HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Vans ayakkabılar nasıl temizlenir?

Vans ayakkabılarınızı uzun ömürlü ve şık tutmanın sırrı doğru temizlik yöntemlerinde yatıyor. Her model için uygun bakımı yapmak, hem görünümlerini korumak hem de dayanıklılıklarını artırmak açısından oldukça önemli. Farklı malzemeler için özel bakım ürünlerden yararlanarak uzun süreli olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı düzenli olarak temizleyerek yıpranmalarını önleyebilir ve ayakkabılarınızı uzun süre ilk günkü gibi koruyabilirsiniz. Detaylar için içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Vans ayakkabılar nasıl temizlenir?

İçindekiler

 • Vans ayakkabıların iç kısmı nasıl temizlenir?
 • Vans ayakkabının beyaz şeridi nasıl temizlenir?
 • Deri ve süet Vans ayakkabı nasıl temizlenir?
 • Kanvas Vans ayakkabı nasıl temizlenir?
 • Vans ayakkabı temizliği sırasında rengini solması nasıl engellenir?
 • Vans ayakkabı temizliğinde nelere ihtiyaç duyulur?
 • Sizin için seçtik! Vans’ın en tarz ayakkabıları
 • Sıkça sorulan sorular

Vans ayakkabılar, şıklıkları ve sağlamlıklarıyla kombinlerimizin vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Ancak Vans ayakkabılar yoğun kullanımlarda kirlenebilir ve eski görünebilirler. Bu yazımızda, Vans ayakkabılarınızı ilk günkü haline döndürecek temizlik ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. İç kısımlarından dış yüzeylerine, beyaz şeritlerinden bağcıklarına, süetten kanvas ve deri modellere kadar her tür Vans ayakkabınızı nasıl temizleyeceğinizi adım adım anlatıyoruz. Vans ayakkabılarınızın hijyenini ve görünümünü korumak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Vans ayakkabıların iç kısmı nasıl temizlenir?


Vans ayakkabıların iç kısmını temizlemek, ayakkabılarınızın hijyenini ve konforunu korumak açısından önemlidir. İşte adım adım iç kısım temizliği:

 1. Tabanlıkları çıkarın: Eğer tabanlıklar çıkarılabilir ise, onları ayakkabıdan çıkarın. Ayrı olarak temizlemek daha etkili olacaktır.

 2. Tozu ve kirleri temizleyin: Elektrikli süpürge veya yumuşak bir fırça ile iç kısımda biriken toz ve kirleri temizleyin.

 3. Fırçayla silin: Karbonat ve yumuşak bir deterjanı karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir fırça veya diş fırçası yardımıyla iç kısma nazikçe sürün. Karışımı 15 dakika kadar beklettikten sonra iç kısmı ılık su ile durulayın.

 4. Kurumasını bekleyin: Ayakkabılarınızı doğrudan güneş ışığından uzak, açık havada veya iyi havalanan bir yerde kuruması için bekletin. İç kısım tamamen kuruduktan sonra tabanlıkları geri yerleştirin.

Vans ayakkabının beyaz şeridi nasıl temizlenir?


Vans ayakkabılarının ikonik beyaz şeritleri, zamanla kirlenebilir ve sararabilir. Bu şeritleri temiz tutmak için:

 1. Ön hazırlık yapın: Çalışacağınız alanı belirleyin ve sonrasında eski bir havlu ya da çarşafı yere serin. Ardından ayakkabının geri kalanına zarar gelmemesi için maskeleme bandı yapıştırın.

 2. Sirkeyle karışımı hazırlayın: Küçük bir kaba beyaz sirke ve su karışımı hazırlayın. Bu karışıma eski diş fırçası veya yumuşak bir temizleme fırçasını batır ve beyaz şeritlere dairesel hareketlerle uygulama yapın.

 3. Nemli bezle silin: Uygulama sonrası biraz bekledikten sonra nemli temiz bir bezle beyaz şeritleri silin. Sirke istemezseniz limon suyu, aseton veya piyasada bulunan özel spor ayakkabı temizleyicilerinden de faydalanabilirsiniz.

Deri ve süet Vans ayakkabı nasıl temizlenir?


Süet Vans ayakkabı temizliği nasıl yapılır?


 1. Ön temizlik yapın: Süet ayakkabıları temizlemeden önce kuru ve yumuşak bir süet fırça ile üzerindeki kir ve tozları alın.

 2. Lekeleri çıkarın: Zorlu lekeler için süet temizleyiciyi diş fırçasının üzerine uygulayın ve ayakkabının lekeli bölgelerini bu diş fırçası ile temizleyin.

 3. Ayakkabı şeridini temizleyin: Küçük bir kaba su ve sabun karışımı hazırlayın. Ardından ayakkabının kauçuk şeridini ve alt kısımlarını bu karışıma batırdığınız bir diş fırçası veya yumuşak kıllı bir fırça ile silin.

 4. Kurumaya bırakın: Süet ayakkabıları doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde kurumaya bırakın. Süet ayakkabıların kururken şekillerini korumak için içini gazete kağıdı ile doldurabilirsiniz.

Deri Vans ayakkabı temizliği nasıl yapılır?


 1. Yüzeysel kirleri temizleyin: Nemli bir bezle ayakkabının deri olan tüm yüzeylerindeki tozu ve kiri silin.

 2. Deri temizleyiciyle silin: Deri temizleyici ürün ve bir fırça kullanarak ayakkabının yüzeyini temizleyin.

 3. Açık alanda kurutun: Ayakkabıları serin ve kuru bir yerde doğal yoldan 24 saat boyunca kurumaya bırakın.

Kanvas Vans ayakkabı nasıl temizlenir?


Kanvas Vans ayakkabı pratik temizlik


 1. Kuru temizlik yapın: Yumuşak bir fırça ile kanvas yüzeyindeki toz ve kirleri temizleyin.

 2. Fırçalayın: Zorlu lekelerle karşılaştıysanız ayakkabının gerekli bölümlerini yumuşak bir fırça ve sabunlu su ile fırçalayın.

 3. Nemli bez uygulayın: Sabunlu kısımları temizlemek ve yüzeyi tamamen silmek için temiz ve nemli bir bezle kanvas ayakkabınızın yüzeyini silin.

 4. Havayla kurutun: Temizlik sonrası ayakkabılarınızı doğrudan güneş ışığı almayan serin bir yerde kurutun.

Kanvas Vans ayakkabı derinlemesine temizlik


 1. Ön hazırlıkla başlayın: Çalışacağın alana eski bir havlu ya da çarşaf koy. Ayakkabınızın bağcıklarını çıkarın ve az miktarda deterjan ile ılık suyla hazırladığın bir kabın içerisine bağcıkları koyun.

 2. Kuru temizlik yapın: Yumuşak bir fırça ile kanvas ayakkabının tüm yüzeylerindeki toz ve kirleri temizleyin.

 3. Tabanlıkları temizleyin: Eğer tabanlıklar çıkarılabilir ise ayakkabıdan çıkarın. Yüzeyde biriken tozları süpürge veya yumuşak bir fırça ile süpürün. Ardından karbonat ve yumuşak bir deterjanı karıştırın ve karışımı bir fırça veya diş fırçası yardımıyla tabanlığı nazikçe temizleyin. Karışımı 15 dakika kadar beklettikten sonra tabanlıkları ılık su ile durulayın ve kuruması için doğrudan güneş ışığından uzak, açık havada bekletin.

 4. Lekeleri çıkarın: Ayakkabı temizliğinde lekeleri çıkarmak için ön işlem yapın. Zorlu lekeler için ister karbonat ve su karışımı hazırlayın isterseniz de bir leke çıkarıcı temizleyici alın. Seçtiğiniz yöntemi doğrudan lekelere uygulayarak 15 dakika bekletin.

 5. Ayakkabı temizliğine geçin: Bir kaba ılık su ve biraz deterjan ekleyin. Bu karışıma bir sünger veya fırça batırarak ayakkabılarınızı elde yıkayın.

 6. Durulayın ve kurutun: Ayakkabılarınızı temiz su ile durulayarak deterjanlı karışımdan arındırın ve açık havada, doğrudan güneş almayan serin ve kuru bir yerde kurumaya bırakın.

Vans ayakkabı temizliği sırasında rengini solması nasıl engellenir?


 • Doğru temizleyiciler alın: Vans ayakkabılarınızın malzemesine uygun temizleyiciler alın.

 • Direkt güneş ışığından kaçının: Ayakkabılarınızı direkt güneş ışığına maruz bırakmadan açık alanda kurutun.

 • Soğuk veya ılık su hazırlayın: Temizlik sırasında soğuk veya ılık su ile ayakkabılarınızın renginin solmasını engelleyebilirsiniz.

 • Hafif temizleyiciler uygulayın: Sert kimyasallar veya ağartıcılardan kaçının. Hafif sabunlar ve özel ayakkabı temizleyicilerini tercih edin.

 • Koruyucu spreyler sıkın: Ayakkabılarınızı temizledikten sonra renk koruyucu spreyler ile solmayı önleyin.

Vans ayakkabı temizliğinde nelere ihtiyaç duyulur?


1. Yumuşak fırça veya diş fırçası: ZJoey At Kılı Fırça ve Mikrofiber Bezli Ayakkabı Bakım Kiti


2

Vans ayakkabılarınızı temizlerken yumuşak fırça veya diş fırçası ile ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için farklı Vans ayakkabı modellerinize uyabilecek bir fırça seti seçtik. ZJoey markasının 4 parçadan oluşan fırça seti ayakkabılarınızı korumak ve parlatmak için mükemmel bir seçenek sunuyor. Sette büyük bir at kılı parlatma fırçası, uzun saplı krem fırça, detay ayakkabı fırçası ve mikrofiber temizleme bezi bulunuyor. At kılı ve ahşap malzemelerle yapılan fırçalar, ayakkabılarınızı derinlemesine temizleyip parlatmanıza yardımcı olurken mikrofiber bez de mükemmel bir parlatma yapıyor. Kullanımı kolay ve etkili fırçaların ergonomik tasarımı her türlü ayakkabınızı daima bakımlı ve şık görünmesi için pratik ve çok yönlü bir seçenek yaratıyor!

Ürünü İncele

2. Yumuşak bez veya sünger: Vileda Colors 8 Parça Çok Renkli Mikrofiber Bez


3

Temizliği renklendiren ve mükemmel sonuçlar veren Vileda Colors Mikrofiber Bezler, Vans ayakkabılar gibi hassas ve detaylı temizlik gerektiren ürünler için idealdir. Mikrofiber yapısı, kimyasal maddeye gerek kalmadan etkili bir temizlik yapar ve ince iplik dokusuyla derinlemesine temizleme yapar. Ayrıca, yüksek emme kapasitesi sayesinde su veya temizlik sıvılarıyla ıslatıldığında Vans ayakkabıların en ince ayrıntılarını kolayca temizler. Bezler makinede yıkanabilir olmaları ve 30x30 cm boyutlarıyla da oldukça pratiktir.

Ürünü İncele

3. Ayakkabı temizleyici köpük: Duver Ayakkabı Temizleme Köpüğü (100 ml)


4

Özel formülü sayesinde vans ayakkabılarınızın temizliğini çok kolay bir hale getiren Duver Ayakkabı Temizleme Köpüğü, deri, suni deri, süet, nubuk ve tekstil gibi farklı malzemelerdeki en zorlu kirleri ve lekeleri bile kolayca çıkarır. Tuz ve su izleri gibi inatçı lekeleri yok ederken ayakkabıların doğal rengini geri kazanmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda spor ayakkabılarınızı yenileyip bakımını yaptığından ayakkabılarınızın renklerini solmadan koruyarak uzun süre yeni gibi kalmasını sağlar. Ürün ağartıcı olmayan formülüyle tekstil ve diğer kıyafetler üzerindeki lekelerin giderilmesinde de kullanılabilir.

Ürünü İncele

4. Karbonat: Hayfene Karbonat (1000 gr)


5

Günlük hayatta birçok alanda yararlanabileceğiniz Hayfene Karbonat, Vans ayakkabıların temizliğinde de harikalar yaratıyor. Vans ayakkabılarınızı temizlemek için karbonat kullanmak oldukça basit bir yöntem. Su içine karbonat koyun ve ayakkabılarınızın kirli bölgelerini hafif nemli bir bez veya fırça ile nazikçe ovalayın. Karbonat, ayakkabılar üzerindeki inatçı kir ve lekeleri etkili bir şekilde çıkarır, aynı zamanda kötü kokuları da giderir. Bu sayede Vans ayakkabılarınız hem temiz ve ferah kokar hem de uzun ömürlü olur.

Ürünü İncele

5. Sirke veya limon suyu: Kemal Kükrer Aloe Veralı Beyaz Sirke (2 lt)


6

Kemal Kükrer’in doğal ve etkili Aloe veralı beyaz sirkesi, Vans ayakkabılarınızın üzerindeki zorlu lekeleri ve kirleri kolayca çıkarır. Sirkenin asidik özellikleri ayakkabılarınızın beyaz kısımlarındaki sararmaları ve diğer lekeleri etkili bir şekilde temizler. Aloe vera içeriği ise temizleme işlemi sırasında ayakkabılarınızın kumaşına zarar vermeden nazikçe bakım yapar ve hoş bir koku bırakır. Ayakkabılarınızı temizlemek için sadece bir miktar sirkeyi su ile karıştırarak bir bez yardımıyla yüzeyleri silebilirsiniz. Bu pratik ve doğal yöntemle, Vans ayakkabılarınızın her zaman yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ürünü İncele

6. Süet ve deri temizleyici: Leather Honey Süet Temizleyici (192 ml)


7

Vans ayakkabılarınızın temizliğini kolaylaştıran Leather Honey Süet Temizleyici, güçlü ama nazik formülü sayesinde süet ve nubuk ürünleriniz için ideal bir seçenektir. Ürün, vans ayakkabılarınızı, ceketlerinizi, çantalarınızı ve diğer süet veya nubuk eşyalarınızı hızlı ve etkili bir şekilde temizlemenize olanak tanır. Kir, yağ, koku ve zorlu lekeleri derinlemesine temizlerken süetin yumuşak ve narin dokusunu korur. Köpüklü yapısı sayesinde uygulaması son derece kolaydır: temizleyiciyi bir bez üzerine sürün, süet yüzeyinizi nazikçe silin ve sonrasında kirleri kolayca temizleyin. Toksik olmayan ve deri için güvenli olan formülü, süet ve nubuk ürünlerinizin daha uzun süre dayanmasına destek olarak dayanıklılığını artırır. Ayrıca ayakkabı temizleme silgisi ile de ayakkabılarınızdaki lekelerden anında kurtulabilirsiniz.

Ürünü İncele

7. Deri nemlendirici krem: Kaps Nubuk ve Süet İçin Profesyonel Bakım Kremi (50 ml)


8

Nubuk ve süet malzemeler için özel olarak geliştirilmiş bakım kremi, ayakkabılarınızın orijinal renk tonunu canlandırır ve solmaları önler. Vans ayakkabılarınızın deri kısımlarını yumuşatarak yüzeylerini yeniler ve su geçirmez bir koruma yaratır. Pratik 75 ml'lik şişesi ve sünger aplikatörü sayesinde kremi kolayca uygulayabilir, kısa sürede mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Şeffaf rengi ile tüm renkteki deri ve süet ayakkabılarınız için faydalanabileceğiniz Kaps bakım kremi, Vans ayakkabılarınızı her zaman temiz, bakımlı ve yeni gibi tutar.

Ürünü İncele

8. Koruyucu sprey: Black Deer Su ve Kir İtici Ayakkabı Bakım Spreyi (250 ml)


9

Black Deer Su ve Kir İtici Ayakkabı Bakım Spreyi, günlük kullanımda Vans ayakkabılarınızın bakımını kolaylaştıran etkili bir ürün. Spreyi 25 cm mesafeden dik olarak ayakkabıya uyguladıktan sonra yüzeyin kuruması için kısa bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede ayakkabınız suya ve kir tutmaya karşı daha dayanıklı hale gelirken nefes alma özelliğini de korur. Süet ve deri ayakkabılar için uygun olan ürün, rugan ve metal malzemelerle uyumlu değil. 250 ml'lik boyutuyla uzun süre kullanım sağlayan koruyucu bakım spreyi, Vans ayakkabılarınızı uzun süre ilk günkü gibi korumanıza yardımcı olur.

Ürünü İncele

9. Bonus: Factory Laced Ayakkabı temizleme Bezi (30 adet)


10

Günlük yaşamda spor ayakkabılarınızı kolayca temizleyen Factory Laced Ayakkabı temizleme Bezi, Vans ayakkabılarınıza yapışan kir, lekeleri ve çizikleri zahmetsizce silip çıkararak onları ilk günkü gibi yeni ve temiz tutar. Özellikle seyahatlerde büyük bir kolaylık olan 30'lu paket, sıvı deterjan veya fırçalama gerektirmeden ayakkabılarınızı anında temizler. Üstelik, deri, naylon veya kanvas gibi farklı malzemelerde güvenle kullanılabilen ürünün kimyasal içermeyen formülü, ayakkabılarınıza zarar vermediğinden ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını destekler.

Ürünü İncele

Sizin için seçtik! Vans’ın en tarz ayakkabıları

1. Vans Erkek Filmore Decon Spor Ayakkabı


11

Klasik Vans Old Skool modelinden ilham alarak tasarlanan Vans Erkek Filmore Decon Spor Ayakkabı, çift dikişli kanvas üst tabanı ve dayanıklı kauçuk dış tabanıyla öne çıkıyor. Pürüzsüz bir iç astara sahip olan ayakkabı, ekstra konfor sunan yastıklı iç tabanıyla uzun süreli kullanım için idealdir. Ayakkabının pratik bakımı için de nemli bir bezle silmek yeterlidir. Şık ve rahat yapısıyla günlük kombinlere uygun olan Filmore Decon, 2 inçlik platform yüksekliğiyle de kombinlerinizi tamamlar.

Ürünü İncele

2. Vans Unisex Old Skool Classic Skate Shoes


12

Stil ve performansı harmanlayan Vans’ın Üniseks Old Skool Ayakkabısı, klasik vulkanize görünümüyle dikkat çekiyor. Rahat ve dayanıklı yapısıyla bilinen ayakkabılar, %56 süet ve %44 kanvas malzemeden üretiliyor. Kauçuk tabanı sayesinde yüksek tutuşa sahip Vans ayakkabı, bağcıklı yapısıyla da ayakta sağlam bir tutuşa sahip.

Ürünü İncele

3. Vans Erkek Range Exp Siyah Spor Ayakkabı


13

Rahatlık, stil ve çok yönlülüğü bir araya getiren düşük bilekli Vans Erkek Range Exp Siyah Spor Ayakkabının yastıklamalı OrthoLite iç tabanı ve üst düzey konfor yaşatan EVA ara tabanı ile her adımda rahatlık veriyor. Waffle görünümlü tabanı ve ikonik Vans yan çizgileriyle dikkat çeken model, yuvarlak burun yapısı ve dolgulu yaka detaylarıyla benzersiz bir konfora sahip. Kauçuk dış taban ve bağcıklı kapanışıyla sağlam bir yapıya sahip olan Vans ayakkabı, rahatlık ve şıklığı bir arada arayanlar için mükemmel bir tercih!

Ürünü İncele

Sıkça sorulan sorular


Vans ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Vans ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak genellikle önerilmez çünkü makine yıkaması ayakkabılarınızın şeklini bozabilir, malzemelerine zarar verebilir ve renginin solmasına neden olabilir.

Vans ayakkabı elde yıkanır mı?

Evet, Vans ayakkabılarınızı elde yıkamak daha güvenlidir. Ilık su ve hafif deterjan kullanarak nazikçe temizleyebileceğiniz ayakkabının farklı bölümlerini çeşitli temizleme uygulamalarıyla elde yıkayabilirsiniz.

Vans ayakkabı hangi ülkenin?

Vans, Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuş bir bir ayakkabı ve giyim markasıdır. 1966 yılında California'da Paul Van Doren ve James Van Doren kardeşler tarafından kurulmuştur.

Vans ayakkabı genişler mi?

Evet, Vans ayakkabılar zamanla biraz genişleyebilir. Vans ayakkabı kalıpları dar mı diye düşünecek olursanız, evet, Vans ayakkabıların kalıpları genellikle dardır. İlk başta sıkı gelse de zamanla ayağınıza uyum sağlayarak biraz genişler. Bunun yanı sıra kişilerin ayak şekilleri de farklılık gösterdiğinden bu noktada büyük rol oynuyor. Örneğin ayağı taraklı veya ayak sırtı yüksek olanlar için Vans markasının bazı ayakkabılarının kalıpları daha dar gibi gelebilir.

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

En Çok Aranan Haberler