAHLİYELERİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR"

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Akar, "Bizim amacımız kazasız belasız vatandaşlarımızın emniyetli bir şekilde ülkemize tahliyesi. Bu konuda çalışmalarımızı ilgili birimlerle sürdürüyoruz, onlar da oradaki askeri, sivil söz sahibi kişilerle görüşmelerini sürdürüyor. Uçaklarımızın, vatandaşlarımızın emniyetli şekilde tahliyesi için çalışmalarımız devam ediyor. Süreci yakından takip ediyoruz." dedi.

Uçaktaki hasarın büyük olup olmadığı yönelik soru üzerine Akar, "İlk bilgilere göre büyük bir hasar olduğunu değerlendirmiyoruz. Buradan göndereceğimiz ekipler tarafından orada onarabileceğimizi değerlendiriyoruz. Kesin durum, gelen raporla açıklığa kavuşacak." dedi.

DİĞER ÜLKELERİN VATANDAŞLARI TAHLİYE EDİLİYOR

Sudan'dan, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar nedeniyle vatandaşlarını çıkarmak isteyen ülkelerin tahliye çalışmaları sürüyor. Port Sudan Havalimanı’na inen çeşitli ülkelere ait askeri uçaklar ve yolcu uçakları, Sudan’dan tahliye edilmek isteyen vatandaşlarını alarak ülkelerine ulaştırıyor.

SUDAN'DA ORDU İLE HDK ARASINDA ÇATIŞMA

AA'ya göre Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında "HDK'nin tamamen orduya katılmasını" öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre ordu ile HDK arasında 15 Nisan'da başlayan çatışmalarda düne kadar 500'den fazla can kaybı 4 binden fazla ise yaralanma meydana geldi.

AA-20230428-30981982-30981977-SUDANDAKI_TURK_VATANDASLARIN_TAHLIYESI

AA-20230428-30981982-30981980-SUDANDAKI_TURK_VATANDASLARIN_TAHLIYESI

AA-20230428-30981982-30981978-SUDANDAKI_TURK_VATANDASLARIN_TAHLIYESI

AA-20230428-30981982-30981979-SUDANDAKI_TURK_VATANDASLARIN_TAHLIYESI

(AA)

En Çok Aranan Haberler