HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Çamaşırlarınızın rengini kaybetmemesi için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Belki çamaşırlarınızı kokusunu sevdiğiniz çamaşır deterjanlarıyla yıkadınız ancak yine de renklileriniz soluk görünmeye beyaz çamaşırlarınız ise grileşmeye başladı. Eğer öyleyse dert etmenize gerek yok, rehber niteliğinde harika bir yazıyla karşınızdayız! İşte çamaşırlarınızın rengini korumanıza yardımcı olacak çözüm önerileri!

Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Çamaşırlarınızın renklerini korumak için sadece doğru deterjanı seçmeniz yetmez, püf noktalarını da bilmemiz gerekir. Aksi takdirde kıyafeti aldığınızda içinizi ısıtan sıcak renkler yok olmaya ve çamaşırlarınız soluklaşmaya başlar. Oysa karbonatın maharetlerini, limonun faydalarını, çayın mucizelerini öğrenerek kıyafetlerinizi uzun yıllar giymeye devam edebilirsiniz. Eğer siz de çamaşırlarınızın renklerinin solmasından, beyazların grileşmesinden şikâyetçiyseniz okumaya devam edin!

Çamaşırlarınızın rengini karabiber ile korumaya ne dersiniz?


Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Karabiberin sağlığa faydalarını ve yemeklere kattığı lezzeti bilmeyen yok. Peki, karabiberin çamaşırlarınızın rengini koruduğunu da biliyor muydunuz? Bunun için renklilerinizi yıkamadan önce makineye 1 çay kaşığı kadar karabiber ekleyin ve makinenizi düşük ısıda çalıştırın. Karabiber, giysilerinizdeki sabun kalıntıları başta olmak üzere tüm kalıntıları temizler ve koruyucu bir görevi görür. Renkli kıyafetleriniz birkaç yıkamadan sonra soluyorsa bu yöntemi uygulayarak artık solmadıklarını görebilirsiniz.

Sirkeli su, çamaşırlarınızın rengini canlı tutar


Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Yıkadığınız hâlde çamaşırlarınızın yeterince temizlenmemesi ya da deterjan kalıntıları sizi rahatsız ediyor olabilir. Çamaşırlarınızın rengi soluyorsa beyaz sirkeden yardım alarak onları ilk günkü canlı görünümlerine kavuşturabilirsiniz. Bunun için çamaşırlarınızı yıkarken son kurulama devrinden önce makinenin su alma gözüne 1,5 su bardağı sirke koyabilirsiniz. Beyaz çamaşırlarınızı ise bir kovaya ekleyeceğiniz sıcak su ve 1 su bardağı beyaz sirkeli suda bekletebilir ve ertesi gün çamaşırları her zamanki gibi makinede yıkayabilirsiniz. Sirke ile sadece kahve ve çikolata gibi inatçı lekelerden değil; giysilerdeki kötü kokulardan, deterjan kalıntılarından, koltuk altlarındaki sararmalardan da kolayca kurtulabilirsiniz. Çamaşırlarınız için beyaz sirke denemek isterseniz 5 litrelik Kilikya Beyaz Sirke'yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ürünü İncele

Çamaşırlarınız için tuzlu su ve çaydan da faydalanabilirsiniz


Adsız tasarım - 2023-05-02T170826.323

Çamaşırlarınızın temizliği ve renklerinin canlı kalması hassas noktanızsa harika bir önerimiz var: tuzlu su. Kıyafetlerinizi 2 çorba kaşığı tuzlu suda beklettikten sonra yıkadığınızda aradaki farkı siz de göreceksiniz. Tuzlu suyun yanı sıra renkleri korumak için çaydan da faydalanabilirsiniz. Çay suyu ile kahverengi ve siyah renkli kıyafetlerinizi yıkadığınızda da çamaşırlarınızın ilk günkü görünümünü uzun süre koruduğuna şahit olabilirsiniz. Bunun için demlenmiş çay suyunu çamaşırların üzerine dökmeli ve hemen ardından yıkama programını başlatmalısınız. Tabii renklilere uygun deterjan kullanmak da son derece önemli. Eğer hangi ürünü kullanacağınıza bir türlü karar veremediyseniz BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü Doğal Renkler'i tercih edebilirsiniz. 40 derecede bile etkili sonuçlar almanızı sağlayan çiçek kokulu deterjan, petrol ve fosfat gibi zararlı kimyasalların yanı sıra alerjen parfüm de içermez.

Ürünü İncele

Peki, denim kumaşların rengini nasıl koruyacaksınız?


Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Denim kumaşla üretilen pantolon ve ceketlerinizin rengi birkaç yıkamada soluyorsa 30 derecenin üstünde yıkama yapıyor olabilirsiniz. Yumuşatıcı kullanarak bu çamaşırları yıkamak ise kıyafetlerinizde diz ya da dirsek izi oluşmasına ve renklerinin solmasına neden olabilir. Denim kumaşa sahip ürünlerin rengini solduran bir diğer hata ise kıyafeti çabuk kuruması için güneşe bırakmak olabilir. Bu nedenle denim kıyafetlerinizin rengini korumak için onları tersten yıkamalı, yumuşatıcı kullanmamalı ve yıkama derecesine uymalısınız. Bunlara ek olarak kıyafeti kuruturken mümkünse açık alana ve gölgeye sererek kurutmalısınız. Bu sayede denim parçaları uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu ile koyu renk kıyafetleriniz yeni gibi görünecek


Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Mutfağınızın vazgeçilmezi kabartma tozu hem beyaz hem renkli çamaşırlarınızı korur. Beyaz çamaşırların grileşmesini engellemek için yapmanız gereken, bir kova kaynar suya bir bardak kabartma tozu eklemek. Yüksek ısıda yıkanabilen kirli beyaz çamaşırlarınızı da bu suda gece boyu bekletin. Sonra da her zamanki gibi yıkayın. Kıyafetlerinizin temizlendiğini ve kötü kokuların çıktığını göreceksiniz. Karbonatın giysilerinizi yumuşattığına ve deterjanın etkisini artırdığına da tanık olacaksınız. Renkli kıyafetleriniz içinse makineye attığınız çamaşırların üzerine bir paket kabartma tozu dökün. Böylece çamaşırlarınız çok daha parlak görünür.

Aspirin ile beyaz kıyafetlerinizin kar beyaz olmasını sağlayabilirsiniz


Meğer kahvaltıda içilen çay çamaşırların rengini koruyormuş! Çamaşırları ilk günkü gibi gösterecek yöntemler

Saflığın ve masumiyetin temsilcisi beyaz kıyafetlere kim "Hayır." diyebilir ki? Her mevsim gardıropların vazgeçilmezi olan beyaz parçalar zamanla canlı görünümünü yitirerek grileşebilir. Çıkmayan inatçı lekeler ve sararan beyaz çamaşırlarınızı ilk günkü beyaz görünümüne kavuşturmak için aspirin yöntemine başvurabilirsiniz. Bu yöntemde çamaşır makinenizin yıkama gözüne beyazlar için üretilen deterjanın yanı sıra birkaç adet aspirin ekleyebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, ön yıkama yapmamak. Böylece aspirinin etkisini daha iyi görebilirsiniz.

Beyaz çamaşırlarınızda boraks ve karbonat mucizesi


Adsız tasarım - 2023-05-02T171332.662

Çamaşırlarınızın daha beyaz olması için deneyeceğiniz diğer bir seçenekse 1 fincan karbonat, 1 fincan boraks ve yarım fincan çamaşır ağartıcısını su ile karıştırmak. Karışan malzemelere buz kalıbında şekil verin ve kuruması için bekletin. Hazırladığınız malzemeyi beyaz çamaşırlarınızı yıkamadan önce çamaşır makinenizin içine ekleyerek kullanın. Tabii beyaz çamaşırlarınızı yıkarken beyazlar için özel üretilen deterjanları da kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Beyazlar için en iyi deterjanın hangisi olduğuna bir türlü karar veremiyorsanız Rinso Deniz Mineralleri Toz Çamaşır Deterjanı'nı değerlendirebilirsiniz. Bio-Hijyen teknolojisiyle derinlemesine temizlik sağlayan ve beyazların canlı görünümünü koruyan ürün; klor, fosfat ve paraben de içermiyor.

Ürünü İncele

Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!
Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

En Çok Aranan Haberler