Son Dakika Yeni Suudi Arabistan Haberleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Katar Savunma Bakanı ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman bin Muhammed Al Sani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile telefonda görüştü.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki diplomatik kriz sürerken, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz veliaht prensi değiştirdi. Kral Selman, yeğeni Muhammed bin Nayif’i veliaht prenslikten azlederek yerine oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. 31 yaşındaki Prens Muhammed, Suudiler öncülüğündeki bazı Arap ülkelerinin 5 Haziran’dan itibaren Katar’a uygulamaya başladığı diplomatik tecritin mimarı olarak biliniyor. Peki Suudi Arabistan'da veliaht prens Katar krizi sonrası mı değişti?


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Körfez'i olduğu kadar dünya gündemini de sarsan Katar krizine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan son açıklamada, dün akşam telefonla yapılan görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve yeni Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bölgede Katar ekseninde yaşanan gerilimin sona erdirilmesine yönelik çabaların artırılmasına karar verdikleri belirtildi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Birinci Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a ayrı ayrı telgraf göndererek, yeni görevlendirmeden dolayı tebrik etti. Katar Emiri Al Sani, iki kardeş ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağlarının daha fazla gelişmesini arzuladığını kaydetti.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud görüştü. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin önümüzdeki süreçte daha da güçlendirilmesi konusunda kararlılık vurgulandı. Bölgede Katar ekseninde yaşanan gerilimin sona erdirilmesine yönelik çabaların arttırılması hususunda mutabık kalındı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

'2017 Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak mı' sorusu Türkiye kamuoyunun en çok merak ettiği soru olarak gündeme gelirken, Suudi Arabistan'da Kral Selman talimat verdi; Ramazan Bayramı tatili tam 23 güne çıkarıldı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, 16 Haziran'da başlayan Ramazan Bayramı tatilinin Kral Selman bin Abdulaziz'in talimatı üzerine 9 Temmuz'da son bulacağı belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Suudi Arabistan, tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 15 bin deveyi de sınır dışı etti. ABD'de yayımlanan diplomasi ve uluslararası politika sitesi Foreign Policy'de yayımlanan habere göre, yalnızca 11 bin 500 kilometrekare yüzölçümü nedeniyle on binlerce develik sürülerini Suudi Arabistan topraklarında otlatan Katarlı sürü sahipleri, sınır dışı kararıyla zor durumda kaldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Suudi Arabistan Krallığı, Veliaht Prens Muhammed bin Nayif'in yerine Kral Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman'ın getirilmesi yönünde karar aldı. Kral Salman'ın 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Selman Savunma Bakanlığı görevini yürütüyor. Salman'ın Birinci Veliaht Prens olması yönündeki kararın Suudi Sadakat Konseyi tarafından 31'e karşı 34 oyla Muhammed bin Nayif'in yerine getirildiği ifade edildi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmamalarına şaşırdıklarını belirterek, "Amaç gerçekten terörizm mi?" diye sordu. Sözcü, "Bu zaman dilimi arttıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptıkları karşısında şüpheler artıyor." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Katar krizi sürerken yine Körfez bölgesinden dikkat çekici bir haber geldi. Suudi Arabistan Donanması, Basra Körfezi’nde, üç İran Devrim muhafızını gözaltına aldı. Suudi Arabistan, Mercan Petrol Tesisine çok yaklaştıkları gerekçesiyle İran Devrim muhafızlari botlarına müdahale edildiğini duyurdu. Bu olayın Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilimi daha da tırmandırma tehlikesi var.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İran’ın, Tahran saldırına karşılık Suriye’deki IŞİD’in hedeflerine yönelik füze saldırısı hakkında konuştu. Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti. İran Devrim Muhafızları, İran’ın en az 18 kişinin öldüğü Tahran saldırısını üstlenen IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine düzenlediği saldırının Suudi Arabistan’a da bir mesaj niteliğinde olduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Katar ile Türk kuvvetlerinin katılımıyla Katar'da ortak tatbikat icra edileceği bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı, askerlerin ilk eğitimlerinin Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde yapıldığını açıkladı. Öte yandan Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdıkları 14 gün sona erdi. Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Washington Hattı'nın Wall Street Journal gazetesinden aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politikayı kişiselleştirdiği ve bunun büyük problemler açacağını belirten uzmanlar, Ankara’nın dış politikada 'kontrolü kaybettiği'ni idda ederek, bu durumun Erdoğan için daha çok kişisel olduğu; Ankara’daki yetkililerin Katar’ın bu şekilde 'baskı altına alınıp ezilmesine' izin verilirse,sıradaki hedefin Erdoğan yönetimi olacağından şüphelenildiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Suudi Arabistan basınının askeri kaynaklara dayandırdığı haberlerde Kral Selman Türkiye'nin askeri üs kurmasına izin vermediği iddia edildi. Suudi Arabistan Krallığı hükümet kaynaklarının açıklamasında ise Türkiye’nin Suudi Arabistan topraklarında askeri üs kurma teklifinin reddedildiği bildirildi. Suudi hükümetinin açıklamasında, Suudi Arabistan’ın "yabancı bir askeri üsse gereksinim duymadığı, silah kuvvetlerinin ve askeri kabiliyetinin en üst düzeyde olduğu" ifade edildi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyir, Katar'ın terör örgütlerini desteklemeyi sona erdirmesi halinde krizin çözülebileceğini söyledi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyir, Katar krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan el Cubeyir, Katar'ın radikal ve terör örgütlerine desteğini kesmesi halinde krizin çözülebileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Katar merkezli Al Jazeera kanalının Arapça hesabını sabah saatlerinde kapatmıştı. Hesabın askıya alınma nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmazken, hesabın sonra yeniden açıldığı aktarıldı. Suudi Prens Telal, Twitter'a yaptığı 300 milyon dolar yatırım ile şirketin en büyük ikinci hissedarı konumuna gelmişti. Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan, ülkelerinde faaliyet gösteren Al Jazeera'nın yayın lisansını iptal etme ve ofislerini kapatma sürecini de başlatmıştı.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar'a yönelik uyguladıkları ablukanın, ulusal güvenliği korumayı amaçlayan bir egemenlik hakkı olduğunu belirtti. Söz konusu üç ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd bin Raad el-Hüseyin'in, "Katar ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesme kararının insan hakları üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duyduğu" yönündeki açıklaması değerlendirildi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen ve Libya, Katar ile olan ilişkilerini kestiklerini duyurmalarının ardından bugün Bahreyn'de düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda skandal bir olay yaşandı. Suudi Arabistan yetkililerinin, Katar heyetine hakaret ettiği iddia edildi. Sözlü sataşmayka başlayan kavga sonrası iki taraf tekme tokat birbirine girdi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Katar krizinin nedenine ilişkin analizlere yer veren İngiliz basınından dikkat çeken yorumlar... İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar'daki diplomatik krizin merkezinde Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Salman'ın Katar Emiri Al Tani ile yürüttüğü büyük rekabetin yer aldığını ileri sürdü. 31 yaşında olmasına rağmen Suudi Arabistan'da son yıllarda çok önemli makamlara getirilen Prens bin Selman'ın 37 yaşındaki Katar Emiri el Tani'nin yönetimiyle mücadele etmek istediğini düşünüyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomik zorluklar yaşayan Suudi Arabistan, çareyi ‘günah vergisinde’ buldu.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suudi Arabistan'dan gelen 'Abluka değil boykot' açıklaması Katar'ı kızdırdı. Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre Rumeyhi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, "Kardeş Körfez ülkelerinin Katar'ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz, bu doğrudan ablukadır" dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

"Katar'ın Nisan ayında, İran destekli Iraklı Şii milislerin kaçırdığı belirtilen 26 Katar Kraliyet Ailesi üyesi ile Suriye'deki cihatçıların alıkoyduğu Şii savaşçılar karşılığında Suriye'deki eski bir El Kaide üyesine 1 milyar dolara yakın fidye ödediği bildirilmişti. Dolayısıyla, Katar'ın radikal ve aşırılık yanlısı ideolojiye finansman sağlamaya devam ettiği Doha'ya ilişkin kaygının da temelini oluşturdu."


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizini görüşmek üzere yarın Katar'a gidiyor. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Tarafları dinlemek lazım. Herkesle görüştük. Cumhurbaşkanımız görüşmeler yaptı. Dışişleri Bakanı ülke dışında, diğer yetkililerle görüşeceğiz. Katar'a ziyarette bulunacağız. Ve biz nasıl katkı sağlayabiliriz diye görüşeceğiz." dedi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Suudi Arabistan'dan son dakika Katar açıklaması... Suudi Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "İhtiyaç olursa Katar'a gıda ve ilaç sağlamaya hazırız" denildi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, eğer ihtiyaç duyuluyorsa Katar'a gıda ve ilaç sağlayacaklarını söyledi. El Cübeyir, Arap ülkelerinin Katar'ı ablukaya alma kararının doğru olduğunu savunurken, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi hükümetinin "bağımsızlık haklarını" kullandığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Suudi Arabistan'dan son dakika Katar açıklaması... Suudi Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "İhtiyaç olursa Katar'a gıda ve ilaç sağlamaya hazırız" denildi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Suudi Arabistan, Katarlı Bein Sports kanalının alıcı cihazlarının ithalatını yasaklarken, kanala üyeliklerin satışlarını ve üyelik yenilemelerini de durdurdu.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Öncelikle Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ve ardından bazı ülkelerin daha kara, hava ve deniz sınırlarını kapattığı Katar ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. Katar liman yetkilileri, yaşanan diplomatik kriz sonrasında, abluka uygulayan ülkelerin 'etrafından dolaşarak' çözüm bulunması hamlesine ilişkin detayları paylaştı. Başkent Doha'daki Hamad Limanı'ndan hareket eden bir kargo gemisi, Umman'daki Sahar Limanı'na ulaştı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Körfez ülkelerinin 'IŞİD ve El Kaide'yi güçlendirmekle' suçlamasıyla başlayan Katar krizine ilişkin askeri üs ile ilgili anlaşmaları Meclis'ten geçiren Türkiye’ye, Katar tarafından "Tercihini yap" mesajı verdiği, Türkiye’nin de bu ülkelere üssün Katar krizinde kullanılmayacağı güvencesi verdiği konuşuluyor. Bahreyn Dışişleri Bakanı haftasonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, "Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde" garanti verildiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Yakın komşuları Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kara, hava ve deniz sınırları kapatılan Katar, ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. İlk geminin ardından iki geminin daha limana doğru yola çıktığı bildiriliyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, krizin çözümüne yönelik çabaları kapsamında bugün Suudi Arabistan'a gidiyor. İslamabad yönetimi, Pakistan askerlerinin Türk ordusuna destek için Katar'a konuşlanacağı iddialarını yalanladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) büyükelçileri ve Bahreyn maslahatgüzarı ile görüşerek Körfez bölgesindeki gelişmeleri ele aldı. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre Çavuşoğlu bu sabah Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, BAE'nin Ankara Büyükelçisi Khalifa Shaheen Al-Marar ve Bahreyn Maslahatgüzarı Komail Ahmed ile bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Katar halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Emirleri Al Sani'nin posterlerini yan yana arabalarının camlarına asarak ülkelerine karşı başlatılan abluka girişimine tepki gösteriyor. Posterlerin yanında "Hepimiz Katar'ız, hepimiz Temim", "Hepimiz vatana feda oluruz" ve "Bedelini ödedin, rahatla ey Katar" gibi ifadeler yer alıyor. Talep çok yoğun olduğu için matbaalar Emir El Sani ve Erdoğan'ın posterlerini yetiştirmekte zorlanıyor. Başkent Doha'da neredeyse tüm araçların camlarında görmek mümkün.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Suudi Arabistan'ın başını çektiği komşuları tarafından diplomatik ablukaya alınan Katar'dan en dramatik haber geldi. Bir haftadır tecrit edilen ülkede yaşamını yitiren bir Suudi Arabistan vatandaşının cenazesi ortada kaldı. Ülkede yaşamını yitiren bir Suudi'nin cenazesini yasak nedeniyle akrabaları almaya gelemedi. Bunun üzerine yüzlerce Katarlı saygı göstermek için cenaze törenine katıldı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

4 Körfez ülkesinin 23 Mayıs'ta Katar’a yaptırım kararı almasıyla başlayan krizde, abluka uygulayan ülkelerin sayısı katlanırken, bir yanda gerilimi artıran gelişmeler yaşanıyor, bir yanda da çözüm için arabuluculuk faaliyetleri hız kazanıyor. Kuveyt'ten yapılan açıklamada “Katar, Körfez’deki kardeşlerinin kaygılarını dinlemeye hazırdır” denildi. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el- Ahmed, krizin çözümünde arabulucu olma amacıyla Suudi Arabistan’da Kral Selman, Katar Emiri el Tani'yle görüşmüştü.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Ülkede yaşamını yitiren bir Suudi'nin cenazesini yasak nedeniyle akrabaları almaya gelemedi. Bunun üzerine yüzlerce Katarlı saygı göstermek için cenaze törenine katıldı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn liderlerinin Katar krizinden etkilenen ailelerin insani durumlarının gözetilmesi konusundaki talimatlarına Katar'dan tepki geldi. Açıklamada, "Bu adım, uluslararası suçlar kapsamına giren insan hakları ihlallerini örtbas etmek için yapılmış ve hayata geçirilmesi için gerekli mekanizmadan yoksun bir manevradır." denildi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanı, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin kitaplarının okullardan, üniversitelerden ve kütüphanelerden acil olarak kaldırılması talimatını verdi. Kitapların bundan sonraki süreçte basımının da yasaklandığı ifade edildi. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu. Gabriel, "Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik" yorumunda bulundu. Gabriel "gerilimi azaltmak için hala şans var" dedi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'a yönelik abluka sonrasında Türkiye'nin yardım hamlesinin ardından İran da harekete geçti. AFP'de yer alan habere göre; İran'ın Katar'a 5 uçak yiyecek gönderdiği belirtildi. Körfez'deki Katar krizinin ardından, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn gibi Arap ülkeleri, Katar'la tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Krizin ardından Türkiye, Katar'a gıda malzemesi temini konusunda yardımı ilk açıklayan ülke olmuştu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Doha merkezli Al Sharq gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistanlı yetkililer, Katar vatandaşlarını Mekke’deki Mescid-i Haram’a almadı. Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komitesi’ne iletilen şikayetler arasında, Mekke’de umre ziyaretini yapan Katar vatandaşlarının, Kabe’nin de içerisinde bulunduğu Mescid-i Haram’a girişine izin verilmediğine yer verildi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı bildirildi. Hükümete bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, sözkonusu ülkelerin hava sahasını Katar'a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için Uluslararası Hukuk Bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

İran'da parlamento binasında ve Humeyni mezarı önünde gerçekleştirilen çifte saldırılar sonucunda hayatını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi. Başkent Tahran'da düzenlenen cenaze törenine katılan İranlılar Suudi Arabistan, İsrail ve Amerika aleyhine sloganlar attı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani cenaze törenine katılarak hayatını kaybedenler için dua etti.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Eritre, Katar ile ilişkilerini kesme talebinde bulunan Suudi Arabistan ve BAE yönetimlerinin bu isteğini geri çevirdi. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen'in geçen pazartesi günü Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmasıyla başlayan krizde her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Diplomatik abluka altındaki Katar kendisine yöneltilen iddiaları reddederek, egemenliğini hedef alma amacı taşıyan, tamamı uydurma bir iftira kampanyasına maruz kaldığını belirtmişti.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Katar krizinin içinde bölgeye sirayet etme ve daha geniş yayılma potansiyeli taşıyan bir kriz olduğunu o yüzden taraf olmak yerine bir takım arabulucu ve yapıcı bir rol üstlenmek gerektiğini söyledi. Baydur, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 5 ülkenin ortak yayınladığı liste ile ilgili 'Biz bu listeye baktık ve burada yer alan kişilerin ve örgütlerin büyük bir bölümünün Katar ile ilişkisi olmadığını gördük" dedi. Al Sani, 'kara listede' yer alan kişilerin büyük bir bölümünün hayatları boyunca Katar'da bulunmadıklarını ifade ederken, listede güvenlik konseyinin bazı üyelerinin veya hiçbir örgüte üye olmayan gazetecilerin isimlerinin yer aldığını kaydetti.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Suudi Arabistan'da Kasim, Hail ve Yanbu havalimanlarının genişletilmesi ve işletilmesinin TAV Havalimanlarına devrine ilişkin anlaşmalar imzalandı


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Suudi Arabistan Turizm ve Milli Miraslar Başkanlığı, ülkede bulunan otel ve işletmelere gönderdiği yazıda, Katar merkezli El-Cezire televizyonuna ait kanalların silinmesini istedi. Kanalı silmeyen otellere ceza geleceği açıklanırken, bir gelişme de Bahreyn de yaşandı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ardından Bahreyn'de de Katar'ı desteklemenin 5 yıla varan hapisle cezalandırılacak suç kapsamına alındığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Suudi Arabistan'la Avustralya milli takımları arasında oynanan maçta büyük tepki toplayan bir gelişme oldu. Maç öncesinde İngiltere'de meydana gelen terör olaylarını kınama amaçlı yapılan bir dakikalık saygı duruşunda beklenmeyen bir olay yaşandı. Maç öncesinde herkes saygı duruşuna katılırken, Suudi Arabistan milli takım oyuncuları, saygı duruşuna katılmadı. Suudi oyuncuların teröre karşı gerçekleştirilen saygı duruşuna katılmaması büyük tepki topladı.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Körfez ülkelerinde tansiyon dorukta. 7 Arap ülkesi Katar'la ilişkilerini kesti. Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının yapılanması... Ülkelerin Katar hususunda diğer gerekçeleri neler?


Yayın Tarihi: 08.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir