HABER

Ücretsiz ÖSS eğitim sitesi

Kurdukları internet sitesi ile üniversiteye hazırlanan gençlere ücretsiz ders olanağı sağlayan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Barış Sözen ve Umut Dilli, Türkiye'de sponsor bulmakta zorlanırken, ABD'li firmalar işbirliği yapmak için sıraya girdi.

Ücretsiz ÖSS eğitim sitesi

İdealist öğrenciler Sözen ve Dilli, parasız eğitim uğruna milyon dolara ulaşan tekliflere direniyor. Barış Sözen, "Dershane sanal, başarı gerçek" sloganıyla yola çıkarak, yaklaşık bir yıl önce açtıkları (www.dersizle.com) sitesini ziyaret edenlerin sayısının 600 bini geçmesi üzerine, internet sitelerinin Amerikalı şirketlerin ilgisini çektiğini kaydetti.

Sözen, Amerikalı iki yazılım şirketinin, bünyelerinde bulunan Türk mühendisler aracılığıyla kendilerine ulaştığını belirterek, merkezi San Diego'da bulunan Software Industry Council ve Kaliforniya'da Silikon Vadisinde çalışmalarını sürdüren Association Of Software Enterpraise şirketlerinin, sitenin paralı hale getirilmesi için kendilerine "servet" teklif ettiğini söyledi.

"Sponsor olmaları için Türkiye'de elektronik postayla, telefonla, faksla ulaşmadığımız büyük firma kalmadı. Hiçbiri dönüp bizimle ilgilenmedi bile" diyen Sözen, siteyi paralı yapmamak için direndiklerini belirtti.

Sözen, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de yardım için müracaat ettiklerini ancak olumsuz cevap aldıklarını söyleyerek, "Bizim sitemiz maddi imkansızlık nedeniyle dershanelere gidemeyen öğrencilere yönelik bir site. Her iki kurum da bu siteye katkı sağlasalar, bize değil, maddi durumu yetersiz öğrencilere destek olacaklar. Biz bir ideal uğruna, sitemizi paralı hale getirmemek için uğraş verirken, bu kurumlardan hiçbir destek göremedik" dedi.

Sponsor aramalarındaki sebebin para kazanmak olmadığının altını çizen Barış Sözen, sponsorlar vasıtasıyla, daha profesyonel öğretmenlerle çalışmak, daha güzel mekanlarda ve daha güzel kameralarla dersleri çekip ücretsiz yayınlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Sözen, sitenin aylık 1000 YTL masrafının olduğunu ifade etti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön