Türkiye'den ABD'ye 'yaptırım' cevabı!' Misliyle karşılık verilir'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Barış Pınarı Harekatıyla bağlantılı olarak ABD Hazine Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım hazırlığı içinde olduğuna dair yapılan açıklamalara ilişkin, "Tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır." dedi.

Türkiye'den ABD'ye 'yaptırım' cevabı!' Misliyle karşılık verilir'

Sözcü Aksoy, ABD Hazine Bakanlığının Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanabileceğine dair açıklaması hakkındaki soruya verdiği yazılı yanıtta, olası yaptırımlara Türkiye'nin misliyle karşılık vereceğinin altını çizdi.

Barış Pınarı Harekatı başladığında ABD yönetimine her seviyede bilgi aktarıldığını ve Dışişleri Bakanlığınca yapılan basın açıklamasında harekatın hedef ve kapsamı tüm açıklığıyla uluslararası kamuoyuyla paylaşıldığını anımsatan Aksoy şunları kaydetti:

"Türkiye'nin milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Buna karşı atılacak her adıma karşı tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır."

'TRUMP ENDİŞE DUYUYOR'

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump'ın bakanlığa Türkiye'ye yönelik yaptırım getirme yetkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını ancak yaptırımların şu anda uygulanmayacağını duyurmuştu.

Mnuchin, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın Hazine Bakanlığına Türkiye'ye yönelik "birincil ve ikincil yaptırımlar getirmesi" için yetki veren bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını belirtmişti.

Trump'ın Suriye'deki Barış Pınarı Harekatından "endişe duyduğunu" belirten Mnuchin, "Başkan, Türkiye'nin tek bir DEAŞ savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesinin zorunlu olduğunu açıkça söylemek istiyor." ifadesini kullanmıştı.

"Yaptırımları şu anda yürürlüğe koymayacağımızı söylemek isterim." ifadesini kullanan Mnuchin, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptırımlar konusunda danışma halinde olacaklarını vurgulamıştı.

'GEREKİRSE TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİNİ KAPATIRIZ'

Mnuchin, "(Türkiye'nin) Finansal kurumlarını, dikkatli olmaları ve kendilerine yaptırım gelebileceğini konusunda uyarıyoruz. Bir kez daha söylüyorum şu anda bir yaptırım yok. Ancak bu bize verilen en geniş başkanlık yetkileri olacak." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yaptırımların "güçlü" olacağını belirten Mnuchin, "Umarım bu yaptırımları kullanmak zorunda kalmayız, ama gerekirse Türkiye'nin ekonomisini kapatırız." ifadesini kullanmıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 105 yorum
Türkiye misliyle cevap verecekmiş, ne yazar? ABD'ye vız gelir, biz kendi derdimizle, çift haneli kurlarla ve yoklukla başbaşa kalırız. Dikkatli olmakta fayda var, adamlar blöf yapmıyorlar.
vay korkak vay bunu diyen bakan bile biliyor fazla bi kozumuzun olmadığını ama ama direniyor önünü iliklemiyor
haklısın CHP li! "CHP yı KAPATIRIZ" desek yeter onlara bu korku emin ol
@dokuzuncu_koy_1970 sen hainmisin
@dokuzuncu_koy_1970 korktuysan sana kapıları actıralım
sözlerinde haklı olmanla beraber kukla gibi yaşamaya razımısın. ben değilim.
Bizdeki kozda az buz değil kapilari açalim Türkiye yanacaksa birakin avrupa kül olsun
Amerikalı hırsız politikacılar paralarını turk bankalarına yatırıyor ya çocukları türk vatandaşı olsun diye karıları turkiyede doğum yapıyor ya, derhal paralarına el koyup sınır dışı edeceğiz
Bence AKP kapanırsa abd bu bölgelerden umudunu keser. Ne zamannzamlar yapılıp, vergiler artsa, gündem değiştirmek için abd önderliğinde harekât düzenleniyor. Bizim milletde inanıyor.
senin gibi dolar seviciler dolar aldıkça abd ye hayranlık duydukça zorlaniriz ama gereken cevabı fazlasıyla verecek kabiliyete sahibiz
@ekrem.akkoc Tabii ki değilim! ama gerçekçi bir vatanseverim.
valla her gün öldüktense artık bir kere ölmenin vakti çoktan geldi..
Hillary Clinton la Seçime girerken, _ Ben Trum ın seçilmesini isterim. Çünkü Kendisinde ABD'yi Yıkabilecek bir potansiyel görüyorum _ demiştim. Bu işin sonunda ne olur Allah bilir. Ama Bizi Duman etmek isteyen de Kül olmaya hazır olsun
işte bu....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler