HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'teki skandallar zincirine sert sözler: NATO tartışmalarına son noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılma skandalı ve terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin Türkiye aleyhtarı alçak eylemine ilişkin sert ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine kapıyı kapayarak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsanız, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'teki skandallar zincirine sert sözler: NATO tartışmalarına son noktayı koydu

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türk Büyükelçiliğinin önünde, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan tarafından Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin Türkiye aleyhtarı eylemlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sert tepki geldi.

"KURAN-I KERİM, BİR HAÇLI ARTIĞININ ONUN NÜSHASINI YAKMASIYLA ASLA ZARAR GÖRMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, İsveç'teki skandallar zinciri ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir birey, ne Müslümanların ne diğer din ve inanç mensuplarının kutsallarını aşağılama özgürlüğüne sahip değildir. İsveç'teki çirkin eylem en başta Müslümanlar olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese yapılmış hakarettir. Haçlı Seferlerinden beri Avrupa'da İslam ile Türk kavramının eş tutulduğunu biliyor, bundan da milletçe iftihar ediyoruz. Rabbimizin koruması altındaki Kuran-ı Kerim, bir Haçlı artığının onun nüshasını yakmasıyla asla zarar görmez.

Büyükelçiliğimiz önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenler NATO'ya üyelik başvuruları konusunda bizden herhangi bir hayırhahlık beklemesin. Terör örgütü mensupları ve İslam düşmanlarını bu kadar seviyorlarsa, ülkelerinin savunmalarını da onlara havale etmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsanız, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz."

rt2

İSVEÇ'TE NE OLMUŞTU?

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Ardından başkent Stockholm'de Norra Bantorget Meydanı'nda toplanan terör örgütü PKK/YPG destekçileri, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye ile yaptığı anlaşmanın iptalini istemişti.


Express

En Çok Aranan Haberler