HABER

Japonya'dan Türkiye'den gelenlere zorunlu karantina uygulaması

Japonya, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Türkiye dahil 15'ten fazla ülkeden gelen yolculara, daha önce belirlenmiş noktalarda, 3 gün süreli "zorunlu karantina" uygulayacak. Yeni yönetmelik, yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Japonya'dan Türkiye'den gelenlere zorunlu karantina uygulaması

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya'nın salgına karşı ülkeye girişlerde uygulayacağı yeni sınır önlemleri yönetmeliği duyuruldu.

Yönetmelik kapsamında gelen yolculara, sağlık otoritelerince önceden belirlenmiş noktalarda uygulanan zorunlu karantina sürelerinde değişiklik yapıldı.

Buna göre Endonezya, Kırgızistan, Zambiya çıkışlı yolculara 10 gün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) çıkışlı yolculara 6 gün zorunlu karantina uygulanacak.

TÜRKİYE'DEN GELENLERE 3 GÜN ZORUNLU KARANTİNA ŞARTI

Türkiye, Libya, Belarus ve Mısır dahil 15'ten fazla ülke ve bölgeden gelen yolculara 3 gün zorunlu karantina şartı getirildi.

Zorunlu karantina sonrası yeniden PCR testine tabi tutulan yolcular, sonucun negatif çıkması sonrası Japonya'daki ikametlerine gidebilecek.

5 ÜLKEYE KARANTİNA ŞARTI KALDIRILDI

Fransa, Estonya, Lüksemburg, Nijerya ile ABD'nin bazı eyaletlerinden gelen yolculara ise zorunlu karantina şartı kaldırıldı.

Tüm ülke ve bölgelerden Japonya'ya varan yolculara halihazırda kendi evlerinde uygulanan 14 gün süreli izolasyon ve denetim uygulaması ise sürdürülecek.

Yeni yönetmelik, yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
demekkı neymıs tedbiri bırakmayacaksın onun için japonya oluyor işte büyük ülke oluyor kimse kafa tutamıyor
bizde aman turıst gelsin kendı halkımız kalır karantınada diyor yazıklar olsun
bizim ülke gibi önüne geleni geç demiycekler tabi , bizimkiler kırmızı olan muğlayı mavi yaparak doldurdular dünyayı bodruma antalya marmari kısacası muğlaya yaz bittimi koyu kırmızı olur artık .
Geri Dön