HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Orta Doğu'da yeni kriz, hedeflerine o ülke var: İsrail duyurdu: 'Saldırı planı onaylandı'

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken Orta Doğu'da yeni bir kriz patlak verdi. İsrail ordusu, Hizbullah ile yaşanan gerilim devam ederken Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını duyurdu. Öte yandan İsrail ile 8 Ekim 2023’ten beri yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 346'ya yükseldi.

Orta Doğu'da yeni kriz, hedeflerine o ülke var: İsrail duyurdu: 'Saldırı planı onaylandı'

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Ordusu Kuzey Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ve Operasyonlar Bölümü Başkanı Tümgeneral Oded Basyuk'un, Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığı bildirildi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

'HAZIRLIKLAR ARTIRILACAK'

Ayrıca açıklamada, Gordin ve Basyuk’un gerçekleştirdiği durum değerlendirmesinde birliklerin sahadaki hazırlıklarının arttırılmasına devam edilmesi yönünde karar alındığı bilgisine yer verildi.

ÖLÜ SAYISI 346'YA YÜKSELDİ

Öte yandan İran destekli Hizbullah Hareketi yaptığı açıklamada İsrail’in Lübnan’ın güneyinde yaşanan çatışmalardaki kayıplarına değindi.

Açıklamada İsrail’in saldırısında Hasan Muhammed Ali Saab, Hasan Yusuf Ahmed, Cihad Ahmed Hayek ve Vehbi Muhammed İbrahim adındaki Hizbullah mensuplarının öldürüldüğü kaydedildi.

İsrail ile 8 Ekim 2023’ten beri yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 346'ya yükseldi.

Öte yandan Lübnan resmi ajansı NNA'ya göre İsrail ordusu Lübnan'ın sınır hattında yer alan Kfarkilla ve Adaysa beldelerinin etrafını fosfor bombasıyla vurdu.

MAVİ HAT'TA GERGİNLİK

İsrail-Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda tırmanan bir gerilim yaşanıyor.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, "Lübnan'daki Hizbullah'ın 7 Ekim'den bu yana İsrail’e yönelik 5 binden fazla roket, tanksavar mermisi ve İHA ateşlediğini" bildirmişti.

Hagari, "Hizbullah'ın artan saldırıları bizi daha geniş bir tırmanışın eşiğine getiriyor. Bu, Lübnan ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir tırmanış." ifadelerini kullanmıştı.

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor. Bu çatışmalarda 341 Hizbullah mensubu, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirilmişti.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler