Anneannelerin tavuk cildi dediği kırmızı noktalar aslında nedir ve nasıl tedavi edilir?

Yaz gelip yazlık kıyafetlerimizi giymeye başladığımızda vücudumuza daha fazla dikkat etmeye başlarız. Hal böyle olunca ciltteki kırmızı pütürlü doku daha rahatsız edici olmaya başlar ancak aynı zamanda çaresi yok gibi de duruyordur. Peki bu kırmızı pütürler neden olur ve na

Anneannelerin tavuk cildi dediği kırmızı noktalar aslında nedir ve nasıl tedavi edilir?

Bu kırmızı pütürlerin nedeni:keratosis pilaris

Halk arasında tavuk veya kaz derisi de denen bu pütürlü görünümün ardında kerarosis pllaris isimli bir hastalık var. Hastalık dedik diye hemen teleşa kapılmayın, genellikle görüntü dışında bir zararı olmayan bir rahatsızlık.

Keratosis pilaris genellikle zararsız ve acısızdır

Zararsız ve acısız bu minik sivilcelere çoğunlukla üst kol, baldır, kalça gibi vücut bölümlerinde rastlanır. Dr. Mehmet Öz' göre; keratosis pilaris cildi enfeksiyonlardan koruyan keratin isimli proteinin artması sebebiyle ortaya çıkıyor.

Oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlık

Doktorların araştırmalarına göre dünya populasyonunun %40-%50'si bu rahatsızlıktan etkileniyor. Kıl köklerinde ölü hücrelerin birikmesi ve kıl kökü kanalını tıkaması sonucu kırmızı-kahverengi renginde benekler oluşturan hastalığın genetik kaynaklı olduğu söyleniyor.

Kış aylarında etkisi artabiliyor

Havadaki nem oranıyla alakalı oalrak hastalığını yoğunluğu artıp azalabiliyor. Nemli havalarda etkisi azalırken, kış aylarında etkisi artabiliyor. Hastalık her yaştan, her kesimden insanda görülebiliyor ancak; ergenlik döneminde daha yoğun olarak ortaya çıkıyor.

Görüntüyü hafifletmek mümkün

Genetik kökenli rahatsızlığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte birtakım yöntemlerle görüntü anlamındaki etkisi hafifletilebilir. Hastalığı azaltmak için sabun içermeyen cilt temizleyiciler önerilmektedir. Çünkü sabunlar deriyi kuruturlar; oysa bu hastalığın etkisinin azalması için cildin nemlendirilerek ölü derilerin atılması gerekmektedir. Tabi ki kesin çözüm için cilt doktoruna gitmenizi öneriyoruz ancak evde kendi kendine bazı doğal tarifler uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve tuz karışımı

2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3 yemek kaşığı tuzu güzelce karıştırın. Birkaç dakika boyunca cildinize masaj yaparak yedirdikten sonra yıkayın. Zeytinyağı cildin nemlendirilmesine yardımcı olurken, tuz da ölü derilerin temizlenmesine katkı sağlayacaktır.

Karbonat Yöntemi

Eşit oranda tuz ve karbonatı karıştırıp üzerine yeterli seviyede su ekleyerek homojen bir karışım elde edinceye dek karıştırın. Bu karışımı problemli bölgeye uygulayıp 10 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. Bu kürü haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Yulaf ve süt karışımı

Eşit miktarda yulaf ezmesi ile süt veya suyu karıştırıp problemli bölgeye yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Doğal karışım yöntemlerinden kendinize uygun olanı seçip uygularken bol bol sıvı ve A vitamini açısından zengin meyveleri(çilek, papaya, mango gibi) de tüketmeyi unutmayın.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler