HABER

Dünyada bir ilk: Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısına tam onay verdi. FDA’nın onayının ardından Pfizer/BioNTech, dünyada tam onay alan ilk aşı oldu.

Dünyada bir ilk: Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verildi

Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından geçtiğimiz senen aralık ayında 16 yaş ve üzeri kişiler için acil kullanım onayı almasının ardından bugün tam onay aldı. FDA tarafından tam onay alan ilk aşı olan aşı, aynı zamanda dünyada da tam onay alan ilk aşı olarak kayıtlara geçti. FDA ayrıca, geçtiğimiz mayıs ayında 12 yaş ve üstü kişilerin kullanımı için onay vermişti.

DAHA FAZLA KİŞİ AŞI OLABİLİR

ABD’li Cerrah Dr. Vivek Murthy basına verdiği demeçte, FDA’nın tam onay kararının ardından daha fazla kişinin Covid-19’a karşı aşı olabileceğini belirterek, insanların çalışması ve öğrenmesi için daha güvenli alanlar oluşturmak amacıyla aşı gerekliliklerini uygulamaya koymayı düşünen işletmeler ve üniversiteler için FDA’nın kararının önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Murthy ayrıca, "az sayıda insanın" aşı yaptırmadan önce tam onay beklediğini ve "bunun onları aşı olmaya yöneltebileceğine" inandığını belirtti.

Öte yandan, ABD’de Covid-19’a karşı tam olarak aşılanmış 170 milyondan fazla insandan 92 milyonuna Pfizer/BioNTech aşısı uygulandı.

ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla adlarını duyuran Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye'den Almanya'ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008'de kuruldu. (İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Algılar üzerinden şişirilmiş besleme bilim adamları.bunlar üzerinden yahudi ilaç şirketlerine kaynak aktarılıyor.Aşılama artalı hastalık ve ölümler çoğaldı.Aşılar üzerinden enjekte edilen virüs insanların bağışıklık sistemi zayıfladığı anda harekete geçip ölümlere yol açacak.
Aşıyı incelediniz mi, resmi bir kanot var mı elinizde?
İki kuruşluk bilgi, bir ton yorum
@ruk006 siz doktormusunun cidden soruyorum..ve kanıt varsa yayınlarmısınız dayanağınız nedir.
alman dan şaşma.
22 ayı aşkındır net bilgiyok hala aynı muhabbet konuşuyor önce kendiniz inanın insanlar inanır belayı çıkaranlar bilim insanı cahil olsa tamam salak diyek akıllıya ne diyelim zırdeli demek okuma çare değil insan saygınlığı olmalı maalesef bilim olmasa daha güzel hayat
Bir de sen ve senin gibiler olmasa
@hoonda_81 saygınlık derken aleviler diyemi saldıryon şimdi sen...derdin ne açık yaz bakim herkes bilsin
Geri Dön