HABER

Hamilelere soğuk algınlığı uyarısı

Soğuk kış aylarının hastalığı olan gribal enfeksiyonun özellikle gebelerde düşüğe bile yol açtığı bildirilerek, vatandaşların soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı dikkatli davranmaları gerektiği belirtildi.

Hamilelere soğuk algınlığı uyarısı

Soğuk algınlıklarının burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve zor nefes alma şeklinde kendini gösterdiğini ifade eden Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sebahat Atar Gürel, hamile kadınların soğuk algınlığını daha ağır geçirdiklerini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, bu tip durumlarda istirahatın önemli olduğunu vurgulayan Gürel, "Hamile bayanlar soğuk algınlığı, nezle ve grip rahatsızlıklarını ciddiye almak durumundalar. Bu gibi durumlarda ağır yemeklerden kaçınmalı, bol meyve yenmelidir. Hazır meyve sularının yerine de taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Kışın yanan kalorifer, havayı kuruttuğundan odanın nemli olmasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Oda havasını nemlendirmek için kalorifer üzerine su dolu bir kap veya ıslak havlu konulabilir. Akvaryum da bu amaçla kullanılabilir" dedi.

Ayrıca gebelik döneminde ilaç kullanımına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Gürel, "Burun akıntısı için kağıt mendil kullanılarak sık sık değiştirilmeli ve eller sıkça yıkanmalıdır. Hastalık döneminde mümkün olduğunca kalabalık yerlere girilmemesinde fayda var. Hasta kişilerden de uzak durulmalıdır. Grip aşısı ölü virüsten hazırlandığı için gebelikte kullanılmasında bir sakınca bulunmuyor. Ateşin 38 derece ve üstüne çıkması ve hastalığın giderek ağırlaşması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebelikte geçirilen nezle, bebekte bir sakatlığa yol açmasa da düşük veya erken doğuma yol açabiliyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler