HABER

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında dünyadan peş peşe Türkiye mesajları! 'Eminiz'

Dünya İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olma kararını tartışırken Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Türkiye iki ülkenin ittifaka alınmasına sıcak bakmadığını vurgulamıştı. Scholz ise "Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini destekleyeceğinden eminim" dedi. Benzer açıklama da hem Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto'dan hem de Beyaz Saray'dan geldi. Bu ülkeler de Türkiye'den "emin." İsveç'ten ise dikkat çeken bir 'Türkiye ile işbirliği' açıklaması geldi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında dünyadan peş peşe Türkiye mesajları! 'Eminiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine sıcak bakmadığı yönündeki açıklamaları üzerine ittifak üyelerinden konuyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye'nin iki ülkenin üyeliğini destekleyeceğine emin olduğunu dile getirdi. Scholz, "Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini destekleyeceğinden eminim" ifadesini kullandı. Öte yandan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da konuyla ilgili "Sorunu çözeceğimize eminim" ifadesini kullandı. Beyaz Saray da konuyla ilgili NATO üyelerinin konuyla ilgili "fikir birliğine varacağından" emin. İsveç de NATO müttefiki olarak Türkiye ile işbirliğini dört gözle beklediklerini açıkladı.

"TÜRK TARAFI İLE BAZI ÖNEMLİ KONULAR GÖRÜŞÜLÜYOR"

Scholz, Liechtenstein'ın başbakanı ile gerçekleştirdiği basın toplantısından Avrupa Birliği'nin (AB) Finlandiya ve İsveç'i zaten desteklemeye hazır olduğunu belirterek, Almanya'nın nötr olan bu iki ülkeyle askeri bağlarını kuvvetlendireceğini de ekledi.

thumbs_b_c_20fc9830242a923b70b4006cd935c01f

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üyeliklerine yönelik çekincelerine rağmen Finlandiya ve İsveç'in hızla NATO'ya üye olacağından emin olduğunu açıkladı.

Baerbock başvuru ve tam üyelik arasındaki geçiş aşamasının daha uzun sürmesi halinde NATO'nun İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantileri vereceğini de ifade etti.

Baerbock Berlin'de yaptığı açıklamada, "Türk tarafı ile bazı önemli konular görüşülüyor, ancak Finlandiya ve İsveç'in hızla NATO'ya katılacaklarından eminim çünkü herkes bunun çok dramatik bir dönemde belirleyici, tarihi bir an olduğunun bilincinde" dedi.

FİNLANDİYA VE ABD DE "EMİN"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, bugün Stockholm’de İsveç parlamentosuna hitap etti. Niinisto, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkmasına ilişkin, “Sorunu yapıcı müzakerelerle çözeceğimize eminim” dedi. Türkiye ve Finlandiya arasında sorunların arttığını kaydeden Niinisto, “Bu, görüşmelerimize devam etmemiz anlamına geliyor. İyimserim” ifadelerini kullandı.

thumbs_b_c_8c7424e55114f37ede62bd2a920ed0f2

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde bugün, NATO’ya üyelik başvurusunu imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, başvurunun bu hafta Finlandiya ile birlikte NATO’ya teslim edileceğini söylemişti.

Süreçle ilgili son açıklama Beyaz Saray'dan geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "NATO üyelerinin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılması konusunda fikir birliğine varacağı konusunda eminiz." denildi.

İSVEÇ: TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ülkesinin ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için yarın resmi başvuruda bulunacağını ve ögüt içerisinde Türkiye ile işbirliği kurmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Andersson "İsveç ve Finlandiya olarak bu süreci el ele götürmeye karar verdik ve yarın birlikte başvuru yapacağız" dedi.

ERDOĞAN KARŞI ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK ile bağlantılı oldukları nedeniyle NATO üyeliğine alınmalarına olumlu bakmadıklarını belirtmişti.

Erdoğan, dünkü basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine ise şu yanıtı vermişti:

"Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp 'Biz karşıyız' deseler bile ki tam aksini teslim etmeleri gereken teröristleri teslim etmeyeceğine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler, biz şuna inanırız; bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Daha önce Yunanistan NATO çıkmıştı, o dönemin yönetimi Yunanistan'ın tekrar NATO'ya girmesini sağladı. Milletime sesleniyorum: NATO'nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan'a her türlü desteği veriyor mu? Veriyor. Yunanistan'da üsler kuruyorlar mı? Kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız? İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentoda. Biz bunların neyine güveneceğiz? Pazartesi Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreçte bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz. Çünkü o zaman NATO teröristlerin temsilcilerinin yoğunlaştığı bir yer haline gelir. Buna evet demek mümkün değil. Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız."

(İHA-Reuters-AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler