Erdoğan'dan Diriliş Ertuğrul için 'torunlu' örnek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Kültür Şurası'nda, Diriliş Ertuğrul dizisine ilişkin torunundan örnek vermesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Milli Kültür Şurası'nda konuştu. "Sosyal medyanın, televizyonun kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız" diyen Erdoğan, "Nasıl geçmişte Osmanlı, Kuruluş dizisi çok önemli bir işlev görmüşse. Günümüzde de Diriliş Ertuğrul dizisi ülkemizin içinde ve dışında ilgiyle takip ediliyor. Eğer benim 6-7 yaşındaki, 13-14 yaşındaki torunum tekrarını da izlemek suretiyle aşina kesbediyorsa demek ki bunu kazanmışız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kültür Şurası töreninde de reyting rekortmeni dizi için çarpıcı ifadeler kullandı.

ZİYARET RAKAMLARINI VERDİ

Son 14 yılda kültür alanında önemli işlerin yapıldığını vurgulayan Erdoğan, "Kültür mirasımızı koruma sorumluluğu sadece devlete değil topluma da aittir. Ülkemizin 2015 yılında en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya'ya 3.5 milyon, Topkapı Sarayı'na 3.2 milyon ve Mevlana Müzesi'ne 2.3 milyon kişi geldi. Buna karşılık sadece Paris'teki Lur Müzesi aynı yıl 9 milyon kişi tarafından ziyaret edildi" dedi.

Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

"Üç gün sürecek toplantılar sonucunda yayınlanacak şura sonuç raporunun geleceğimize ışık tutmasını, yeni bir kültür hamlesine vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Milli Kültür Şurası'nı 28 yıldan sonra toplanması için Nabi Avcı hocamızı ve ekibini tebrik ediyorum. Ecdadımız mimariden musikiye kültürün her alanında çok önemli eserler ortaya koymuştur. Bu büyük mirasın altında bir varlık tasavvuru ve dünya görüşü yatmaktadır. Buna göre tabiat alemi bize verilmiş bir emanettir. Tabiatı istimal ederek; yani kullanarak, üreterek ortaya koyduğumuz kültür ve sanat ürünleri de insana ve onun ahlâki kemale ulaşmasına hizmet etmelidir. Toprağı işlemek anlamında olan kültür kelimesini Ziya Gökalp, Farsça 'hars' kelimesiyle açıklamıştır. Kültür ve medeniyeti birbirinden ayırmak mümkün değildir.

KÜLTÜR VE SANAT ÜRÜNLERİ İNSANI OLGUNLAŞTIRIR

Üç gün sürecek toplantılar sonucunda yayınlanacak Şura Sonuç Raporu'nun geleceğimize ışık tutmasını, yeni bir kültür hamlesine vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Milli Kültür Şurası'nı 28 yıldan sonra toplanması için Nabi Avcı hocamızı ve ekibini tebrik ediyorum. Ecdadımız mimariden musikiye kültürün her alanında çok önemli eserler ortaya koymuştur. Bu büyük mirasın altında bir varlık tasavvuru ve dünya görüşü yatmaktadır. Buna göre tabiat alemi bize verilmiş bir emanettir. Tabiatı istimal ederek; yani kullanarak, üreterek ortaya koyduğumuz kültür ve sanat ürünleri de insana ve onun ahlâki kemale ulaşmasına hizmet etmelidir. Toprağı işlemek anlamında olan kültür kelimesini Ziya Gökalp, Farsça 'hars' kelimesiyle açıklamıştır. Kültür ve medeniyeti birbirinden ayırmak mümkün değildir.

SON 14 YILDA KÜLTÜR ALANINDA ÖNEMLİ İŞLER YAPILDI

Kültür mirasımızı koruma sorumluluğu sadece devlete değil topluma da aittir. Ülkemizin 2015 yılında en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya'ya 3,5 milyon, Topkapı Sarayı'na 3,2 milyon ve Mevlana Müzesi'ne 2,3 milyon kişi geldi. Buna karşılık sadece Paris'teki Lur Müzesi aynı yıl 9 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Ülkemizin kültür harcamalarına baktığımızda kitap, gazete, dergi harcaması yüzde 13, sinema tiyatro konser harcamısı da yüzde 5,7 ile kültür ekonomisinde yer alıyor. Bunlar düşündürücü olmakla birlikte geçtiğimiz 14 yılda kültür alanında çok önemli işler de yapıldı. Mesela doğrudan Bakanlığa bağlı müze 93'den 198'e çıktı.

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ'NÜ ÖZEL BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ

Sinema seyircisi 58 milyonun üzerine çıkarken özellikle yerli filmler 31 milyon seyirciyle tarihimizin en yüksek seyirci potansiyeline ulaştı. Özellikle üzerinde durmak istediğim konu Yunus Emre Kültür merkezlerini, TİKA'nın kalkınma yardımlarında, Marif Vakfı'nın kültürümüzün, tanatımında gerçekleştirmek üzere kurduk. Bu merkezlerimizi daha canlı, daha etkin hale getirmeliyiz. Yunus Emre Enstitüsü'nün Maarif Vakfı gibi özel bir çerçeve içinde yeni bir yapıya kavuşturacağız. Yurtdışında kültürel varlıkların korunması hususunda önemli mesafeler aldık. Geçtiğimiz 14 yılda yurt dışındaki kültür varlıklarımızın korunması konusunda çok önemli adımlar attık.

TORUNUM DİRİLİŞ DİZİSİNİ TEKRAR TEKRAR SEYREDİYORSA...

Kültür hayatımıza katkı sağlamayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Günlük üretilip, günlük tüketilen işlekrle kültür ve medeniyet inşa edilemez. Kalıcı ve uzun vadeli işlere yoğunlaşmak zorundayız. Özellikle gençlerimizi bir ustanın, bir üstadın dizinin dibinde oturtarak bir sanat öğrenmeye teşvik etmeliyiz. Sosyal medyanın, televizyonun kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız. Bu imkanların kendi kültürümüzü yeni kuşaklara aktarma konsunda etkin bir şekilde kullanmanın yollarını aramalıyız. Nasıl geçmişte Osmancı, Kuruluş dizisi çok önemli bir işlev girmüşse. Günümüzde de Diriliş Ertuğrul dizisi ülkemizin içinde ve dışında ilgiyle takip ediliyor. Eğer benim 6-7 yaşındaki, 13-14 yaşındaki torunum tekrarını da izlemek suretiyle aşina kesbediyorsa demek ki bunu kazanmışız.

İSTANBUL'A FATİH'İN GÖZÜYLE BAKMAZSANIZ...

Medya alanındaki faaliyetlerimizin de ölçüsü bilmekle anlamak arasındaki farkı ifade eden kültür ve irfan kavramları olmalıdır. İrfandan yoksun bir kültür açık konuşayım hamalıktan başka bir şey değildir. Ahlâktan yoksun bir kültür anlayışı bizi ancak yozlaşmaya götürür. Oysa sanat ve kültürün amacı insanın akli ve ahlâki kemale ulaştırmaktır. İyinin, güzelin, doğrunun peşinde koşan bir sanat ve kültür anlayışına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. İstanbul'a Fatih'in gözüyle bakmazsanız taş ve beton yığınlarıyla denizin karışımından başka bir şey görmezseniz.

KÜLTÜR EMPERYALİZMİNE KARŞI YERLİ VE MİLLİ OLMALIYIZ

Gönderde dalgalanan al bayrağımız anlamını şehit ve gazilerimizin mevcudiyetiyle kazanıyor. ayrağa şehitlerimizin nazarında bakmazsanız o ay da, yıldız da birer grafik unsuru olmanın ötesine geçemez. Kültür iktidarı olmak için çok daha çalışmaya, alın teri dökmeye ihtiyacımız var. Kültür emperyalizmine karşı yerli ve milli değerlerimizi evrensel bir dille yeniden keşfetmeli ve yeniden inşa etmeliyiz. Bütün kültürler belli toplumun, coğrafyanın içinde doğar, büyür ve gelişir. Onu evrensel yapan verdiği mesajın derinliğidir. Kendi tarihimizden, değerlerimziden beslenen kişi ve kuruluşlarından artık kaliteli ve küresele doğru akan bir kültürel eğitim yapmaları gerekiyor.

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ GELİŞMEYE MANİ DEĞİL TEŞVİK EDİCİDİR

Bizim kültürümüz gelişmeyi teşvik eder. Bir dönem bilinçli bir şekilde yürütülen inancımıza ve kültürümüze yönelik aşağılamanın amacı önce gözden uzaklaştırmak sonra da tarihe gömmektir. Saldırılara rağmen hala kültürümüz dünyanın en önemli kültürleri arasında yerini koruyor. Teslimiyeti değil tahkimiyeti esas olan anlayışla üzerimize düşenleri hep birlikte yapmalıyız. Kültür sadece kitap, sadece müzik, sadece mimari de değildir. Kültür bütün bunları içine alan aslında bir hayat biçimidir. Selamlaşma, oturup kalkmaya, giydiğimize, yiyip içmemize, evimizin düzenine kadar kimliğimizin tüm unsurlarını sahip olduğumuz kültür belirler.

BUNUN İÇİN YENİ BİR SİSTEME GEÇMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ

Bizim kuşağımız deyimlerden, araç gereçlerine kadar mahalli değerlerin son şahitleri, son kullanıcılarıdır. Yeni kuşakların önemli bölümleri bu zenginlikten mahrum kalmıştır. Eğer bugün İstanbul sokaklarında yürüyen bir kişinin kıyafetinden, ayakkabısından, şapkasından, vücut çalımından hangi kültüre mensup olduğunu çıkaramıyorsak kültürel kuraklığın pençesindeyiz demektir. Bir sofranın hangi milletin ürünü olduğunu anlayamıyorsak durum gerçekten vahimdir. Biz hem medeniyet birikimi, hem tarihi geçmişi hem de devlet geleneği bakımından çok farklı bir milletiz. Çağ açıp çağ kapatmış bir millet olarak büyük bir medeniyete sahibiz. Bunun için büyük Türkiye diyoruz. Bunun için Anayasa değişimiyle ülkemizi yeni bir sisteme kavuşturmanın mücadelesini veriyoruz.

MEDENİYETİMİZDEN KOPARSAK HER ŞEYİMİZİ KAYBEDERİZ

Benim sizden ricam, Bize 2023 vizyonumuza uygun, derinliği, gelecek vizyonu olan uygulanabilir bir yol haritası hazırlayın. Bunu çok iyi çalışın. Biz de bunu çok çalışalım ve uygulama alanına koyalım. Bu şurada uygulanabilir her önerinin bizzat takipçisi olacağımı, bununla ilgili bir heyeti oluşturacağımı burada özellikle açıklamak istiyorum. Burada Milli Kültür Şurası'nı topluyor olmamız da işte bu gayeye yöneliktir. Medeniyetimizden koparsak herşeyimizi kaybederiz. Kültürümüzü kaybedersek yok olurzu. Kimliğimizi, kişiliğimizi, özgürlüğümüzü terkedersek yılların içinde kaybolup gideriz. Her fırsatta tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet diyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
BIRAKIN 1 BÖLÜMÜNÜ,FRAGMANINI BİLE İZLEMEDİM.
@nux33 yaptığın en büyük hata.. bu zamana kadarki hiç bir Türk dizisini izlemezdim hatta su muhtesem yuzyıl denen diziyi bile.. sebebide ahlaka edebe önem vermeyişleriydi.. ama diriliş dizisi ciddi manada emek ve para harcanarak yapılmış, ve edepsiz hayasız hiç bir durumun olmadığı gerçekten keyifle izlenecek bir dizi olmuş..yani kısacası otur bi izle sonra eleştir..
@nux33 tayyip ve yandaşları bu işe bulaşmışlarsa dikkat etmek lzım, hatta mümkünse uzuuuuun mesafeli durmak lazım. çok tehlikeli bir durum.
@nux33 aynen bende öyle kimler oynuyor onu bile bilmiyorum çünkü satılmış devlet kanalı trt de oynuyor ve bizde trt kanalları yok
Sayın Erdoğan, rant ve talan ekonomosi ile İstanbul 'u yaşanmaz hale getiren kim ? Şimdi de, çıkmışınız ben yatay yapılaşmadan yanayım diyorsunuz ! Yine, sizi kim kandırdı diyemeden edemeyeceğim.. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.. İstanbul 'u 20-25 yıldır yöneten kim ! CEHAPE zihniyeti mi !
Yap yap yap suçu başkasına at,ne güzel memleket yaa,Akp hata yapsın suçu başkasına atsın,yatacak yeriniz yok yok yok.
@stastemir KANDIRILDIK ALLAH BİZİ AFFETSİN VATANDAŞIMIZ BİZİ AFFETSİN ?
ahhh ahhh,,eskiden çok eskiden kurtlar vadimiz vardı,devletin pis oyunlarını deşifre eden,,nerde o eski kurtlar vadisi...diriliş ertuğrul kimmiş ya..
büyük kayıp
Yav hikayeyi birak su maddelerin icerigini anlat
senin torunlarının iq su ne ki onların izlediğini izleyelim zaten milleti tvyle uyutup götürüyorsunuz paraları ihaleleri .. memleketi bölmeye geldi başkanlıkla sıra.. izlemiyoruz izlettirmiyoruz
ne dersen de eğer bu millette ileriyi görüyorsa flim deyil gerçekleri izleyebiliyorsa çocuklarının ve torunlarının geleceği için hayır diyecektir
TORUNLARINA ERDOGANLI HANEDANININ EGİTİMİNİ Mİ VERİYORSUN..ONLAR OSMANLI VE YIL 2000 LER YANİ MİLLENYUM ÇAGI DEGİL..HAYAL KURMA
1 hafta önce uçakta ne demiştin dolar 3,50 gelecek sana uyduk 3,74 oldu sana nasıl güveneceğiz.
Sayın rte....!!! Eğer derdiniz halifelik ise,,sarayın altın baraklı koltuklarından oraya buraya emir yağdırmakla halifelik olmaz,,,olsa olsa ingiliz tipi kralık olur.. medem çok dindarsınız hz.ömer gibi mütavazi bir yerde oturun ve onun adaletini uygulayın,
@lotusx34 otursa bütün yağların erir dimi...tek derdiniz bu yani.. saraydan öncede çekemiyordunuz kardeşim..
TRT de farkli sesler duymak istiyoruz. ÇÜNKÜ ; bende elektrik faturasi ö-d-ü-y-o-r-u-m . Benden para kesip keyfinize hizmet edemezsiniz. Neden TRT sizi bir gun eleştirmiyor. YİGIT BULUT OTURMUŞ sabahtan akşama kadar ahkam kesiyor. Mualiflere bu geri kafalilar diyor. Benim paramla bana hakaret ediyor.
Üfffff biktim artik şu boş işlerden !
Tam refarandum arifesinde REİS isimli bir sinama filmi çıkarıldı birde,,zamanlaması manidar değilmi,,ya trt deki yeni çıkan payitahta ne demeli,dizi abdülhamitin rte ile harmanlanmış versiyonu,,,evet çıkması için bu çaba yaw..
CANIM MEMLEKETİMİN İNSANLARINI GÜNDEMDEN NASIL UZAK TUTSAK TA NE DEDİĞİNİ NE YEDİĞİNİ HATIRLAMASIN ROBOT GİBİ OLSUN YÖNETMESİ KOLAY DEĞİL Mİ YOK MAÇ YOK TV DİZİSİ YOK SAVAŞ YOK TEŞVİK REİS REİS VALLAHİ AYNI DİNE TABİYİZ HESAP ZAMANI İŞLER KÖTÜ KOLLA KENDİNİ AİLENİ ÖZELLİKLE TAKLACILARI
ha şimdi de halkı filmle zehirleyip uyuşturup kendine kul edeceksin ha!! şunu unutma siz ve sizin akıl babaları amerik ve israil ne bu ülkeyi bölmek için ne senaryolar yazarsanız yazın, biz 80 milyon vatan millet sevdalısı bir bütünüz, o bütüne ne sizin topunuz nede tüfeğiniz bir şey yapabilir. tüm kurduğunuz dümenlerin hepsini bu millet deşifre edip sizi bahtımızdan söküp atacaktır. havarilrinizle, bu memlketi yeterince sömürdünüz sömürü bitti. yolun sonu size gözükürken bize çiçekli huzurlu mutlu yarınlar olacak hayırlısıyla. allah yardımcımız olsun. bir dahada sizin gibilerle bizi sınaması
Erdoğan bey çok yaşa Erdoğan bey çok yaşa Erdoğan bey çok yaşa
Damadından sonra torunu nereye
sanayi ye para harcayın boş lafa gerek yok.....
Osmanlıyı övenlere şunu sormak istiyorum 600 yılda osmanlı BİLİM adına ne yaptı? İNSAN HAKLARI-DEMOKRASİ adına ne yaptı?? HİÇ SIFIR... TÜRKLÜK ADINA NE YAPTI?? HİÇ.. Geçmişimiz olabilir ama ÖVÜNÜLECEK NE VAR?? NE YAPTILAR 600 YILDA?? YAZIK YA.. Biz insana olduğumuzuda TÜRK olduğumuzuda CUMHURİYETLE ANLADIK..
14 Yılda OSMANLI Kültürüne dönüş yaşadık acaba bunumu anlatmak istiyor
DÜNYADA SAYGIN OLMAK İÇİN, EĞİTİMDE BİLİMDE İNSAN HAKLARINDA SANATTA ÜRETİMDE LAİK VE TARAFSIZ DEVLET YÖNETİMİNDE, ÜST SIRALARDA OLMAK GEREK.BUNUN DIŞINDA HERŞEY BOŞTUR.SAF AVUTAN MASALLARDIR.
Diğer Haberler