Son Dakika Yeni Suudi Arabistan Haberleri

Suudi Arabistan Krallığı'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran ve düşmanca tutumuna karşı açıklamış olduğu kararlı stratejinin desteklendiği ifade edildi.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres dünyadaki idamların yüzde 87'sinin İran, Irak, Çin ve Suudi Arabistan'da gerçekleştirildiğini söyledi. Guterres, idam cezasını hala uygulayan ülkelere bu 'barbarca eylemden' vazgeçmeleri çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan Selam Sarayı güvenlik kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda 2 güvenlik görevlisi öldü.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen'deki insan hakları ihlalleri ile "yaklaşık 700 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına neden olduğu" gerekçesiyle Birleşmiş Milletler'in (BM) kara listesine eklendi.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Suudi Arabistan Kralı olan 81 yaşındaki Selman bin Abdulaziz, uçaktan inerken yürüyen merdivenin bozulmasıyla yürümek zorunda kaldı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Rusya'ya giden ilk kral oldu.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Suudi sermayesiyle kurulan Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Suudi Arabistan'ın Rusya ile S-400 hava savunma sistemlerini alma konusunda anlaştığını duyurdu. El Arabiya, NATO ülkelerinin tepki göstermesine rağmen Rusya ile anlaşan Türkiye'nin ardından Suudi Arabistan'ın da S-400 konusunda Rusya ile anlaştığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

İki ülke arasındaki ilişkiler tarihinde ilk Rusya ziyaretini gerçekleştiren Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in uçağı, Moskova’daki Vnukovo havalimanına iniş yaptı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Suudi Arabistan'da kadınlara otomobil kullanması ile ilgili izinin çıkmasının ardından ülkede bir kadının sürdüğü araç ile ilk kaza meydana geldi 1 kişi yaralandı, 1 kişi de hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Suudi Arabistan'da kadınlar ilk defa araba kullanma hakkını kazandı. Böylece dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu bir ülke kalmadı. Fakat ülkede kadınların yapmasına izin verilmeyen pek çok şey bulunuyor. İşte en tuhaf yasaklar...


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı yayınladığı kararnameyle, bundan sonra kadınların da ehliyet alarak araç sürmesine imkan tanınacağını duyurdu. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter'dan konuya ilişkin açıklama yaptı. Abdullah Gül, "Dinle hiçbir alakası olmayan kadınlara araba kullanma yasağına son veren Suudi Arabistan Kralı Salman’ı ve Veliaht Prensi tebrik ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Suudi Arabistan kralından flaş karar! Son dakika haberine göre Suudi Arabistan Kralı Salman kadınların otomobil kullanmasına izin verdiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi. Görüşmede, her iki tarafı ilgilendiren birtakım konularda görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Suudi Arabistan, Barzani'ye referandum krizinin sona erdirilmesi için uluslararası ara buluculuk tekliflerini değerlendirmesi çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

İngiltere'de yayın yapan saygın haber portalı The Independent Suudi Arabistan'da son dönemde gerçekleşen gözaltıların ardından Suudi Arabistan Kralı Salman'ın yerini Veliaht Prens Muhammed bin Salman'a bırakacağı iddialarını gündeme getirdi.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump, ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptığı Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani’yi Katar krizinin çözümü için teşvik etti ve İran tehdidine karşı ABD’nin Arap ortakları arasında birliktelik olmasının önemini vurguladı.


Yayın Tarihi: 10.09.2017

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani'nin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı telefonla arayarak Körfez krizinin çözümü için diyalog kurulması talebini ilettiği bildirilmişti. Son dakika habere göre, Suudi Arabistan'ın, Katar'ın "açık bir şekilde tutumunu ortaya koyuncaya kadar" diyalog seçeneğini devre dışı bıraktığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 09.09.2017

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani'nin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı telefonla arayarak Körfez krizinin çözümü için diyalog kurulması talebini ilettiği bildirildi. Katar resmi haber ajansı QNA da söz konusu görüşmenin ABD Başkanı Donald Trump tarafından koordine edildiğini duyurdu. Trump, Perşembe günü Katar Emiri ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.


Yayın Tarihi: 09.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump'a Mayıs'taki Suudi Arabistan ziyareti sırasında 83 parça hediye verildiği açıklandı. Hediyeler arasında, kaplan ve çita kürkünden kaftanların yanı sıra, kılıç, sedef kakma kılıflı bir gümüş hançerle tabanca kabzası ve mermilikler de var. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Daily Beast adlı internet sitesinin Bilgi Edinme Yasası kapsamında yaptığı başvuru üzerine, bu ziyarette Trump'a verilen hediyelerin dökümünü yayımladı.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud'u telefonla arayarak Katar krizine diplomatik çözüm bulunması çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Middle East Eye haber portalı, Suudi Arabistan Para Ajansı'nın ülkenin sadece son üç yıl içinde 250 milyar dolar nakit varlığını kaybederek son 6 yılın en düşük seviyesini gördüğünü açıkladığını bildirdi. Bu düşüşte Katar krizinin ve askeri harcamaların önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor.


Yayın Tarihi: 30.08.2017

Suudi Arabistan ve Rusya, üretim kesinti anlaşmasının 2018 Mart ayından 3 daha ay daha uzatılarak ek kesinti yapılabilmesi için Temmuz'dan bu yana lobi yapıyor


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçilirken kullandığı "Ben çalışan, koşturan, terleyen bir cumhurbaşkanı olacağım, alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım" ifadesini, üç yıllık sürede hayata geçirdi. Erdoğan, üç yılda 90'a yakın yurt dışı seyahati gerçekleştirirken, en çok gittiği ülkeler sıralamasında ABD, Suudi Arabistan ve Rusya ilk sıralarda yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt içinde ise 65 kenti 147 defa ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 27.08.2017

Yemen'de Suudi Arabistan jetleri sivillerin yaşadığı evleri vurdu, enkaz altından çıkarılan çocuk cesetlerini Reuters fotoğrafladı. Önceki gün bir oteli yok eden ve en az 35 can kaybına yol açan jetlerin yeni saldırısından feci görüntüler geliyor. Reuters haber ajansı, başkent Sana'da enkaza dönen evlerden çıkarılan çocuk cesetlerinin fotoğraflarını geçiyor. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, koalisyon uçakları Sana'nın Fec Atan bölgesindeki dört ayrı noktayı hedef aldı.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

Yemen'de Suudi Arabistan jetleri sivillerin yaşadığı evleri vurdu, enkaz altından çıkarılan çocuk cesetlerini Reuters fotoğrafladı.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu göreve geldikten sonra 86 kez yurtdışına çıktığı ve en çok ziyaretin Suudi Arabistan'a beş kere giderek yapıldığı açıklandı. Erdoğan, 16 Avrupa ülkesine 21 kez giderek temaslarda bulundu. Erdoğan, aynı süre içinde İngiltere, Letonya, Estonya, Ukrayna, Slovenya, Slovakya, Romanya, Arnavutluk, Hırvatistan, Polonya, Belarus ve Bosna-Hersek'e birer kez, Almanya'ya iki, Fransa ve Belçika'ya ise üçer kez gitti.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

81 yaşındaki Suudi Arabistan Kralı Selman, Fas’ın Tanca bölgesindeki tatilinde, ülkesinin yıllık turizm gelirinin yüzde 1,5'ine denk gelen 100 milyon dolar harcadı. Personel için yaklaşık 800 oda tutulan tatilde, Kral Selman ile beraber gelen heyette olan araçlar hariç 200 araç kiralandığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 24.08.2017

Suudi Arabistan'da kalabalık bir sokakta 1990'ların hit şarkısı 'Macarena' ile dans ettiği videoyu sosyal medyada paylaşan ve viral olan 14 yaşındaki çocuk, "halk arasında uygunsuz davranışta" bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Çocuğun şort ve t-shirtüyle 'Macarena' dansı yaptığı video binlerce kez paylaşıldı. Çocuğun hangi milletten olduğu ya da ceza alıp almayacağı bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Reuters'in yerel kaynaklara dayandırarak son dakika geçtiği haberine göre Yemen'in başkenti Sana'da bir otele hava saldırısı gerçekleşti. Hava saldırısında en az 35 kişinin hayatını kaybettiği, 13 kişinin yaralandığı aktarılırken, saldırının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü. Bilindiği üzere Yemen'de başkent Sana ve ülkenin kuzeyini Şii Husi hareketi kontrol ediyordu.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ABD Büyükelçisi Yusuf el Uteybe'nin e-postalarının sızdırılmasıyla, büyükelçinin Suudi Arabistan ile ilgili sert yorumları ortaya çıktı. Uteybe, Middle East Eye tarafından yayımlanan e-postalarında, Suudi Arabistan yönetimini kastederek küfürlü bir ifadeyle 'Bütün ülke kafayı yemiş' diyor. Uteybe'nin, eşi Abeer Şükri'ye gönderdiği bir e-postada da Suudi Arabistan'ın kırmızı güllerin satışının yasaklanmasıyla ilgili yorumu dikkat çekiyor.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Suudi devlet hava yolu şirketi, gerekli izinleri alamadığı için Katarlı hacıları Suudi Arabistan'a taşıyamadığını duyurdu. Reuters'ın haberine göre, Suudi devlet havayolu taşıma şirketi bir açıklama yaparak, Doha Havaalanı'ndan gerekli izinleri alamadıkları gerekçesiyle Katarlı hacıları Suudi Arabistan'a götürmek için uçak gönderemediklerini iddia etti.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Suudi Arabistan-Irak ittifak için kolları sıvadı. Suudi Arabistan-Irak arasında işbirliğinin kısa zamanda bir ittifaka dönüşmesi amacıyla iki taraf arasında üst düzey görüşmeler yapılıyor.


