HABER

Bitlis'te askeri helikopter düştü,11 şehit! Ankara'da devlet töreni

Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 askeri personel için ilk tören Elazığ Havalimanı'nda ikinci tören ise Ankara'da düzenlendi. Ankara'daki törenin ardından şehitlerin naaşı, son yolculuklarına uğurlanmak üzere memleketlerine gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cenaze töreninde açıklamalarda bulundu.

Bitlis'te askeri helikopter düştü,11 şehit! Ankara'da devlet töreni

İlçeye bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından sabah saatlerinde ambulanslarla Elazığ'a getirildi.

20210305_2_47172161_63073162_Web

ŞEHİTLER İÇİN İLK TÖREN

Şehit askerler için ilk tören Elazığ Havalimanı'nda düzenlendi. Düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kuzeni olan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, şehitlerin yakınları ve silah arkadaşları katıldı.

Bakan Akar, "Korgeneral Osman Erbaş, sevilen, sayılan ve silahlı kuvvetlere büyük hizmetler eden bir arkadaşımızdı. Dün maalesef elim kaza sonucunda kaybettik. Hepimizin, milletimizin başı sağ olsun. Elazığlı hemşerilerimizin çok desteği oldu. Yaralıların durumları iyi, kontrol altında" diye konuştu.

BİTLİS2

dsadsadf

dadsasdaf

3

BİTLİS3

BİTLİS4

ANKARA'DA DEVLET TÖRENİ

Elazığ'da düzenlenen uğurlama töreninin ardından Türk Hava Kuvvetlerine ait uçakla Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirilen şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşı, silah arkadaşlarının omuzlarında cenaze nakil araçlarına konuldu.

20210305_2_47178771_63084370_Web

20210305_2_47178771_63084371_Web

20210305_2_47178771_63084372_Web

Naaşı Ankara'ya getirilen şehitler için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte birçok siyasi isim de katıldı.

3 (2)

'KORGENERAL OSMAN ERBAŞ KOMUTANIMIZ MÜTEVAZI BİR İNSANDI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde şu açıklamalarda bulundu:

"Şehitlerimizin huzurunda, musalla taşında, ebediyete uğurladığımız, Hakk'a uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda temenni ediyorum ki, rabbim bizleri sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun. Şu anda Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazu ile gerçekten duruşu ile çok çok farklı, mütevazı bir insandı. Yanındaki kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydan gelen elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Tüm aileye, ordumuza, milletimize rabbimden sabırlar diliyorum."

5

Buradaki törenin ardından şehitlerin naaşı, son yolculuklarına uğurlanmak üzere memleketlerine gönderildi.

YARALILARIN TEDAVİLERİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan helikopterden yaralı olarak kurtulan Binbaşı Alptekin Köprülü ile Yüzbaşı Ender Uzunçakmak'ın tedavilerine Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'nde devam ediliyor.

KAZA YERİNDEN GÖRÜNTÜLER

DAD

2

1

2

dasdada

2

3

5

KAZA

Milli Savunma Bakanlığı, Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere dün saat 13.55'te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi helikopterle saat 14.25'te irtibatın kesildiğini, bölgede başlatılan arama çalışmaları sonucu helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiğini bildirmişti.

Yapılan ilk açıklamada 9 personelin şehit olduğu, 4 personelin yaralandığı belirtilirken, yaralı 2 askerin de hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bilgisi verilerek şehit sayısının 11'e yükseldiği duyurulmuştu.

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları ile yaralanan askerler, olay yerinden ambulanslarla Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesine götürülmüştü.

BİTLİS'TE DÜŞEN COUGAR TİPİ HELİKOPTERLERİN KAZALARI

Kara Kuvvetleri'nde 1996'dan bu görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterlerinin bugüne kadar Bitlis hariç, Türkiye'de 3 kazaya karıştığı ve bu kazalar sonucu 28 askerin şehit olduğu belirlendi.

1997'DE FÜZE İLE VURULDU

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi. Kuzey Irak'taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi'nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batıdaki birliklere verildi. Füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougar'lar tekrar Güneydoğu'ya döndü.

İKİNCİ KAZA ISPARTA'DA

İkinci kaza, Isparta'nın Eğirdir İlçesi'nde 29 Nisan 2003'te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.

2017 YILINDAKİ KAZA HALA HAFIZALARDA

Üçüncü kaza ise 2017 yılında Şırnak'ta meydana geldi.

Şenoba'dan havalanan Cougar tipi helikopter kalktıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. TSK yaptığı açıklamada 13 askerin şehit olduğunu duyurdu. Düşen helikopterde 1 tümgeneral, 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş bulunuyordu. Kurtarma ekipleri kaza yerine ulaştıktan sonra ilk etapta 11 şehidin cenazesine ulaşıldı. Ardından 2 şehidin cenazesi de bulundu.


Geri Dön