HABER

Son Dakika: Biden ile Putin arasında kritik Ukrayna görüşmesi! Dikkat çeken detay: Son bir ay içinde...

Son dakika haberine göre ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik Ukrayna görüşmesi sona erdi. Görüşmede başta Ukrayna olmak üzere son dönemde gerginliğe sebep olan konular ele alındı. İki liderin Ukrayna konusunda son bir ay içinde ikinci kez görüşmesi dikkat çekti. Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. İşte son dakika haberinin detayları...

Son Dakika: Biden ile Putin arasında kritik Ukrayna görüşmesi! Dikkat çeken detay: Son bir ay içinde...

Son dakika haberi: Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Joe Biden ve Vladimir Putin arasındaki Ukrayna konulu telefon görüşmesi, Beyaz Saray muhabirlerinin aktardığı basın notuna göre ABD yerel saatiyle 15:35'te (TSİ 23:35) başladı ve ABD yerel saatiyle 16:25'te (TSİ 00:25) sona erdi.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Noel tatili dolayısıyla memleketi Wilmington'da tatilde olan Biden'ın söz konusu görüşmeye evinden katıldığı kaydedilirken, iki liderin Ukrayna konusunda son bir ay içinde ikinci kez görüşmesi dikkati çekti.

50 DAKİKA SÜRDÜ

Yaklaşık 50 dakika süren ve iki lideri Ukrayna konusunda son bir ayda 2'nci kez bir araya getiren görüşmede, ağırlıklı olarak Ukrayna'daki gerginliğin ele alındığı kaydedildi.

thumbs_b_c_90cb0511f48531806d5562f4be4c2bff

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden ile Putin arasında Ukrayna konusunda yapılan ve 50 dakika süren telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Biden, Ukrayna konusunda gerginliği düşürmesi konusunda Putin'e çağrıda bulundu.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik muhtemel bir askeri adımı konusunda, "Başkan Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgal etmesi durumunda ABD ile müttefiklerinin kararlı bir şekilde karşılık vereceğini açıkça dile getirdi." ifadesinin yer aldığı açıklamada, Biden'ın 10 Ocak'ta başlayacak ABD-Rusya güvenlik görüşmelerini ve yine NATO ile Rusya arasında gerçekleştirilecek diyalog sürecini önemsediği vurgulandı.

Biden ayrıca, gelecek ay başlayacak görüşmelerde mesafe katedilmesinin Rusya'nın Ukrayna'da gerginliği düşürmesine bağlı olduğunu Putin'e aktardı.

DİPLOMATİK GÖRÜŞMELER 10 OCAK'TA

Beyaz Saray, önceki gün yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya arasında Ukrayna konusundaki güvenlik görüşmelerinin 10 Ocak'ta başlayacağını bildirmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de NATO-Rusya Konseyini 12 Ocak'ta toplantıya çağırmaya karar verdiğini duyurmuştu. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler