HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dünyada sadece 3 örneği vardı... Türkiye'de ilk kez görülen vaka literatüre girecek! Basit bir kusma canını alıyordu

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

İzmir’de, hastanede tedavi gören emekli bir öğretmenin ani mide bulantısı ile başlayan kusma sırasında soluk borusu yırtıldı. Yüz, boyun ve göğüs kafesinde oluşan şişlikler üzerine yapılan tetkiklerde soluk borusunun yırtıldığı tespit edilen talihsiz vatandaş, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, çok az rastlanılan bu vakanın literatür taraması sonucu ani bulantı ve kusmaya bağlı dünyada sadece 3 vaka bildirildiğini söyledi.

İzmir’de yaşayan 60 yaşındaki emekli öğretmen Yıldız Öziş, İzmir'de bir hastanede geçirdiği ortopedik ameliyat sonrasında yataklı servise alındı. Ani mide bulantısı yaşayan Öziş, şiddetli bir şekilde kusmaya başladı. Kusmanın ardından emekli öğretmenin yüz, boyun ve göğüs kafesinde yaygın şişlikler oluştu. Doktorun şüphesi üzerine yapılan tetkikler sonucu Öziş’in soluk borusunda, çok nadir görülen 4 santimetrelik yırtık olduğu tespit edildi. Ciddi hayati tehlikesi bulunan hasta yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

“GERÇEKTEN ÇOK AZ RASTLADIĞIMIZ BİR VAKAYDI”

AW243745_02

Yapılan operasyona ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, “Hastamız ortopedik cerrahi işlem geçiriyor. O akşam ani bir bulantı ve kusma sonucunda yüzünde ve gözünde ani şişlikler meydana geliyor. Hastayı ilk muayene ettiğimizde biz ‘yemek borusuyla ilgili bir problem olabilir’ diye düşündük. Tetkiklerimizi yaptığımızda bunun yemek borusundan değil de ana soluk borusundan kaynaklandığını tespit ettik. Bu gerçekten çok az rastladığımız bir vakaydı. Hemen acil olarak değerlendirdik” diye konuştu.

“DÜNYADA SADECE 3 VAKA BİLDİRİLMİŞ”

AW243745_01

Literatürde soluk borusu yırtılmasının çok nadir görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Ulutaş, şunları kaydetti:

“Literatür taraması yaptığımızda da ani bulantı ve kusmaya bağlı dünyada sadece 3 vaka bildirilmiş. Soluk borusunda yırtığını tespit ettik ve acil operasyona aldık. Yırtığın olduğu yer hem yemek borusu hem ana toplardamar, kalp ve akciğerler arasında kalan bir organdı. Bunları tamamen ayırarak oradaki yırtığı primer tamir ettik.”

“BELKİ DE TÜRKİYE'dE İLK VAKAMIZDI”

Ameliyat sonrası da bir komplikasyonun gelişmediğini söyleyen Ulutaş, “Hastamız gayet iyi. Belki de Türkiye'de buna bağlı oluşan ilk vakamızdı. Komplikasyon oranı çok yüksekti ama başarılı bir operasyon olması bizi çok mutlu etti. Hastamız kontrollerine geldi. Bir sıkıntımız görülmüyor” ifadelerini kullandı.

“BİZ MUTLUYUZ HASTA MUTLU”

AW243745_04

Kendisinin yaptığı ilk vaka olduğunu aktaran Prof. Dr. Ulutaş, ameliyatın gayet başarılı geçtiğini belirtti. Sözlerini sürdüren Ulutaş, “Biz mutluyuz, hasta mutlu. Cerrahinin oluşturduğu komplikasyon oranını görmememiz de bizim için ayrıca bir gurur kaynağı oldu” cümlelerini aktardı.

“EKİBİN BAŞARISIDIR”

Hastanın yaklaşık 4 gün hastanede kaldığını söyleyen Ulutaş, vakanın her merkezde yapılmasının ve tespit edilmesinin sıkıntılı bir durum olduğunun altını çizdi. Bu konuda hastanenin yeterli deneyimli bir ekibe sahip olduğuna dikkat çeken Ulutaş, “Ekibimizle oturduk. Bunun tespitini ve cerrahisini planladık. Çünkü hastayı makineye bağlarken uyuttuğumuz zaman da soluk borusunun yırtığını artırabiliriz. Bu ekibin bir başarısıdır” şeklinde konuştu.

Ulutaş, Türkiye’de ilk defa görülen ve literatüre giren bu vakanın da akademik olarak yayın hazırlığını yaptığını ifade etti.

‘İLK 24 SAAT’ UYARISI

Bu tür yırtıklarda özellikle ilk 24 saatin çok önemli olduğunu belirten Ulutaş, şöyle konuştu:

“İlk 24 saat sonra komplikasyon, ölüm olayları, hastalık oluşturma oranı çok fazla artıyor. Bu nedenle tespiti çok önemliydi. Biz de bunu ilk 24 saatte tespit edip hemen ameliyatını ilk 24 saat içinde tamamlamış olduk. Süre uzadıkça hastanın yaşam şansının da azaldığını tespit edebiliriz.”

“GÖZLERİM KAPANDI, HİÇBİR YERİ GÖREMEYECEK KADAR ŞİŞTİM”

AW243745_03

Omzunda kas yırtığı olduğunu ve bu sebeple ameliyat olduğunu anlatan Yıldız Öziş, “Gayet başarılı bir ameliyattı, ağrım yoktu. Kendimi iyi hissediyordum. Ancak bir süre geçti ve bende bulantı başladı. İstifra ettikçe şiştiğimi fark ediyordum. Gözlerim kapandı, hiçbir yeri göremeyecek kadar şiştim. Hekimler hemen toplandı ve beni yoğun bakıma aldılar. Orada da birkaç hekimin birlikte çalışmasıyla tanıyı erken şekilde koyabildiler ve beni 24 saat içinde ikinci bir ameliyata aldılar. Çok ciddi bir ameliyat geçirmişim ve bu ameliyat daha önce yaşanmamış bir ameliyat” diye vurguladı.

“BU ŞEKİLDE ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM”

Doktorların sayesinde yaşadığını söyleyen Öziş, son olarak şu ifadelere yer verdi: “Allah yardım etti. Hekimim de çok başarılıydı ve zor bir ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleşti. Çok şişlik oluşunca ‘benim iç organlarım da mı şişecek, ben bu şekilde mi öleceğim’ diye aklıma geldi. Şu an gayet iyi ve sağlıklıyım.” (İHA)

En Çok Aranan Haberler