Yayın Tarihi: 19.08.2017

ABD Başkanı Donald Trump’ın 'kılıç danslı’ fotoğraflarıyla hatırlanan Suudi Arabistan ziyaretinin ardından patlayan Katar kriziyle birlikte Türkiye'ye yönelik oyunların ardı arkası kesilmiyor. Yeni Şafak Gazetesi'nden Yılmaz Bilgen'in haberine göre Riyad’daki masada, Türkiye’nin Suriye denkleminden tamamen çıkarılması gerektiği konuşuldu. Öte yandan bunu destekler şekilde, Reuters'ın yayınladığı habere göre, SDG'nin 'ABD'li güçlerin Suriye'de on yıllarca kalacağını' ileri sürdüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Suudi Arabistan Kraliyet Sarayı'ndan Prens Bender bin Fahd bin Saad bin Abdulrahman el Suud'un yaşamını yitirdiği açıklandı. Prens Bender bin Fahd, bu ay öldüğü açıklanan ikinci Suudi prens. Dün öldüğü belirtilen prensin ölüm nedeni hakkında bir bilgi verilmezken, cenaze töreninin bugün gerçekleşeceği aktarıldı. Öte yandan Prens Bender bin Fahd'ın, bu ay öldüğü açıklanan ikinci Suudi prens olması akıllarda soru işareti yarattı.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Suudi Arabistan yönetimi, Katarlı hacı adaylarının önceden elektronik izin almadan karayolu ve havayoluyla ülkeye girebileceklerini, masraflarının ise Kral Selman bin Abdulaziz tarafından karşılanacağını duyurdu. Suudi Arabistan daha önce yaptığı açıklamada, Katarlı hacı adaylarının ülkeye sadece havayolunu kullanarak ve Katar Havayolları dışındaki şirketler aracılığıyla girebileceğini bildirmişti. Katar ise Suudi Arabistan'ı hacı adaylarına engel olmakla suçlamıştı.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesine mensup Prens El Velid Bin Tallal Bin Abdülaziz El Suud ve ailesi, tatil için Muğla'nın Bodrum İlçesine geldi. Prens El Velid Bin Tallal Bin Abdülaziz El Suud ve ailesi havalimanından ayrıldıktan sonra özel eşyaları Bodrum nakliyata ait kamyonlara taşındı. 50 kişilik ekip tarafından nakliye kamyonuna 300 bavul ve 30 bisiklet taşındığı öğrenildi. Prensin 1 uçak dolusu bavulunun ise daha önce geldiği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Suudi Arabistan'da Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen 31 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Haberde, hacıların ölüm nedenlerine ilişkin bilgi verilmedi. Suudi Arabistan resmi rakamlarına göre, kutsal toprakları geçen sene yaklaşık 1,9 milyon kişi ziyaret etmişti.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın, istisnasız tüm hacıların güvenliğinin sağlanması konusunda Hac ve Umre Bakanlığına talimat verdiği bildirildi. Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu da Suudi Arabistan’ın Katar'a uyguladığı ablukada "olumlu bir gerileme" gözlendiğini belirtti. BAE ve Bahreyn’in, Katar’a uyguladığı yaptırımlarda artış olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 13.08.2017

Suudi Arabistanlı popüler şarkıcı Abdallah Al Shahani, Taif şehrinde gerçekleştirilen müzik festivalinde verdiği konser sırasında yaptığı dans hareketi nedeniyle tutuklandı. ‘Dabbing’ olarak adlandırılan ve dirseğin iç kısmına başın sıkıştırılmasıyla icra edilen dans figürü, kısa süre önce Suudi Arabistan Ulusal Uyuşturucuyla Savaş Komisyonu tarafından uyuşturucu kültürüne referansta bulunduğu düşünüldüğü için yasaklandı.


Yayın Tarihi: 11.08.2017


Yayın Tarihi: 09.08.2017

Suudi Arabistan'da, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi, Kabe, Mescid-i Nebevi ve hacı ve umrecilerin güvenliğinin Suudi Arabistan için "kırmızı çizgi" olduğunu belirtti. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan açıklamasında Sudeysi, "Suudi Arabistan'ın, kurulduğundan bu yana, hac ibadetinin birlik ve beraberlik içinde yapılması için çaba harcadığına" dikkati çekti.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a başarısız bir suikast girişiminde bulunulduğunu iddia etti. Fars'ın, Riyad yönetimine yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Pazar günü Cidde'de bulunan Muhammed bin Selman'a bir başka prens tarafından suikast girişiminde bulunuldu. Selman saldırıdan yara almadan kurtulurken, 'suikastçı prens' yakalandı.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Katar'ın 4 Arap ülkesinin 'şartlı diyalog' teklifine kabul etmemesinin ardından Suudi Arabistan ve Bahreyn, Doha yönetiminden, izlediği politikayı düzeltmesini ve kendisiyle ilişkilerini kesen Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'in sunduğu talepleri yerine getirmesini istedi. Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

Suudi Arabistan, ülke tarihinin gelmiş geçmiş en büyük turizm projesini hayata geçiriyor.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Doha yönetimi; Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teklifini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, "Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor" dedi. Londra merkezli Al Hayat gazetesi, 4 Arap ülkesinin Katar ekonomisini etkileyecek yaptırımlar uygulamaya başlayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Suudi Arabistan'ın Katif kentinde devriye aracını hedef alan saldırıda 1 askerin öldüğü, 6'sının yaralandığı bildirildi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın İçişleri Bakanlığına dayandırdığı habere göre, El-Mesura Mahallesi'nde devriye gezen bir askeri araca roketli saldırı düzenlendi. Emniyet güçlerini hedef alan saldırıda 1 askerin öldüğü, 6'sının yaralandığı kaydedildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Yemen'in Sada vilayetinde, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının yanlışlıkla vurduğu hükümet güçlerinden 8 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Suudi Arabistan, Katar'ın, Kabe'ye uluslararası statü verilmesi yönünde bir talebi olduğunu iddia etti. Bu talebi, "Suudi Krallığına karşı savaş ilanı" olarak nitelendirdi. Öte yandan 4 Arap ülkesi bugün Katar krizi ile ilgili açıklamada bulunmuştu. Arap ülkeleri, Katar'ın terörle mücadele konusunda istekli olduğu noktada diyaloğa hazır olduklarını açıkladılar. Suudi Arabistan'ın başını çektiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır 2 aya yakın bir süredir Katar'a ambargo uyguluyor.


Yayın Tarihi: 30.07.2017

Suudi Arabistan, Yemen'de isyancı Husiler tarafından fırlatılan ve Mekke'yi hedef alan bir balistik füzeyi düşürdüğünü açıkladı. Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada füze saldırısı, "Hac faaliyetlerini aksatmaya yönelik çaresiz bir girişim" olarak nitelendirildi. Füzenin Mekke'nin yaklaşık 70 kilometre güneyinde düşürüldüğü duyuruldu.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i neden görevden almak istediğini yazdı. Murat Yetkin, "Öyle anlaşılıyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Suudi Arabistan, diğer yandan İsrail’den gelen 'Osmanlı devri geçti' beyanlarına karşın İslam âlemine İstanbul’dan seslenecek bir önderlik kurumu tahayyül ediyor ve bunun sorumluluğunu da Görmez’e emanet edebileceğini düşünüyor" dedi.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerine ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin Körfez bölgesinde yaşanan krizin aşılması amacıyla Kuveyt tarafından sürdürülen çabalara ve diğer girişimlere destek verdiğini ifade etmişler, krizin müzakere ve diyalog yoluyla çözümü için mevcut girişimlerin devam ettirilmesi hususunda muhataplarıyla mutabık kalmışlardır." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.07.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir