Diyanet'ten bir açıklama daha: Evlilik yaşı en az...

Diyanet’in internet sitesindeki “Kızların 9, erkeklerin 12 yaşında buluğ çağına geçtiği” ve “Buluğ çağına gelenlerin evlenebileceği” ifadelerine tepki yağarken kurumdan da “Bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam’a aykırıdır” açıklaması geldi.

Diyanet'ten bir açıklama daha: Evlilik yaşı en az...

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet’in “Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer”, “Buluğ çağına giren kişiler evlenebilir” tanımlarının çarpıtıldığını söyledi. Başkan Keleş, “Bu insanlıkla ahlakla bağdaşmaz. Diyanet’in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam’a aykırıdır yönünde” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, sosyal medyada tartışılan çocuk yaştaki evlilikle ilgili görüşlerini Hürriyet’e şöyle açıkladı:

HANGİ VİCDAN EVLENDİREBİLİR

“Bırakın 9-10 yaşı bir çocuk 15 yaşında da evlenmemeli, evlendirilmemeli. Yapılan tanım biyolojik bir tanımdır ve buluğ çağına girmeden kimsenin evlendirilmemesi gerektiğini anlatıyor. Bir çocuk 9 yaşında buluğ çağına girdi diyelim hangi vicdan onu evlendirebilir. Bu kadar yanlış bir düşünce olabilir mi? Bu eleştiriler ne ahlaka, ne insanlığa sığar. Diyanet çocuk yaşta evlilikleri engellemek için yıllardır çaba harcıyor. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bir sürü çalışmamız oldu. Şimdi kim çıkıp bizi suçlayabilir? 1917 yılında Aile Hukuku Kararnamesi yayınlandı. Bu kararname tamamen İslam fıkıhından kaynağını alıyor. Orada evlilikte alt sınır kızlarda 17, erkeklerde 18’dir. Diyanet de her zaman bunu savundu. Bir kişi psikolojik olarak hazır değilse evlenmemeli. Bu yaşlardan önce kim hazır olabilir? Bir kişi anne ve baba olmanın sorumluluğunu taşıyabilmeli. Aksi halde toplumda sorunlar ortaya çıkar. Hiç kimse çocuğunu 9-10 hatta 15 yaşında evlendirmemeli. Bunu düşünmek bile büyük yanlıştır.”

Haberin devamını okumak için tıklayın

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
Bir sıyrılsak şu dinlerden var ya,çağ atlayacağız... ama nerde...Dindar nesil yerine eğitimli zihni hür bir nesil yetişse,kim ne zaman evleneceğini,evlendireceğini bu soytarıların ağzına bakarak yapmayacak.cahillik..
@rendezvous Bu din değil zaten, evlenme yaşının dinle diyanetle ne alakası var. Yozlaştırmaya yönelik geri kafalı düşünceler bunlar. Tabi ki birden olmayacak yavaş yavaş herşey planlı ve programlı. 9 veya 17 veya 24 farketmiyor, diyanetin evlenme yaşıyla ilgili açıklama yapması ve buna kimsenin müdahele edememesi ne acıdır, işte günümüzün laik atatürkçü türkiyesinin gelmiş olduğu durum.
@rendezvous Eğer bir insan dindarsa dinini iyi öğrendiğini varsayarsak "İlmi aramak ve bulmak kadın ve erkek her müslümana farzdır." hadisini bilir ve ona göre çalışır. Mesela bu ümmet dindar olduğu dönemlerde öyle bilim adamları çıkarmıştır ki onların kitapları nice bilim adamına ilham olmuştur. Ben müslümanım diyip yan gelip yatmakla zihni hür fikirler oluşmaz. Allah ilmi çalışana verir dinine bakmaz. Çalışmadan da kimse hedefe ulaşamaz müslüman bile olsa. Ülkemizdeki sıkıntıda budur. Müslümanlar Allah' ın dinine tâbi olmuş ama emirlerini yerine getirmekte gevşek davranmışlardır.
Hz.Muhammed Hz.Ayşe ile kaç yaşında evlendi.Sünni sünneti uygulayan,sünnette Hz.Muhammed in yaptıkları ve söyledikleri değil mi?Sözlü değil yazılı açıklamayla diyanet siteaine koyun bu İslamda evlilik yaşını.Bizde doğruyu öğrenelim.Açıklamayı da diyanet işleri başkanı kendisi yapsın.Onun için maaş almıyor mu?
@muratfitil o yıllarda insanların hepsi erken evleniyordu ve fazla yaşamıyorlardı 14 yaşına gelen erkek evi kalkındırıyordu babasız.ayrıca daha 25 yaşına gelmiş sorumluluk kabul etmeyen nesil var tüm dünyada 50 sene sonra evlilik yaşı yükeltilirse ne olucak.önce aklını kullan işinize gelen konularda kafa yoruyorsunuz diyanete de kalmadı ne caiz ne haram Allah bunları zaten belirtti yarın öbürgün biri yanlış fetva verirse banane vermişler bnde uyarım dersen ozaman yandınınız ki çoğunuz yanacaksınız bu gidişle
@evilmelez_2017 9 yaşında evlendirmekle 17 yaşında evlendirmek arasında pek bir fark göremiyorum. Kişi evlenmek sitediği zaman 17 yaşından sonra istediği yaşta evlenmekte özgürdür. Bir çocuğu 17 yaşına geldi diye zorla evlendiremezsin. Evlendirmek yanlış bir terimdir, anne baba evlendirmez, insan kendisi evlenir. Anne baba sadece çocuğuna doğrusu, iyisi neyse onu anlatır. Yaşı daha 17 ise okulunu okumasını meslek sahibi olmasını söyler, yaşı 30'u aşmışsa, artık aile kurmasının gerektiğini anlatır.
@muratfitil İyice araştırırsan en az 17 yaşında evlendiğini çok çabuk bulacaksın. Hatta sizin gibilerin kafasından olan merhum ilahiyatçı Yaşar Nuri bile delilleriyle en az 18 olduğunu kanıtladı. Sizin gibiler için 17 yaşındaki bir şarkıcı 35 yaşındaki bir adamla flört eder sıkıntı yok ama evlenince sıkıntı değil mi? Bir kaç yorumuna baktım, içinde İslam' a karşı bir şeyler olduğu açık. Sana bir tavsiye vereyim: Malum sözde ülkemizin %90 ı müslüman olduğu için ölen herkesi müslüman zannedip ona göre muamele çekiyorlar. Vasiyet et ki seni içinde kin güttüğün İslam adetlerine göre defnetmesinler
@muratfitil O yıllarda öyle yapılıyor diye bu yıllarda böyle yapmak ne zamandan beri islamla örtüşür olmuş. Aişe ile korumak için 6 yaşında evlenmiş, 9 yaşına kadar görmediği söylenmektedir. Tamam siz evlendirin o zaman anaokula giden kız çocoğunuzu. Diyanet devlet işlerine medeni kanunlara evlendirme yaşına karışmak için maaş almıyor. Tabiki bu açıklamalara müdahale edilmediğini tepki gösterilmediğini gözlemledikçe ve sizin gibi kişilerin açıklamalarını gördükçe ileride ahlak polislerine bile maaş ödenen bir ülke olabiliriz.
@evilmelez_2017 Arkadaşlara belki şu yardımcı olur: 14-15 yaşındaki gençler Çanakkale' de okullarını bırakıp şehit düşmüsse demek ki bunlar belli bir olgunluğa erişmiştir. O yaşta bunun bilincinde olan bir gencin evlenmesinde ne sıkıntı vardır. Bu gençler şehit düşerken çocuk değil de evlenirken mi çocuk. Vatanı için savaşmak vazife ise dininin yarısını tamamlamak vazife değil mi?
Diyanet kuruluş amacı Türkiye' de İslam' ı doğru anlatmak ve yaşatmak için değildir. Milleti devlet eliyle dinsizleştirmek içindir. Onun için mayası sağlam olmayan bir kurumunda böyle karmakarışık açıklamalar yapmasıda normaldir. Onların yerine izahati ben yapayım: 9 yaşında bir kız eğer adet gördüyse fiziken evlenmeye teorikte uygun olabilir ama pratikte değil. Evlilikte akıl olgunluğu daha önemlidir. Onun için biz pratiğe bakarız. Pratik kısmında da bize asrı saadet yardımcı olur. Peygamberimiz de oryantalistlerin iftirası gibi Ayşe Validemizle 9 yaşında evlenmemiştir.
Recep bak balım şeriatı getirmeye çalışıyorsun tamam ama sence o alt yapı varmı ulkende? Bak sen kız 17 dedirtiyor erkek 18 dedirtiyorsun ama yarın 80 yasındaki adam 17 lık kız almaya meyillenecek bak herkes sağlıklı düşünmüyor senin tuzun kuru bak yapma ülkenin azına tükürdün bari bırak mlletin yaşamna karsma yok 3 cock yapn yok söle bari bunu elleme akkoyunlar seninle da rahat ol
@destan_kara_1992 Ben anlamıyorum bu adamı bir bakıyorsun atatürk ve laiklik hakkında inanılmaz güzel şeyler söylüyor, inanılmaz icraatlar yapıyor. Bir bakıyorsun laikliğe darbe vuran inanılmaz hereketler ve söylemler. Bu adam millet isterse laiklik kalkar ne ki laiklik dedi. Aynı adam çarşaflı bir kadınla açık bir kadının yan yana yürüyebildiği bir Türkiye ile ne güzel övündü, bizde gurur duyduk. Sonra yine aynı adamın bakanlığı 9 yaşındaki kız çocuğunun şortuna sansür kouyor, yine aynı adamın diyanet işleri başkanlığı 9 yaşında veya her neyse 17'de evlenilebilir diye açıklama yapıyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler