HABER

Son Dakika: YÖK Başkanlığına Prof. Dr. Erol Özvar atandı

Atama kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, YÖK Başkanlığına, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı'na atandı.

Son Dakika: YÖK Başkanlığına Prof. Dr. Erol Özvar atandı

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. Saraç, 2014'ten bu yana YÖK Başkanı olarak görev yapıyordu.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar'ın YÖK üyesi ve YÖK Başkanı seçilmesine ilişkin karar da Resmi Gazete'de yayımlandı.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966'da İstanbul doğdu. 1989'da Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özvar, aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Özvar'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde yer alan "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005'te kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü.

45

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" adlı eseri 2013'te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne değer görülen Özvar, 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin idare kurulu üyesi olan Özvar, Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu üyeliği de yaptı.

Evli olan Özvar'ın üç çocuğu bulunuyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
bu iş böyle devam ettiği sürece bu ülke batmaya devam edecek.üniversite rektörünü,yök başkanını,hakimleri,yargıtay üyelerini cumhurbaşkanı yada iktidar partisi seçmez.eğer seçerse o ülkede hukuktan ve egitimden bahsedilemez.zümrelerden bahsedilir.saddam hüseyinde aynısını yaptı.ırak'ın sonunuda gördük.saddam hüseyininde
Ahmet Nejdet Sezer süleyman Demirel seçerken oluyorsa reis seçince niye olmayacak ama niyet başka senin niyetini biliyorum ama burdan söyleyemem
sıra bende danışman olacağım yaşasın
kanun maddesi olmayanı nasıl Cumhurbaşkanı seçer iyi oku öğren birde bu ülke Allah'ın izniyle hiçbir zaman ırak Suriye olmayacak ancak olursa millet ittifakı yapar onlaeada Allah iktidar yüzü gostermesin
@fatih_sayiner_1979 Irak Saddam Hüseyini mumla arıyor adam gittikten sonra Irak belini doğrultamadı daha
@caner_mustafa_1930 Öncekiler yenisini seçince eskisini koltuğunun altına mı alıyordu, madem yeni atama oldu eskisi ya eski görevine döner yada emekli olur ne bu ya eski memurları 3-5 yerden maaş verme sevdası
memlekette gündüzler çuvala girmiş gibi hep bi gece yarısı operasyonu yapıyo adam
Çamaşır değiştirir gibi bürokrat değişiyor
Geri Dön