HABER

Fatih Sultan Mehmet'in fermanı satışa çıkıyor! Değeri dudak uçuklattı

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Vezir-i Azam Zağanos Paşa’nın imaretleri için verdiği Hicri 866 tarihli (1462) ferman, İngiltere’nin başkenti Londra’da müzayedeye çıkıyor. Fermanın satışını yapan mezat sahibi Plakas Auctions, fermanın açılış fiyatının 80 bin paund (980 bin TL) olduğunu söyledi.

Fatih Sultan Mehmet'in fermanı satışa çıkıyor! Değeri dudak uçuklattı

Ferman, Bismillah ile başlıyor. Arapça el yazısı ile siyah mürekkeple yazılmış. Merhum Zağanos Paşa’nın vakfı yazısı kırmızı bir dokuma ile kısmen güçlendirilmiş. Yazıların altında fermana tanık olanların imzası var. Fermanın üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in tuğrası var. Son satırda da tarih bulunuyor.

"FATİH TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINDIĞI İLAN EDİLİYOR"

1-10 Cemaziyelevvel 866 (01-10 Şubat 1462) tarihindeki fermanda yazılanlar kısaca şöyle:

"Ferman Zağanos Paşa’nın Balıkesir’de yaptırdığı imaret için Saruhan Sancağı’na bağlı Danişmendli, Süleymanlı Büyük Meder, Küçük Meder, Maracaviran, Numanlı köyleri ile Balıkesir’e bağlı At ve Türkeli köyleri ile yine Balıkesir’de Bakırcılar ve Mellahlar çarşısında vakfettiği dükkanların Fatih tarafından koruma altına alındığı ilan ediliyor. Ferman da tanık olarak Kirmastı Kadısı, Beytülmal Müfettişi, Evkaf Nazırı, Mihaliç ve Balıkesir Kadıları’nın da onayları var."

ferman3

DEĞERİ DUDAK UÇUKLATTI

Fermanın satışını yapan mezat sahibi Plakas Auctions, fermanın 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğinde, 21 kat, kırmızı tekstil ile kısmi güçlendirmeler yapılmış bir eser olduğunu belirtirken açılış fiyatının da 80 bin paund (980 bin TL) olduğunu söyledi.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
sözde Osmanlı nasıl oldu da İngiliz Bulgar ve diğerlerine ulaştı bu emanetler ey İnönü
@adem_inci_1983 cahil... istanbulun işgalinde ingilizler çoğu tarihi eseri çaldı götürdü bunların içinde fatihin tek gerçek tablosu şahin topu ve niceleri var inünüyle ne alakası var söylediğinin yanlış kişilerden tarih dinliyorsunuz beyniniz sulanıyor yazık bari çamur atmayın ayıp ayıp.
İBB Alır inşallah
Sahte olsaydı alırdı İstanbul belediyesi,
Barbar sömürgeci toplum kim ortada medeniyeti baska yerlerde arayan vatandaşlar
Geri Dön