HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Koronavirüsün en korkutan semptomuydu! Koronavirüsün neden olduğu kalıcı veya uzun süreli koku kaybının nedeni araştırıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları tarafından Kovid1-9 hastalığının sonrasında yaşayan uzun süreli veya kalıcı koku kaybının nedeni araştırıldı. Araştırma sonucunda ise koronavirüs sırasında ve sonrasında bağışıklık hücrelerinin hassas burun astarının içindeki koku alma sinir hücrelerine saldırdığı ve bu hücreleri azalttığı belirtildi.

Koronavirüsün en korkutan semptomuydu! Koronavirüsün neden olduğu kalıcı veya uzun süreli koku kaybının nedeni araştırıldı

ABD merkezli Duke Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi gibi eğitim kurumlarından bilim insanları, Covid-19 geçiren ve uzun süreli koku kaybı olan 9 hasta da dahil olmak üzere 24 biyopsiden toplanan koku alma örneklerini analiz etti. Elde edilen sonuca göre, T hücreleri adı verilen bağışıklık hücreleri hassas burun astarının içindeki koku almaya yarayan hayati sinir hücrelerine saldırdığı ve bu hücrelerin azalmasına yol açtığı ortaya kondu. Bu olağandışı bağışıklık tepkisi, yalnızca koku alma duyusu aylarca kaybolan hastalarda görüldü.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

DÜNYA ÇAPINDA YAKLAŞIK 15 MİLYON İNSAN

Araştırmacılar koku sinir hücrelerinin sayısına baktıklarında, uzun süreli koku kaybı yaşayanların önemli ölçüde ‘az koku alma sinir hücresine’ sahip olduklarını tespit etti.

İngiliz Tabipler Birliği sendikası tarafından yayınlanan haftalık hakemli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma raporuna göre, Covid sırasında koku alma duyusunu kaybeden insanların en az yüzde 5'i (dünya çapında yaklaşık 15 milyon kişi) bu duyuyu hızlı veya tam olarak geri kazanamıyor. (DHA)

En Çok Aranan Haberler