KADIN

Bacak inceltme egzersizleriyle yaza formda girin

Bacak inceltme egzersizleriyle yaza formda girin

"En etkili bacak inceltme ezgersizi nedir?" sorusunun cevabı yanıt buldu. Düzenli olarak yapacağınız bacak inceltme hareketleriyle yaza formda girmek mümkün.

Sıkı ve düzgün bacaklara doğuştan sahip olmayabilirsiniz ancak bu sonradan sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor. En etkili bacak inceltme hareketleriyle kısa sürede ince ve sıkı bacaklara sahip olabilirsiniz. Tabi bu hareketleri uygularken doğru beslenme programı da uygulamak gerekiyor. Beslenme programında ise şekerden, karbonhidrattan uzak durmak gerekiyor. Yani şekerli gıdalardan uzak durmuyorsanız hangi hareketi yaparsanız yapın bacaklarınız incelmeyecek ve selülitleriniz azalmayacaktır. Pilates, tempolu yürüyüş, bisiklet sürmek, squat, merdiven çıkmak bacak inceltme konusunda etkili yöntemlerdir ancak bu işlemi evde yapacağınız ezgersizlerle hızlandırabilirsiniz. Üstelik ihtiyacınız olan tek şey mat, yani egzersiz minderidir ancak uyarmakta fayda var. Bacak inceltme hareketlerini yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

En etkili bacak inceltme hareketleri ise şöyle;

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve dik durun daha sonra ise dizlerinizi bükerek sandalyeye oturur gibi yavaşça diz hizasına eğilin ve 3 saniye kadar saydıkdan sonra yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Bunu yaparken de içinizden üçe kadar sayın. Dizlerinizi ve ellerinizi yere koyun sağ ayağınızı kaldırın ve dizinizi bükerek 90 derecelik açı oluşturun. Sağ ayağınızın vücüdunuzla aynı düzlemde olmasına dikkat edin. Nefes vererek sağ ayağınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve başlangıç pozisyonuna getirin. Bu hareketi 20'şer tekrarla 3 set uygulayın ve aynı işlemi sol bacak için de tekrarlayın. Bu işlemi 1 kiloluk ağırlıklarla da yapabilirsiniz. Daha sonra bacaklarınız birbirine yapışık olarak ayak parmaklarının ucuna kalkın. Zorlanıyorsanız sırtınızı duvara yaslayarak destek alabilirsiniz. Dizlerini kırarak, içinden ikiye kadar sayarak yavaşca aşağı inin. Yine ikiye kadar sayarak başlangıçta durduğun bacaklar yapışık pozisyonına geri dönün. Bacak inceltme hareketlerini haftada 4 gün uygulayabilirsiniz.

SQUAT

Squat, bacak kaslarını önemli ölçüde çalıştırır ve bacak inceltme harekeklerinin başında gelir. Daha doğrusu squat vücuttaki göbek kalça bel kaslarını da çalıştırır. Squat hareketi Türkçe'de çömelme anlamına gelir. Squat ile çömelme hareketi yaparken diz kapaklarının ayak ucunun çok gerisine geçmemesi gerektiğini bilmeliyiz. Hareketi yaparken belimizi düz tutmalıyız. Eğer belimizi düz tutmaz ve ağırlığı belimize verirsek belimiz sakatlanabilir. Yeni başlayanlar çömelme hareketinde 10 ya da 15 tekrar ile 3 set yapabilir. Daha sonraları ise bu sayı arttırılabilir.

PİLATES

Bacakları inceltmek için Pilates oldukça etkili bir spordur. İnternetten pilates videolarını izleyerek evinizde yapabilirsiniz. "Pilates yapmak için spor salonuna gidecek vaktim yok" diyorsanız, pilates DVD'leri veya videoları ile bacak egzersizlerinizi kolaylıkla evde yapabilirsiniz. Ancak evde yapacağınız bacak egzersizlerden önce mutlaka doktora danışmalısınız.

BESLENMEYE DİKKAT!

Bacak inceltme hareketleriyle beraber beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Öncelikle günlük aldığınız yağ miktarını günde 30 grama düşürün. Bu 30 gramın en fazla 10 gramı doymuş yağ olsun. Yemeden önce etlerde bulunan yağı iyice ayıklayın. Bol meyve ve sebze yiyin. Protein ağırlıklı beslenin. Esmer ekmek, makarna, pilav, fasulye ve tahıl gibi karmaşık karbonhidratları tercih edin. Şekerden uzak durun. Alkolden uzak durun. Aşırı alkol tüketimi selülite ve bacakların kalınlaşmasına neden olur. Bunları uyguladığınız taktirde sadece bacaklarınız değil tüm bedeniniz de incelecektir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön