HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

9 taş nasıl oynanır? Dokuz taş oyun kuralları ve taktikleri

Çok uzun süreler önce icat edilmesine rağmen günümüzde hala oynanan ve dönem dönem popülerliği artan bazı oyunlar vardır. Bu oyunların çoğunluklu olarak bireysel gelişime katkı sağladığı kabul edilmiştir. Bir zeka oyunu olarak kabul edilen, iletişim ve empati gibi yeteneklere katkı sağladığı bilinen dokuz taş oyunu da bu oyunlar arasında yer alır. Oyunun tarihçesinin benzeri diğer oyunlar gibi yüzlerce yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.

9 taş nasıl oynanır? Dokuz taş oyun kuralları ve taktikleri

Dokuztaş oyununun tarihte ilk kez Mısır’da milattan önceki dönemde 1400 yılında oynandığı bilinmektedir. Belli bir oyuncu sayısı ile oynanan ve oyun için belirlenmiş olan kurallara bağlı kalarak oynanması gereken dokuztaş oyunu daha sonraki süreçlerde geliştirilmiş ve bugünkü son halini almıştır. Oyunun oynanacağı alanlar sınırlı değildir. Bir alana çizilerek, kağıt ya da tahta üzerinde, betonda oynanabilir. Çizilen bölgede dokuz adet taş ile onanabilen oyundur. Önemli olan çizimin iç içe geçmiş üç adet, kenar ortaları altta ve üstte dikey olan, kenarlarında ise yatay çizilen çizgiler ile bağlantısı bulunan bir kare olmasıdır.

Üçtaş, altı taş, on iki taş gibi farklı çeşitleri de bulunan dokuztaş oyununun tüm versiyonları ufak tefek değişikliklerin yapıldığı kurallara bağlı kalınarak oynanır. Örnek olarak aralarındaki en büyük fark her bir versiyonundaki oyun alanı çiziminin farklı olmasıdır.

9 taş nasıl oynanır?

Dokuztaş ya da 9 taş oyunu iki oyuncu ile sınırlı tutulan bir oyundur. Kâğıt, tahta ya da yer üzerine çizilerek oynanabilir. Oyunun diğer versiyonlarından olan üç taş oyunu da iki kişi ile ve oyunun adındaki gibi üç taş kullanılarak oynanır. İlk üç hamlede tüm oyuncular taşlarını dokuz farklı noktadan birine koyar. Taşın koyulduğu nokta boş olmalıdır.

Altı taş versiyonu da dokuz taş oyununa benzer anca üç değil iki iç içe geçmiş kare çizilmelidir. Üç taşı kalan kişinin zıplama hakkı bu oyunda bulunmaz. Bir diğer versiyon olan on iki taşta ise köşeleri dörder diyagonel çizgiyle birbirlerine bağlanır. Diğer yönlerde hareket etmeye olanak verecek şekilde taşlarını yerleştirmeye dikkat etmelidir.

Dokuz taş oyun kuralları nelerdir?

9 taş taktiklerine göre oyunda kazanabilmek için en önemli nokta taşları üç taş yan yana gelecek biçimde dizmek olacaktır. Rakibin üç taşını yan yana dizebilmesine engel olmak da önemlidir. Bu noktada hem üç taşı yan yana dizebilmek hem de rakibin bu hamleyi yapabilmesini engellemek için taşları dizerken dikkatli olmak gerekir.

Oyuncuya ait bir taşın iki ayrı iki taş arasında gidip gelip her hamlede yeni bir aynı çizgi üzerinde üçlü oluşturarak sürekli diğer oyuncunun taşlarını oyun dışında bırakmasına değirmen taktiği adı verilir. Değirmen taktiği uygulamak ve değirmen oluşturabilmek oyuncuya büyük bir üstünlük sağlar. Dokuztaş oyunu için uygulanması zorunlu kurallar şunlardır:

  • Aynı çizgi üzerinde bir üçlü oluşturmayı başaran rakibe ait taşlardan biri oyundan çıkartılır.
  • İlk dokuz hamlede tüm oyuncular taşlarını yirmi dört noktadan boş olan birine koymalıdır.
  • Aynı çizgi üzerinde bir üçlü oluşturduğu zaman rakibe ait hala oyunda olan taşlardan biri oyundan çıkartılır.
  • İlk hamleden sonraki hamlelerde sıra ile her bir oyuncu birer adet taşını yanındaki boş bir noktaya doğru hareket ettirerek oynar.
  • Ek bir kural olarak üç taşı kalan oyuncu, yenilmek zere iken tek bir taş kalana kadar istediği seçtiği herhangi bir yere zıplama hakkına sahiptir. Bu kural bazı versiyonlarda kullanılır. Önemli olan oyuncuların kendi arasında bu kuralı uygulamak konusunda anlaşmış olmasıdır.

    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler