HABER

Yeni normalleşme ne zaman açıklanacak? İşte yeni normalleşme kararları

29 Nisan tarihi itibari ile başlayan tam kapanma sürecinin son günleri geldi. Vatandaşlar normalleşme takvimi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Peki, normalleşme süreci ne zaman başlayacak? İşte, yeni normalleşme kararları...

Yeni normalleşme ne zaman açıklanacak? İşte yeni normalleşme kararları

26 Nisan tarihli Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile 29 Nisan itibariyle tam kapanma dönemi başladı. 17 Mayıs'ta sona erecek olan tam kapanmanın ardından normalleşme takvimine ilişkin detaylar ortaya çıktı. İşte, ayrıntılar...

YENİ NORMALLEŞME KARARLARI NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından tam kapanma sonrası vaka sayılarının istenilen seviyeye gelmesi halinde başlayacak olan normalleşme adımları şu şekilde olacak:

  • İlk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar saat 20.00'a kadar açık olacak.

  • 31 Mayıs'ta kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00'de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak.

  • Sokağa çıkma kısıtlaması 19.00 yerine 21.00'den sonra olacak. Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günleri devam etmesi bekleniyor.

  • Normalleşmenin üçüncü aşaması Temmuz ayında olacak. Temmuz ayında vaka sayılarının istenilen seviyeye gelmesi haline hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek.

  • Kafe ve restoran gibi işletmeler 23.45'e kadar açık olacak. Kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranda kullanılabilecek.

  • Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.

Geri Dön