HABER

Son Dakika: Bakanlardan İstanbul'daki duruma ilişkin açıklama! Köprü, otogar, havalimanı...

Son dakika haberi: Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul'u vuran kar fırtınasının etkileri ve alınan kararlar hakkında açıklamalarda bulundu. Köprülerin 13:00'te küçük araçlara açıldığı ağır vasıta araçlar için ise henüz geçişe izin verilmeyeceği belirtildi. Bakan Karaismailoğlu, Marmaray'ın bu gece ve yarın gece ücretsiz olacağını söyledi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise, otogarlardaki çıkışların yarın 09.00'a kadar durdurulduğunu açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'daki son durum ve tedbirlere ilişkin bilgi verdi. Bakanlara, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da eşlik etti. İşte bakanların açıklamalarında satırbaşları;

20220125_2_51889434_72964203

Bakan Karaismailoğlu:

Kar ve tipi nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşadık. Yolda kalan vatandaşlarımız çok sıkıntılı süreç yaşadılar. Karayolları olarak 68 kilometre yol ağındaki işletmemiz devam ederken 4700 kilometre yol ağında da çok özverili çalışma yapıldı. Olumsuz hava koşulları etkisi altında 11 bin vatandaşımız bu mücadeleyi verdi. Süreç sıkıntılı geçti. Mahmutbey ile Hadımköy kavşağı arasında trafik önemli bir zamanda durdu. Yassıören ve Çatalca arasında da sıkıntılar yaşadık. Bu bölgelerdeki terk edilmiş araçların kaldırılması süreci devam ediyor. Köprülerde 13 itibarıyla geçişlere izin verildi, ağır araçlar için bekleyeceğiz. Marmaray bu gece ve yarın gece de ücretsiz hizmete devam edecek. Zor iklim koşulları dün kadar olmasa da devam edecek. Olağanüstü hal koşulları bizim için devam ediyor.

20220125_2_51889448_72964211

Süleyman Soylu:

Tipi ve soğuk olumsuz etkileyeme başladı. Gece 12, 1'e kadar biz Ankara'dan koordineli olarak takip ettik. Bir görev paylaşımı yaptık, sayın Bakanımız ve İstanbul Valisi burada kaldılar. Hem kalan araçlar hem o saate kadar oradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçları için gayreti ortaya koyduk. Koordinasyonla birlikte orada gerek Mahmutbey'den başlayıp Kınalı'ya kadar olan hattın kontrollü açılması, yine İstanbul Havalimanı hattı araçlarının kurtarılması ve barınma yerine intikal tesis edildi. İstanbul'un her noktasında kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla topyekün çalışma ortaya koydular. Vatandaşımız zorluk çekti mi, elbette ki çekti. Geçmiş olsun dileklerimiz tekrar iletmek istiyoruz. Kar yağışı perşembe gününe kadar devam edecek. 8 valilik, İstanbul'a geliş durduğu için barınma ve konaklama hizmetini İstanbul çevresinde gerçekleştirdiler. Perşembe gününe kadar soğuk hava ve kar yağışı İstanbul ve çevresinde devam edecek. Aynısı Kocaeli'de de oldu, arkadaşlarımızın aldığı tedbirler, Karayollarının çalışmaları çerçevesinde Kocaeli'de ulaşımı aksatacak problem söz konusu olmadı. Çağrımız şudur, mümkün olmadıkça özel araçlarla yola çıkmasınlar. Bu tarafa özel araçlarla geliş verilecek (köprü geçişleri), ağır vasıtalar için yine yarın sabahı görmeliyiz.

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Uçuşlar ne zaman başlayacak?" sorusuna "Bu öğleden sonra uçuşlar başlayacak. Pistlerden biri açık" sözleriyle yanıt verdi.

OTOGARLARDA ÇIKIŞLAR YARINA KADAR DURDURULDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenler ve Harem otogarı ile tüm cep otogarlardaki çıkışların yarın saat 09.00'a kadar durdurulduğunu bildirdi.

Vali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kıymetli hemşehrilerim. İlimizde Esenler, Harem ve tüm cep otogarlardaki çıkışlar, yarın 09.00'a kadar durdurulmuştur. Önce sağlık, önce güven." ifadelerini kullandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler