HABER

BioNTech ve Sinovac aşılarının antikor seviyeleri ortaya çıktı! 10 kat daha yüksek

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyanın boğuştuğu bir salgın haline gelen koronavirüs uygulanan aşılarla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bununla birlikte The Lancet dergisi ülkemizde de uygulanan BioNTech ve Sinovac aşılarının antikor seviyelerini anlatan bir makale yayımladı. Söz konusu makalede BioNTech aşısı olan sağlık çalışanlarının antikor seviyesi Sinovac aşısı olanlara göre 10 kat daha yüksek çıktı.

Dünyanın en eski ve en çok bilinen tıp dergisi The Lancet ses getirecek bir araştırmayı duyurdu. Araştırmada, Pfizer-BioNTech’in mRNA aşısı ve Sinovac’ın koronavirüs aşısı karşılaştırıldı.

Hong Kong’da yapılan çalışmada aşıların antikor seviyeleri ölçülürken, aşılamanın etkileri incelendi. 1442 sağlık çalışanından aşılamadan önce, ikinci dozdan önce ve ikinci dozdan 21-35 gün sonra kan örnekleri alındığı ve antikorları saptamak için numuneler kullanıldığı belirtildi.

VARYANTLARA KARŞI DAHA KORUYUCU

Araştırmaya göre Hong Kong’da iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar söz konusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiğini savundu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Reklamları izlediniz :) Aşı ve ilaç sektöründe dönen rakamları, karlılık oranını duysanız...
bir makale de sen yaz kanitla lütfen
vallami
Avrupa'da neden Çin aşısı yasak bizde serbest düşünüyorum acaba şu emeklileri bir an evvel maaş ödemesi yapmasakmı mantığı her şeyi para olarak görür olduk.
Bunu soracak kadar aklın var demek ki ama düşünecek kadar aklın yok. Biontec Avrupa ürünü. Yani Avrupa Birliği ülkesinin ürünü. Sinovac ise Asya. Yani Avrupa değil. Örneğin abin berber ise gidip başkasından traş olur musun!?!? Bu işler böyle. Biraz saksıyı çalıştır. Bizim ise 2 taraf ile ticaretimiz var. Hem asyalıyız hem Avrupa - ki ben asla barbar avrupadan yana değilim -
biontech te var. siz yaşlılarınıza Biontech yaptırabilirsiniz. anneme 3. dozu biontech yaptırdık. dediğiniz gibi olsa, vurmak istemezlersi,sinovac olacak derlerdi.
aşı karşıtı değilim aşı milliyetçiside değilim aşı sömürü çarklarının bir parcasıda değilim cindeki vaka olgularıyla avrupa ve amarikadaki vaka olgularını karşılaştırmak yeterli gibi sanırım cinde son zamanlarda vaka görülmezken ne yazıkki piontegin sık kullanıldığı hatta tehditle kullandırıldığı avrupa ve amarika dalga üzerine dalga yaşamakta aşılar değil kabahatli biolejik savaş cin in huan kentinde başlaması bir tesadüf olmadığı gibi hindistanda varyant oluşmasıda tesadüf olmasa gerek delta vürüsü abd ve avrupayı ne ölçüde etkileyecek göreceğiz aşılarına göre ürettikleri vürüse karşı aşılar
bende aynı senin gibi düşünüyorum. çok mantıklı
ne diyon ağa bişey anlamadım
Geri Dön