HABER

Koronavirüsü geçirenlere yeniden 2. doz hakkı tanındı

Koronavirüs geçirmiş olan hastalara yönelik aşılamayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kovid-19 geçiren ve bir doz aşı olanlar, isterlerse ikinci doz aşılarını da yaptırabilecek.

Sağlık Bakanlığınca, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı doğrultusunda Kovid-19 geçirenlere, iki doz yerine tek doz aşı uygulanmasının yeterli olacağı bildirilmişti. Bu kapsamda, hastalığı geçiren ve bir doz aşı olanların ikinci doz randevuları iptal edilmişti.

BAKAN KOCA DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hastalığı geçirenlerin isterlerse bir yerine iki doz aşı olabileceklerini belirtti.

RANDEVULAR SİSTEME TANIMLANDI

Bu kapsamda, Kovid-19 geçiren ve tek doz aşı olanların daha önce iptal edilen ikinci doz aşı randevuları tekrar sisteme tanımlandı. Hastalığı geçirenlerden hem bir doz hem de iki doz yaptıranlar, aşı sertifikalarını e-nabız veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamaları üzerinden oluşturabilecek.

Kovid-19 geçirmeyenlerin sertifikaları ise iki dozun uygulanmasının ardından verilecek. Sertifikaların verilmesinde aşı türü dikkate alınmayacak.

Kovid-19 geçirenlerin birinci dozları, hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra uygulanıyor.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
ne yaptıklarını bir bilseler
bu kadar saçma bir kurul dünyanın hiçbir yerinde bir arada toplanmamıştır.insanları resmen oynatıyorlar.bir araya gelince ne konuşuyorlar neyin hesabını yapıyorlarda sonradan tutmuyor kimse bilmiyor işimiz zor.
aşı elde kaldı
Geri Dön