HABER

Clinton: ABD başkanlık seçimleri 27 Ekim'de yapılsaydı kazanacaktım

ABD'de başkanlık seçimine Demokrat Partinin adayı olarak katılan Hillary Clinton, seçimlerden sonraki ilk canlı yayın konuşmasında, seçimin 8 Kasım yerine 27 Ekim'de yapılması halinde kazanabileceğini savunarak Rusya ile Federal Soruşturma Bürosunu (FBI) suçladı. Seçimi kaybettiği için kişisel olarak sorumluluğu üstlendiğini belirten Clinton, seçimin normal tarihinden 12 gün önce yapılmış olması halinde kazanabileceğini öne sürdü.

Clinton, seçimini kaybettikten sonra ilk canlı yayın açıklamalarını, New York'taki "Kadınlar için Kadınlar" etkinliğinde CNN televizyonundan Christiane Amanpour'a yaptı.

Clinton, "Seçim 27 Ekim'de yapılmış olsaydı başkanınız olacaktım" dedi.

'HALKIN KAFASINDA ŞÜPHEYE NEDEN OLDU'

FBI Başkanı Jim Comey'in 28 Ekim'de Kongreye yazdığı mektubun ve Rus Wikileaks'in kendisi için oy verme eğiliminde olmayan halkın kafasında şüphelere neden olduğunu iddia eden Hillary Clinton, bunun da sandığa yansıdığını dile getirdi.

PUTİN'E 'SEÇİMLERE MÜDAHALE' SUÇLAMASI

Clinton ayrıca, seçimi kaybetmesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in rolü olduğunu ileri sürerek, "Kesinlikle seçimimize müdahale etti" ifadesini kullandı.

Putin'in hem kendisine zarar vermek hem de rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump'a yardım etmek için müdahalede bulunduğu görüşünü savunan Clinton, "Rusya'nın harika bir ülke olduğunu düşünüyorum. Bence Rus halkının olağanüstü derecede yetenekli olduğunu ve kötü yönetildiğini düşünüyorum" diye konuştu.


Geri Dön