HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İkinci tur seçimleri dünya basınına böyle yansıdı! Ülke liderlerinden Erdoğan'a peş peşe tebrik mesajları

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerine kitlenmiş durumdayken dünya basını da gözünü Türkiye'deki ikinci tur seçimlerine çevirdi. Gelişmeleri anlık olarak aktaran birçok uluslararası basın organı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferini okurlarına duyurdu. Ayrıca, dünya liderlerinden Erdoğan'a peş peşe tebrik mesajları geldi.

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri için 14 Mayıs'ın ardından ikinci kez sandık başına gitti. Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmak için yarıştı. Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde bitirdi.

DÜNYA ERDOĞAN'IN ZAFERİNİ BÖYLE DUYURDU

Gelişmeleri anlık olarak aktaran birçok uluslararası basın organı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferini okurlarına duyurdu. Ayrıca, dünya liderlerinden peş peşe Erdoğan'a tebrik mesajları geldi.

2023-05-28T165603Z_1114871177_RC2S71AQ8HJM_RTRMADP_3_TURKEY-ELECTION

İşte dünya basınından bazı başlıklar:

Fransız Le Parisien:

Erdoğan, yirmi yıl iktidarda kaldıktan sonra yeniden cumhurbaşkanı seçilmeye hazırlanıyor.

Hollanda merkezli BNO News:

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidardaki 20 yılını uzatarak yeniden seçildi.

Fransız Le Figaro:

Oyların yarısından fazlasında Erdoğan önde.

2023-05-28T170704Z_1308843451_RC2T71ATMPC5_RTRMADP_3_TURKEY-ELECTION

Alarabiya News:

Türkiye'de Erdoğan hem devlet hem de muhalefet medyasında oy sayımında önde.

Daily Mail:

Türkiye'de Erdoğan yeniden seçilme yolunda: Oyların neredeyse yarısının sayılmasıyla ikinci turda az farkla önde gidiyor.

Euronews:

Erdoğan tarihi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde.

2023-05-28T171515Z_1632336957_RC2T71AOIZL0_RTRMADP_3_TURKEY-ELECTION

ABC News:

Türk haber ajanslarından alınan resmi olmayan ilk sonuçlar, ülkenin uzun süredir lideri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önde olduğunu gösterdi.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TEBRİK MESAJI

Macaristan Başbakanı Victor Orban, "Sayın Cumhurbaşkanı'nı tartışmasız seçim zaferi için tebrik ediyorum" dedi.

Katar Emiri Es Sani, mesajında, "Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan; zaferinizi tebrik eder, yeni döneminizde başarılı olmanızı, gelişme ve büyümeyi ilerletmek için kardeş Türk halkının ilerleme, refah ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler açısından arzularınızı gerçekleştirmenizi dilerim" ifadelerini kullandı.

2023-05-28T170916Z_1300200967_RC2T71A3SURN_RTRMADP_3_TURKEY-ELECTION

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayıp seçimdeki başarısı nedeniyle kutlayarak, en kısa zamanda Azerbaycan'a beklediğini iletti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, seçimdeki başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti. Üstel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de yapılan seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, "Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanması bizler için önemliydi." ifadelerini kullandı. Üstel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeni dönemde başarılar dileyerek, seçim sonuçlarının Türk milleti için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, "Sayın Cumhurbaşkanı ve Değerli Kardeşim” cümleleriyle başladığı tebrik mesajında, "Kardeş Türkiye halkının aziz şahsınıza olan güveninin tazelenmesini memnuniyet ve sevinçle karşılayarak, size kendi adıma ve Cezayir halkı adına tebriklerimizi sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yayımladığı tebrik mesajında, Erdoğan'ı seçim zaferi sebebiyle tebrik ederek, "Şahsım ve Sırbistan halkı adına yeniden cumhurbaşkanı seçilmenizi gönülden kutlarım. Bu dönemde de ülkenizin gelişimi ve halkınızın iyiliği için çalışacağınıza eminim." ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde sandıklar kapandıktan sonra kesin olmayan sonuçlara göre yarışı önde götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

Macron sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrupa-Atlantik İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Başkan Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ederek, "AB-Türkiye ilişkilerini geliştirmeye devam etmek için sabırsızlanıyorum." mesajını paylaştı.

En Çok Aranan Haberler