HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kongre Binası yakınlarında şüpheli araç alarmı

ABD'nin başkenti Washington DC'de güvenlik güçleri, Kongre Binası Kütüphanesi yakınlarında bir araçta olası bir patlayıcı cihaz ihbarı üzerine harekete geçti. Park ettiği aracının içinden elindeki bombayı patlatmakla tehdit eden sürücü güvenlik güçlerine teslim oldu.

ABD'nin başkenti Washington DC'de içerisinde patlayıcı cihaz olduğundan şüphelenilen araç paniğe neden oldu. Güvenlik güçleri, Washington DC'de bulunan Kongre Binası Kütüphanesi çevresindeki bir araçta olası bir patlayıcı cihaz ihbarı üzerine harekete geçti. ABD Kongre Polisi tarafından yapılan açıklamada, memurların ABD Kongre Binası ile ABD Yüce Mahkemesi Binası arasında yer alan Kongre Binası Kütüphanesi yakınlarındaki şüpheli bir araca yanıt verdiğini belirtilerek, kütüphanenin çevresinin ve ABD Cannon House Ofis Binası'nın tahliye edildiği kaydedildi. Ayrıca polis yakınlardaki kongre personeli ofislerini de tahliye ederek, insanları sakin kalmaya ve gerekirse bölgeden uzaklaşmak için yeraltı tünellerini kullanmaya teşvik etti.

FBI MÜDAHALE ETTİ

Güvenlik güçleri yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise, olay yerindeki müfettişlerin cihazın çalışabilir bir patlayıcı olup olmadığını ve aracın içindeki şahsın bir fünye tutup tutmadığını belirlemek için çalıştıkları ifade edildi. Olay yeri, polis araçları ve barikatlarla erişime kapatılırken, yaşanan olaya ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu'nun (ATF) olaya müdahale ettiği belirtildi.

KONGREDE HERHANGİ BİR OTURUM OLMADIĞI BELİRTİLDİ

Kongre Polis Şefi Thomas Manger, yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve şüpheli ile irtibata geçildiğini belirtti.

Manger, polisin, şüphelinin elinde bomba fünyesine benzer bir parça gördüğünü aktardı ve irtibat kurdukları şüphelinin "elinde bomba olduğunu söylediğini" ifade etti.

Şüpheli ile müzakerelerin sürdüğünü kaydeden Manger, "Müzakerecim bu olayı barışçıl şekilde halledebilmek için elinden geleni yapıyor." diye konuştu.

Kongrede herhangi bir oturumun olmadığı, polisin geniş bir güvenlik koridoru oluşturduğu belirtildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE TESLİM OLDU

Kongre Kütüphanesi yakınlarına park ettiği aracının içinden elindeki bombayı patlatmakla tehdit eden 49 yaşındaki Floyd Ray Roseberry adlı şüpheli, saatler süren müzakerenin ardından güvenlik güçlerine teslim oldu.

AMACININ NE OLDUĞU HENÜZ BİLİNMİYOR

Roseberry’nin teslim olmasının ardından açıklama yapan Kongre Polis Şefi Thomas Manger, Kongre Binası yakınlarında aracında bomba bulunduğunu iddia eden zanlının teslim olduğunu ve olaysız bir şekilde gözaltına alındığını aktardı. Şüphelinin amacının ne olduğunu henüz bilmediklerini belirten Manger, aracın yetkililer tarafından arandığını ve araçta hala patlayıcı olup olmadığını bilmediklerini ve hala "aktif bir olay yeri" olduğunu açıkladı.

Manger ayrıca, yetkililerin Roseberry ile yazı tahtası aracılığıyla görüşmeye çalıştığını ifade ederek, Roseberry’e robot yardımı ile bir telefon gönderildiğini ancak kullanmayı reddettiğini aktardı. Manger, şu ana kadar şüphelinin başkalarıyla birlikte hareket ettiğine dair "hiçbir belirti" olmadığını ifade etti.

SOSYAL MEDYADAN CANLI YAYIN

Roseberry, sosyal medya hesabı üzerinden 30 dakikalık bir canlı yayın yapmış, ABD Başkanı Joe Biden’ın istifa etmesini istemişti. Yayında devrimin başladığını belirten Roseberry, elinde patlayıcı olduğunu iddia ettiği tenekeyi ve fünyesini göstermişti. (İHA/AA)


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler