HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sahte 'Suriyeli' kimliğiyle girmiş: Türkiye'deki hain planını bir bir anlattı! Suçüstü yakalanan kadın terörist: "Ya fedai tarzı eylem yapıp kendimi öldürecektim ya da..."

Konya'da eylem hazırlığındayken yakalanan PKK'lı terörist Gülda Bebek hain planlarını bir bir anlattı. Açıklamalarına göre terörist Bebek, örgüt mensubuyla görüştü ve kendisine kalacak yer ayarlandı. Kaçakların arasına karışıp yasa dışı yollarla Türkiye'ye giren Bebek'e sahte 'Suriyeli' kimliği de ayarlandı. Binadakiler onu öğrenci olarak tanıdı. Evdeki diğer örgüt mensubuyla patlayıcı hazırlandı. Bebek eylemi nasıl yapacağına ilişkin tüm seçenekleri ve sonrasına dair planını da anlattı.

Sahte 'Suriyeli' kimliğiyle girmiş: Türkiye'deki hain planını bir bir anlattı! Suçüstü yakalanan kadın terörist: "Ya fedai tarzı eylem yapıp kendimi öldürecektim ya da..."

"Ya fedai tarzı eylem yaparak kendimi de öldürecektim ya da tüpü zaman ayarlı yapıp ayrıldıktan sonra patlatarak, Irak'a gidecektim. Deşifre olmam durumunda üzerimde bulunan tabancayla yakalanmamak için intihar edecektim." Bu sözler 2 ay önce Konya'da eylem hazırlığındayken yakalanan PKK'lı terörist Gülda Bebek'in kan donduran itiraflarından sadece bir kısmı. Bebek, PKK'dan talimat alıp çarşı merkezinde devriye gezen polislere mutfak tüpüyle düzenlemeye hazırlandığı saldırı planının ayrıntılarını bir bir anlattı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

TÜRKİYE'YE GELMEDEN ÖNCE YER AYARLANMIŞ

Emniyet İstihbarat Başkanlığı koordinasyonunda Diyarbakır ve Konya İl Emniyet müdürlüklerine bağlı ekiplerce Konya'da eylem hazırlığındayken 23 Şubat'ta yakalandıktan sonra getirildiği Diyarbakır'da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan kadın terörist hakkında başlatılan soruşturma sürüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında PKK'lı Gülda Bebek, emniyetteki ifadesinde, 2022'de İran'da Türkiye'ye gelmeden 3 gün önce bir örgüt mensubunun yanına gittiğini, bu kişinin Konya'daki bir örgüt mensubunun kendisine kalacak yer ayarladığını belirttiğini ifade etti.

3

KAÇAKLARIN ARASINA KARIŞIP TÜRKİYE'YE GİRMİŞ

Tanıştırıldığı bir terör örgütü mensubuyla kaçakların arasına karışarak yasa dışı yollarla İran'dan Van'a, oradan da Konya'ya geçeceğinin kendisine söylendiğini anlatan Bebek, geçen yıl ağustos ayında 7-8 kişi sınırı yasa dışı yollarla geçtiklerini belirterek, şu beyanlarda bulundu:

"BANA SAHTE 'SURİYELİ' KİMLİĞİ AYARLADI"

"Sınırı geçtikten sonra sabaha kadar yürüdük. Bir dere yatağında mülteciler ve kaçakçılık yapan kişilerle buluştuk. Burada bir minibüse binerek Van'a geldik. İran'da kalacak yer bulma konusunda tanıştığım kişi beni alarak bir rezidansa getirdi. 4-5 gün burada kaldıktan sonra bu kişi bana Suriye uyruklu olduğuma dair sahte bir kimlik ayarladı. Daha sonra minibüsle Konya'ya geldim. Konya'da başka bir örgüt mensubuyla sosyal medyadan iletişime geçtim. Bu kişi beni sonradan yakalandığım apart eve yerleştirdi. Bu kişiyle bir ay boyunca burada kaldım."

1

"3-4 GÜN BOYUNCA POLİSLERİN BULUNDUĞU YERE GELİP KEŞİF YAPTIM"

Irak'ın Gara bölgesinde kaldığı dönemde mutfak tüpü ile patlayıcı hazırlama eğitimi aldığını belirten Bebek, şunları kaydetti:

"Terör örgütü PKK, Konya'da eylem yapmam için beni gönderdi. Konya'ya geldiğimde bir müddet evden çıkmadım. Binadakiler beni öğrenci olarak biliyordu. Benimle evde kalan örgüt mensubuyla patlayıcının devresini hazırladık. Daha sonra Konya'da keşif yapmak için dolaşmaya başladım. Haritalar uygulamasından şehrin farklı noktalarına bakıp, tanımaya başladım. Şehir merkezinde gezerken bir çarşının girişinde bekleyen polisleri gördüm. Bu polislerin çarşı içinde devriye attıktan sonra çarşının girişine gelerek ayakta beklediklerini gördüm. 3-4 gün boyunca polislerin bulunduğu bu yere gelip keşif yaptım. Keşif yaptıktan sonra kaldığım aparta gittim. Mutfak tüpünün üzerine devre sistemini bağladım. Amacım tüpü bir çantaya koyarak çarşı girişinde bekleyen polislerin bulunduğu noktaya gitmek ve burada patlatmaktı. Ya fedai tarzı eylem yaparak kendimi de öldürecektim ya da tüpü zaman ayarlı yapıp ayrıldıktan sonra patlatarak, Irak'a gidecektim. Deşifre olmam durumunda üzerimde bulunan tabancayla yakalanmamak için intihar edecektim."

6 AY ÖNCE KONYA'YA GELDİĞİ BELİRLENMİŞTİ

Hakkında PKK/KCK içerisinde İran'da "sözde özel kuvvet" olarak faaliyet gösterdiği ve 2022 yılı içinde sansasyonel eylem yapmak amacıyla yurt içine geçtiği şeklinde bilgiler bulunan "Xweza Lilaw" kod adlı Gülda Bebek'in Konya'nın Meram ilçesinde bir ikamette gizlendiği ve örgütün üst yönetiminden eylem için talimat beklediği tespit edilmişti. PKK'lı Bebek, 23 Şubat'ta düzenlenen operasyonla yakalanmıştı.

2

Örgüt mensubunun saklandığı adreste yapılan aramada, tabanca ve silaha ait 2 şarjör, şarjöre basılı 31 fişek, bomba yapımında kullanıldığı belirtilen lehim makinesi, ampermetre, mini elektrik motoru ve buna bağlı elektrik devreleri, 3 küçük tüp başlığı, 2 küçük ampul ve muhtelif sayıda pil bloğu ele geçirilmişti. Operasyonda kadın terörist ile irtibatlı olduğu şüphesiyle 3 kişi de gözaltına alınmıştı.

Terör örgütü üyesi Gülda Bebek'in, Konya'ya 6 ay önce geldiği, bu süreçte tanıştığı, hakkında yakalama kararı olan ve 7 suçtan aranan firari M.B.O.'ya (33) ailesinden kaçtığını, bu nedenle farklı isimler kullandığını söylediği öğrenilmişti.

(AA)

En Çok Aranan Haberler