HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA: Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı belli oldu! Altılı masa kararını verdi ıslak imzalar atıldı, dikkat çeken detay...

Milyonlarca vatandaşın beklediği son dakika haberi geldi! Altılı masa Cumhurbaşkanı adayını belirledi. Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanan altı lider uzun süren toplantı sonrası ıslak imzalı basın açıklaması yaptı. Milllet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı kim oldu? İYİ Parti ile CHP arasında adaylık konusunda anlaşmazlık olduğu iddia edilse de altılı masa adaylık konusunda mutabakat sağladı. İşte son dakika haberinin detayları...

SON DAKİKA: Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı belli oldu! Altılı masa kararını verdi ıslak imzalar atıldı, dikkat çeken detay...

Son dakika haberi... Türkiye, iyiden iyiye seçim iklimine girdi. 14 Mayıs'ta yeni Cumhurbaşkanı seçilecek. Millet ittifakını oluşturan altı parti, Türkiye'nin beklediği toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Toplantı metninde altı liderin ıslak imzası vardı. Buna göre altı lider, ortak Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda anlaştı. Adaylık konusunda öne çıkan ismin Kılıçdaroğlu olduğu ifade ediliyor.

AA-20230302-30457615-30457598-ALTILI_MASANIN_12NCI_TOPLANTISI_SONA_ERDI

SON DAKİKA: ALTILI MASA KARARINI VERDİ! CUMHURBAŞKANI ADAYI BELLİ OLDU

Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanan altılı masa, Cumhurbaşkanı adayını belirledi. İYİ Parti ile CHP arasında adaylık konusunda kriz iddiaları vardı fakat hem Kılıçdaroğlu hem de Akşener, ıslak imzayla adaylık konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Altılı masa, adayını 6 Mart Pazartesi günü açıklayacak!

7441990f-3f28-40c0-902c-a950986b1255

YİNE SAADET PARTİSİ EV SAHİBİ OLACAK, ADAY PAZARTESİ AÇIKLANACAK!

Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Gültekin Uysal'dan oluşan liderler, toplantı sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Pazartesi günü yeniden Saadet Partisi liderliğinde toplanılacak olması dikkat çekti.

AA-20230302-30457615-30457597-ALTILI_MASANIN_12NCI_TOPLANTISI_SONA_ERDI
15

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz.

Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz.'

BABACAN VE KARAMOLLAOĞLU'NDAN TEK CÜMELİK YANITLAR

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan "Aday netleşti mi? Aday Kemal kılıçdaroğlu mu acaba?" sorularına "Pazartesi, pazartesi" diyerek yanıt verdi. Babacan daha sonra kendisini bekleyen araca binerek Saadet Partisi binasından ayrıldı.

BABACAN

Aynı dakikalarda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da gazetecilerin sorularına tek cümlelik yanıt verdi. Karamollaoğlu, "Pazartesi görüşmek üzere inşallah. Allah'a emanet olun" ifadelerini kullandı.

SAADET

CHP GENEL BAŞKANI YARDIMCISI AÇIKLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, HaberTürk TV'de yayınlanan Kübra Par'la Açık ve Net progmına katıldı. Erkek canlı yayında kritik altılı masa toplantısı sonrasında soruları yanıtladı.

"GENEL MERKEZDE KISA BİR AYAK DİVANI YAPTIK"

"6 parti çok ciddi ve planlı şekilde çalışıyoruz. Sıra yol haritası ve ortak adaya geldi. Süreç çok sağlıklı bir şekilde gelişiyor. Liderler çok önemli bir toplantı yaptı. En kritik konularda ortak bir anlayış ortaya koydular. Hafta sonu MYK'yı toplayacağız son bir değerlendirme yapacağız. Genel Başkanımız toplantı sonrasında CHP Genel Merkezi'ne geldi. Genel başkan yardımcılarıyla bir araya geldi ve kısa bir ayak divanı yaptık. Yol haritası ve ortak aday konusunda önemli bir uzlaşmaya erişildiği konuşuldu. 6 genel başkan da bugünkü görüşmelerin içeriğini paylaşmayacaklar pazartesiye kadar. Toplantının iyi ve sağlıklı geçtiğini söyleyebilirim"

"KESİN BİR İSİMDE UZLAŞILDI MI?"

Kübra Par'ın "Liderler el mi sıkıştı, sadece partilerini bilgilendirecekler mi? Yoksa tekrar partiler içinde tartışmalar mı olacak. Bugün kesin bir isimde uzlaşıldı mı?" sorusuna da yanıt veren Erkek, Pazartesi gününe işaret etti. Erkek "Bugün tabi ki ortak adayı yol haritasını konuştular ama artık son noktayı koyma aşamasındayız. Pazartesi gününü beklemeden kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Yol haritası hem cumhurbaşkanı adayımız hem de yol haritamız konusunda çok önemli anlayış ve uzlaşma ortaya konuldu" dedi.

"BAKANLIKLAR KONUSUNDA UZLAŞILDI MI?"

Muharrem Erkek, Kübra Par'ın "Liderler bakanlıklar konusunda uzlaştı mı?" sorusuna ise "Bu konuların hepsinde ciddi bir mutabakat var, tabi ki bizim derdimiz bakanlık falan değil. Derdimiz yarının Türkiye'sini inşa etmek. Sistemle ekonomi ve adalet doğrudan bağlantılı. Partilerin vekil sayılarına göre oransal olarak dağılacak. Her partiye birer bakanlık verilebilir.


ChefGPT


En Çok Aranan Haberler