HABER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı NATO tatbikatındaki skandalla ilgili soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, NATO tatbikatındaki skandal olayla ilgili soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı NATO tatbikatındaki skandalla ilgili soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Norveç’te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezinde icra edilen tatbikat sırasında sergilenen, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret ve aşağılama içeren eylemler nedeniyle fail veya failler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2017/191238 sayıyla soruşturulma başlatılmıştır."

NATO GENEL SEKRETERİ ÖZÜR DİLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, Norveç'teki NATO tatbikatında yaşanan skandalı duyurmuştu. Erdoğan, Atatürk fotoğrafı ve kendisinin isminin hedefe konduğunu söylemişti. NATO'dan olayla ilgili açıklama geldi. Skandala karışan Türkiye kökenli Norveçli bir subay ile bir teknisyenin görevden uzaklaştırıldığı belirtiliyor. Norveç'teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'den özür diledi. NATO'da yaşanan skandalla ilgili TSK'dan da akşam saatlerinde açıklama geldi.

NORVEÇ SAVUNMA BAKANI ÖZÜR DİLEDİ

Norveç Savunma Bakanı Jensen, NATO'nun Norveç'teki Trident Javelin tatbikatındaki skandal nedeniyle Türkiye'den özür diledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşmesinde NATO adına özür dilediği ve idari soruşturma başlatıldığını ifade ettiği öğrenildi. Stoltenberg Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da özürlerinin iletilmesini talep ettiği de belirtildi.

KRİTİK GÖRÜŞME SONRASI TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Kanada’da görüştü. Stoltenberg’in talebi üzerine yapılan görüşmede, Stoltenberg tatbikatta yaşanan olaydan dolayı NATO adına özür diledi.

TSK'nın konuyla ilgili son açıklaması şöyle:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, 17 Kasım 2017 tarihinde NATO Genel Sekreteri Jens STOLTENBERG ile Halifax/Kanada’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. NATO Genel Sekreterinin talebi üzerine yapılan görüşmede, Genel Sekreter, NATO Tatbikatında yaşanan olaydan dolayı NATO adına özür dilemiştir. Konu ile ilgili olarak Norveç’te bir idari soruşturma başlatıldığını ifade eden Genel Sekreter, ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a da özürlerinin iletilmesini talep etmiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR tarafından, başlatılan idari soruşturmanın sadece olaydan sorumlu kişiler ile sınırlı kalmayıp, etraflı bir soruşturma yapılması ve bazı kişilerin kendi amaçları için NATO’yu araç olarak kullanmasına ve ittifakın işbirliği ve dayanışmasına zarar vermesine müsaade edilmemesi gerektiği ifade edilmiştir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler