HABER

Atama bekleyen öğretmenlere müjde

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde 81 ilden gelen öğretmenlerle birlikte yediği iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Bütün tarihi şahısları bir öğretmenin yetiştirdiğini söyledi. Yıldırım yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Aileler, çocuklarını o dershanelere okullara daha iyi yetişsin, daha güzel bir gelecek sahibi olsun, ülkesine memleketine çok daha faydalı olsun diye gönderdi. Ama ne yazık ki onların heyecanını, idealini, bu güzel düşüncelerini bir takım emperyalist hedefler uğruna istiskal eden bir yapıyı anlamakta maalesef geç kaldık. Bu alçaklar cezalarını çekecekler ama toplum içerisine ektikleri ayrılık tohumları, fitne tohumlarının ayıklanması yıllar alacak" dedi.

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde 81 ilden gelen öğretmenlerle birlikte yediği iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Bütün tarihi şahısları bir öğretmenin yetiştirdiğini söyleyen Yıldırım, "Sizler bizim başımızın tacısınız" dedi. Bugün Çankaya'da öğretmenler ile birlikte 15 Temmuz'da hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarını ve 15 Temmuz'da yaralanan öğretmenleri de ağırladığını kaydeden Yıldırım, "Ben bu vesileyle bu vatan için hayatını gözünü kırpmadan veren memleketimizin, milletimizin birliği, bayrağımız, mukaddesatımız için şehit düşmüş bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, onları bu mübarek gecede şükranla yad ediyorum. Aynı şekilde gazilerimize Allah'tan hayırlı ömürler diliyorum" diye konuştu.

-"ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZDIR"-

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu, öğretmen eşi olduğu için bu mesleği az çok bildiğini anlatan Başbakan Yıldırım, "Bugün aramızda benim ilkokul öğretmenim de var Galip Kumbar hocam, aynı zamanda Lise Fizik Öğretmenim Mehmet Özdil hocamız yine Lise Kimya öğretmenimiz Yılmaz Er hocamız hoş geldiniz. Ne güzel bir duygu öğretmen öğrencisiyle beraber. Doğrusu bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimiz için ne yapsak azdır. Son yıllarda özellikle eğitim ve öğretimde fiziki ihtiyaçları her yönüyle karşılamak için ciddi anlamda yeni okullar yapıldı. 300 bine yakın derslik yapıldı. Öğretmen sayımızı iki katından fazla artırdık. Bunlar iyi gelişmeler ama bununla yetinemeyiz. Eğitimin içeriğini de geliştirmek için gayret göstermemiz lazım" şeklinde konuştu.

-"MAALESEF GEÇ KALDIK"-

15 Temmuz'un, değerlerin kaybedilmesi, aklın kiraya verilmesi durumunda Türkiye'nin ne kadar büyük bir felaketle karşılaşabileceğini gösterdiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"O öğrenciler, o öğrencilerin aileleri, çocuklarını o dershanelere okullara daha iyi yetişsin, daha güzel bir gelecek sahibi olsun, ülkesine memleketine çok daha faydalı olsun diye gönderdi. Ama ne yazık ki onların heyecanını, idealini, bu güzel düşüncelerini bir takım emperyalist hedefler uğruna istiskal eden bir yapıyı anlamakta maalesef geç kaldık. Bugün, bu yapının ülkemiz için ne kadar büyük bir tehdit olarak geri döndüğünü hep beraber gördük. Ortak değerlerimizi ortadan kaldırdılar, kutsallarımızı yok ettiler. Bütün değerlerimizi alt üst ettiler. Kirli emelleri için hiçbir doğruları, hiçbir ilkeleri olmadığını bu toplum gördü. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nde FETO bölücü terör örgütü emeline ulaşamadı, neden? Çünkü asil Türk milleti tehlikeyi gördü, Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak verdi insanlarımız akın akın meydanlara indi ve bu alçak girişimi başarısız hale getirdi. Ama bu girişimin ülkemizde, toplumumuzda meydana getirdiği tahribat ve travma yıllar boyu devam edecek. Şimdi artık bu alçaklar cezalarını çekecekler ama toplum içerisine ektikleri ayrılık tohumları, fitne tohumlarının ayıklanması yıllar alacak."

-"TÜRKİYE OLMASAYDI ONLAR DA BU FELAKETTE YOK OLUP GİDECEKTİ"-

Suriyeli sığınmacılardan okul çağındaki 509 binine eğitim verildiğini açıklayan Başbakan Yıldırım, "Türkiye öylesine büyük bir ülke ki Suriyeli mültecilerin 200 bin bebeği bu topraklarda gözünü dünyaya açtı. Eğer Türkiye olmasaydı onlar da bu felakette yok olup gidecekti" dedi.

-"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'MIZ ÇALIŞTI MÜFREDAT YENİLENECEK"-

561 bin öğretmenin son 15 yılda atandığını anımsatan Yıldırım, 2023 hedefleri kapsamında okul öncesi eğitimin de zorunlu hale getirileceğini vurgulayarak, "Aslında şu anda okul öncesi eğitimde de yüzde ellilere yaklaşan ciddi bir mesafe aldık. Müfredatı, kapsamlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı'mız (MEB) çalıştı, müfredat yenilenecek. Müfredat değişikliğinde her kesimin görüşleri alındı ve bu görüşler doğrultusunda değişiklikler başladı. Nedir bu değişikliklerden bir tanesi? El yazısı kaldırılıyor. Gerçi benim hanım buna karşı çıkıyor da ona görüş sormadı herhalde MEB. Geçen gün Bakanıma dedim ki, 'Bu konuyu iyi düşündünüz mü?' Bana dediği şu, 'Kapsamlı bir saha araştırması yaptık gelen talep bu yöndeydi' çocuklar el yazısını yazmakta çok zorlanıyorlar, dolayısıyla çok da başarılı olamıyorlar. O yüzden böyle bir karar aldık diye bana izah etmeye çalıştı" açıklamasında bulundu.

-"DİL ÖĞRETİMİNDE MAALESEF İSTEDİĞİMİZ SEVİYEDE DEĞİLİZ"-

"Yeni müfredatla birlikte 5. sınıflarda yabancı dil eğitimine gerçek anlamda ağırlık vereceğiz" diyen Başbakan Yıldırım, yabancı dilin önemine dikkat çekerek, "Bunun ne kadar önemli olduğunu ben bizatihi yaşayarak gördüm. Ortaokulda, lisede, üniversitede, yabancı dil eğitimi aldık, mastır öğretimi de yaptık, hayata atıldık baktık hiçbir şey bilmiyoruz. Bu ne biçim iş? 40 yaşımdan sonra iki sene yurtdışınsa mastıra gittik ve orada lisan öğrenme mecburiyetinde kaldım. Halbuki ağaç yaşken eğilir. Öğrencilik yıllarında öğrenme yaşının olduğu dönemde bu işleri öğrenememiş olmak çok büyük bir kayıptır. Yarım asırdan beri Avrupalıyız diyoruz ama dil öğretiminde maalesef istediğimiz seviyede değiliz. Onun için benim özellikle Milli Eğitim Bakanımdan ricam dil eğitimi" değerlendirmesinde bulundu.

-"ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL İÇİNDE TAMAMLAYACAĞIZ"-

Bir sonraki hedefin tam gün öğretim olduğunu işaret eden Yıldırım, "Bütün okullarda tam gün. Buradaki hedefimiz 2019 bunun için ihtiyacımız ilave 71 bin derslik. Bazı okullarda, illerde buna ihtiyaç bile yok. Önümüzdeki yıl geçebileceğiz. Bilhassa göçün olduğu Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu'da altyapı buna hazır Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesindeki bazı yerlerde derslik açığı var bunu da önümüzdeki üç yıl içinde tamamlayacağız ve 2019 içinde tekli eğitime geçeceğiz" diye konuştu.

-"20 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASINI YAPACAĞIZ"-

Başbakan Yıldırım sözlerini "Her gün yeni okullar açmanın, eğitim ordumuza yeni neferler kazandırmanın gururunu birlikte yaşıyoruz. Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz" diye bitirdi.

ANKA

Geri Dön