HABER

Son Dakika: Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor! Yeni kısıtlamalar gelecek mi?

Koronavirüsle mücadelede tavsiye kararların alındığı Bilim Kurulu toplantısı 2 hafta aradan sonra bugün 16.30'da yapılacak. Toplantıda, özellikle Delta varyantına bağlı yaşanan vaka artışının ve aşılamadaki son durumun ele alınması beklenirken, yeni tedbirlerin gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu. Masadaki konuların başında ise "aşı olmayana kısıtlama" var.

Koronavirüsle mücadele devam ederken, özellikle Kurban Bayramı'ndaki hareketliliğin etkisiyle artan vakalar korkutucu seviyelere gelmeye başladı. Öte yandan aşılama oranının da düşmesiyle birlikte "Yeni tedbirler gelir mi?" sorusu gündem olmaya başladı.

AŞI OLMAYANA KISITLAMA

Gelen bilgilere göre, hem vaka artışını durdurmak, hem de aşıya teşvik olması açısından 'pozitif ayrımcılık' gelebilir. Buna göre; maç, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması gündeme gelebilir. Bu gelişmeler sonrası tüm gözler Bilim Kurulu'na çevrilmişti.

TOPLANTININ SAATİ BELLİ OLDU

Koronavirüsle mücadelede son gelişmelerin değerlendirileceği ve tavsiye kararların alınacağı Bilim Kurulu toplantısı saat 16.30'da video konferans yöntemiyle yapılacak. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, toplantının ardından saat 18.00’de YouTube üzerinden canlı açıklama yapacak. Bilim Kurulu son olarak 14 Temmuz Çarşamba toplanmıştı.

VAKA SAYISINDA KORKUTAN ARTIŞ

Türkiye'de son 24 saatte 246 bin 648 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 761 kişinin testi pozitif çıktı, 51 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 7 bin 108 oldu.

YENİ TEDBİRLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın yaptığı açıklamada, yeni kısıtlama ve tedbirlerle ilgili Bilim Kurulu toplantısını işaret etmiş ve bu konunun görüşülebileceğini eklemişti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 138 yorum
Aşı olmayana yasakların geleceğini aylardır söylüyoruz. Yavaş yavaş baskı düzenine geçiyorlar. Aşının kaç kişide yan etki gösterdiğini açıklayan yok. Ben neden şeffaf olmayan bir aşıyı yaptırmak zorundayım anlamıyorum. Anayasada bile maddesi var iken kimse zorunlu olarak bana aşı yapamaz!
@poyraz58 aşı olmayanın yan etkisini söyleyeyim yoğun bakımda yatan 20 kişiden 19 zu aşı olmayan bu senin için yeterlimi.Aşı olmayan çarşıya pazara kalabalık yerlere çıkması yasaklansın bu işin tahammül edilir tarafı kalmadı .o kadar sağlık çalışanı olurken hemde sizlere hizmet etme adına siz illada hasta olup devletin ve milletin vaktini çalacaz diyorsunuz
Zorla aşı yapmıyorlar zaten. Aşı olmazsan, riskli olarak görülüyorsun ve kısıtlamaya maruz kalıyorsun. Hani sen özgür irade ile aşıyı istemiyorsun ya, biz de aşı olmayanların hastalık yayma riskine karşı bu kısıtlamayı getiriyoruz diyorlar. Aslında garip bir durum yok, sen kendini aşıdan koruyorsun, devlet de bizi aşısızların riskinden.
kardes sen aşı olma bence.dunyada milyonlarca insan oluyor bu aşıyı.pozitif çıkanların %95 inden fazlası aşı olmayanlar?
Toplum içinde elinde bomba ile gezip PATLATIRIM HA deyince seni tutuklamalarına sesin çıkmaz da, peki aşı olmayıp yine toplum sağlığını biyolojik bomba (virüs) ile tehdit edince devletin sana yine hapis cezası vermesi gerekirken basit bir ORTAMLARA GİRME KISITLAMASINA ciyak ciyak bağırıp hak hukuk diyorsunuz. Bırakın Allah aşkına. Sağlığımızı tehdit etme hakkınız yok! Hapse attırırım valla tüm aşı olmayanları. Annem de sizin kafada. Neymis yabancı ülkelerin bir oyunuymus, beynimizi kontrol etmek için aşıda çip varmis. Daha neler. Bırakın bunları.
yaptiranlardan seni ayiran özellik beynin herhalde.
@tocas Demek ki annenin algıları hala açık ve gerçekleri görebiliyor..Ne varsa eskilerde var zaten annenin haklılığını 2 yıl içinde göreceksin
sağlık çalışanları bile aşı olmuş sen hala sosyal medyada dolaşan kaynağı belli olmayan haberlere göre yorum yapiyorsun senin gibi çok var sosyal medyaya göre hayatini yaşayan..
Sana kimse zorla aşı ol demiyo ki. Aşı olmayan otobüse binemez diyo. Git kendine otobüs al bin. Ona karışan yok. Kaymakamlık binasına giremez diyo. Git kendin kaymakam ol gir. Devlet orda da önünü kesmiyor senin. Yani olmak zorundasın diye bi şey yok
@muhafiz1969 aşının tüm içeriğini biliyor ise sağlık bakanlığımız neden kendisi üretemiyor ? madem çok biliyorsun iyi olduğunu test ettin vs o zaman sen yap yerli aşıyı bizde olalım
sana zorla aşı yapmayacaklar aşı olanlar ile olmayanlar aynı yerlere giremeyecek zorlama yok nasıl olmamak senin özgü iraden ise olmayani bazı yerlere sokmamak da onların özgür iradesi
Aşıyı ancak cesetime yaparsınız.
aşı olmayanlar virüse yakakalanıp ölürse umurumda bile değil zerre kadar üzülmüyorum çünkü kendi düşen ağlamaz
yakında ölürsün zaten. olma sen
herkes nekadar çok bilmiş
öyle olacak gibi...
@bekir_bidik_1930 Abim aşılarını oldu hiç bir kalp sorunu yoktu öncesinde ve aşı sonrası kalp sorunu çıktı Allah korusun ya kalp krizi geçirip bir şey olsa attığı imzadan dolayı mahkemeye bile verilemeyecek. eşim oğlum kızım oldu ve oluşan yan etkilerinden dolayı sıkıntı yaşıyorlar.
Hem aşı olalım, hem kısıtlamaya maruz kalalım. Niye? Sen korona olma diye!!!! Aşı olmayan sensin. Ben mi koruycam seni!!!!!!!
aşıya garanti verin olucam millete aşı olmadan önce ne şmzalatıyorsunuz üretici firma tazminat ödemem garanti vermem diyor o zaman şefaf olun aşı olan kaç kişi korona olmuş
Geri Dön