Son Dakika Yeni Körfez Haberleri

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde D-100 Karayolu Atalar Mahallesi mevkiinde 2 TIR ve işçileri taşıyan minibüsün çarpıştığı kazada 29 kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Katar ile Körfez ülkeleri arasında kriz yaratan Katar resmi haber ajansına (QNA) yönelik sızma girişimiyle ilgili çok konuşulacak detaylar ortaya çıktı. Türkiye’den gerçekleşen sızmada hiçbir veri yüklenmediği, korsan habere ilişkin sızmanın ABD ve İsrail’den yapıldığı öğrenildi. İşte QNA'nın Katar Emiri Şeyh Es Sani’ye atfen yayınladığı ve daha sonra yalanlanan “ABD’ye karşı İran’ı destekliyoruz” haberiyle ilgili Türkiye’de 5 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin soruşturmanın detayları...


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde eğitime açılacak bir kreşe giren hırsızlar, çalacak bir şey bulamayınca yangın tüplerini etrafa sıktı.


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde, tavuk çiftliğinde çalışırken devrilen iş makinesinin altında kalan Afganistan uyruklu Abdulseddar Abdulkayyum Hudayberdi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Hudayberdi'yi yolda bulduklarını söyleyip, hastaneye bırakan tavuk çiftliği sahibi ve iki çalışanı 'Taksirle adam öldürmek' gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

TSK'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında 'dostluk, iş birliği, koordinasyon ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek' maksadıyla icra edilen Türkiye-Katar Birleşik Tatbikatı'nın başarıyla tamamlandığı kaydedildi. TBMM, bazı Körfez ülkelerinin Katar'a ambargosunun ardından Katar ile 2014'te imzalanan anlaşma ile bu ülkeye kurulması öngörülen askeri üsse Türk askerlerinin konuşlandırılması sürecini öne çekerek 7 Haziran'da tamamlamıştı.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Doha yönetimi; Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teklifini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, "Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor" dedi. Londra merkezli Al Hayat gazetesi, 4 Arap ülkesinin Katar ekonomisini etkileyecek yaptırımlar uygulamaya başlayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi'nde ABD Donanması ile yeni bir 'vakanın' yaşandığını duyurdu. İran basınından yapılan son dakika açıklamasında, ABD donanmasına ait bir helikopterin Devrim Muhafızlarına bağlı bir tekneye oldukça yaklaşarak tacizde bulunduğu belirtildi. Hatırlanacağı üzere bu hafta içinde ABD donanmasına ait savaş gemileri kendilerine yaklaşan ve Devrim Muhafızlarına ait tekneye uyarı ateşi açmıştı.


Yayın Tarihi: 29.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerine ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin Körfez bölgesinde yaşanan krizin aşılması amacıyla Kuveyt tarafından sürdürülen çabalara ve diğer girişimlere destek verdiğini ifade etmişler, krizin müzakere ve diyalog yoluyla çözümü için mevcut girişimlerin devam ettirilmesi hususunda muhataplarıyla mutabık kalmışlardır." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Suudi Arabistan'da Al Jazeera ve beIN Sports kanalları başta olmak üzere Katar'a ait internet sitelerine erişim gece yarısından bu yana sağlanıyor. Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında baş gösteren kriz sonrası mayıs ayında erişime kapatılan Al Jazeera, beIN Sports ve Katar'a ait diğer internet sitelerinin yeniden erişime açılmasıyla ilgili resmi makamlardan açıklama yapılmadı.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Körfez bölgesinde Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'a resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devam eden krizin çözümü için girişimlerde bulunması bekleniyor. Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kral Selman ile bir araya gelecek. Görüşmede Suudi Arabistan liderliğindeki bazı Arap ülkelerinin Haziran başından bu yana Katar'a uyguladığı diplomatik ve ekonomik abluka krizine çözüm arayışlarının gündeme gelmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. İsrail'e çağrı yapan Erdoğan, "Oradaki şiddet bir an önce son bulmalı. Krizin uzaması kimsenin yararına değil. Kudüs'teki Haremi Şerif tüm İslam aleminin onurudur, namusudur İslam dünyasının tepkisiz kalması mümkün değildir" dedi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Reuters haber ajansı, Körfez ülkesi Kuveyt'in İran ile diplomatik ilişkisinde 'yeni somut adımlar' atmaya karar verdiğini duyurdu. AFP haber ajansı ise Kuveyt'in ülkedeki İranlı diplomatları sınır dışı ettiğini duyurdu. İran basını ise Kuveyt'in İran'daki kültürel ataşeliğini kapattığı öne sürdü. İran merkezli Mehr Haber Ajansı, kapatma kararıyla birlikte Kuveyt yönetiminin İran'ın bu ülkedeki diplomat sayısını da azalttığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Katar'a ambargo uygulayan 4 Arap ülkesi Doha yönetiminden yerine getirmesini istedikleri 13 talepte artık ısrar etmediklerinin sinyalini verdi. Amerikan New York Times gazetesi, 4 ülkenin bunun yerine Katar'dan, 6 genel prensip çerçevesinde hareket etmesini istediklerini yazdı. NYT'ye göre 4 Arap ülkesi artık Katar'dan sadece 6 genel prensip çerçevesinde hareket etmesini istiyor.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’nin Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından bugün Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Abdullah el Muallimi, BM muhabirleriyle bir araya geldi. Dört ülkenin dışişleri bakanları tarafından alınan 6 karara Katar’ın da uyması gerektiğini söyleyen el Muallim terörle mücadele ve nefret söylemi gibi hamleleri içeren bu kararlara uymanın kolay olacağını söyledi.Suudi Arabistan'ın BM Temsilcisi Türkiye'ye sert suçlamalar yöneltti.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez krizinin ardından bölgeye kritik ziyaretler gerçekleştirecek. İlk olarak 23 Temmuz'da krizin taraflarından Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek olan Erdoğan ardından krizde Türkiye gibi arabuluculuk rolü üstlenen Kuveyt'e geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak da 24 Temmuz'da Katar'ı ziyaret edecek.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Katar, Türkiye'nin Doha'daki bir üste bulunan askerlerine ek olarak gönderdiği yeni birliğin de üsse ulaştığını açıkladı. Türk askerleri 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşma uyarınca bulundukları üste 19 Haziran tarihinden beri eğitim veriyor. Katar, terörizm ve İran'ı desteklediği iddiasıyla bir aydan uzun bir süredir Suudi Arabistan başta olmak üzere dört Arap ülkesi tarafından boykot ediliyor.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret etti. İki ülke arasında terörizmin finansmanına ilişkin ortak bildiri imzalandı. Doha ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Tillerson, "Katar'ın pozisyonunun oldukça net olduğunu düşünüyorum. Ve bence bu pozisyon çok makul" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Katar Dışişleri Bakanı al Sani, Suudi Arabistan liderliğindeki 4 ülkenin ilettiği 13 maddelik talep listesine yönelik Katar'a tanınan ültimatomun sona ermesinin ardından ilk kez konuştu. Al Sani, "Biz kendi içişlerimize karışılmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'a tanınan ültimatomun sona ermesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, krizin çözümü için diyalog çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

2014 yılında Meksika Körfezi'nin derinliklerinde keşfedilen tuzlu su havuzu, sahip olduğu sıra dışı özellikle bilim insanlarının ilgisini çekmişti.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

AFP haber ajansı, Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin 13 maddelik talep listesine cevabını Kuveyt'e teslim ettiğini duyurdu. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, cumartesi günü ülkesinin Körfez ülkeleri tarafından iletilen talepleri kabul etmesinin mümkün olmadığını açıklamıştı. Buna karşın, Katar'ın cevabına ilişkin bir ayrıntı paylaşılmadı.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye, ülkesinin son dönemde maruz bırakıldığı durumu "kansız savaş ilanı" olarak nitelendirdi. Londra merkezli El-Arabi el-Cedid gazetesine konuşan Atiyye, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin, "Ülkemizin maruz kaldığı durum, kansız savaş ilanı mahiyetindedir. Vatandaşlara zarar vermek ve Körfez ülkeleri arasındaki sosyal dokuyu parçalamak amacıyla kara, deniz ve hava sınırlarının kapatılması neyle izah edilebilir?" dedi.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar'a gönderilen 13 maddelik listede yer alan bazı maddelerin yerine getirilmesinin çok zor olduğunu açık bir dille belirtti. İngiliz basını ise Türkiye'nin Katar krizine müdahalesinin 'işi ciddileştirdiğini' belirtirken, söz konusu müdahalesinin NATO'yu bölgesel bir kavgaya sürükleyebileceği yorumu yapıldı.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı muhabirleri ile sahurda bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar krizine ilişkin, "Birileri Türk-Arap husumeti istiyor, oyuna gelinmemeli" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki diplomatik kriz sürerken, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz veliaht prensi değiştirdi. Kral Selman, yeğeni Muhammed bin Nayif’i veliaht prenslikten azlederek yerine oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. 31 yaşındaki Prens Muhammed, Suudiler öncülüğündeki bazı Arap ülkelerinin 5 Haziran’dan itibaren Katar’a uygulamaya başladığı diplomatik tecritin mimarı olarak biliniyor. Peki Suudi Arabistan'da veliaht prens Katar krizi sonrası mı değişti?


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Suriye ihtilafında farklı tarafları destekleyen Türkiye ve İran'ın Körfez krizinde Katar'a gıda yardımı ve askeri tatbikatlarla destek çıkmasına dikkat çekti. Newsweek, "Suriye'de savaşta olan İran ve Türkiye, Körfez krizinde Katar'a gıda ve askeri tatbikatlarla destek veriyor" başlıklı analizinde "İki geleneksel düşman, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki sert bölgesel kavgada kendilerini aynı tarafta buldular" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Suudi Arabistan, tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 15 bin deveyi de sınır dışı etti. ABD'de yayımlanan diplomasi ve uluslararası politika sitesi Foreign Policy'de yayımlanan habere göre, yalnızca 11 bin 500 kilometrekare yüzölçümü nedeniyle on binlerce develik sürülerini Suudi Arabistan topraklarında otlatan Katarlı sürü sahipleri, sınır dışı kararıyla zor durumda kaldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Katar ile Türk kuvvetlerinin katılımıyla Katar'da ortak tatbikat icra edileceği bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı, askerlerin ilk eğitimlerinin Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde yapıldığını açıkladı. Öte yandan Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdıkları 14 gün sona erdi. Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash, Katar'a yönelik ablukanın yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi ve Türkiye'nin Katar konusundaki tutumu hakkında konuştu. Gargash, "Türkiye'nin âkil olmasını ve çıkarlarına en çok hizmet edenin Katar'a yönelik girişilen eylem olduğunu anlamasını umuyoruz" diyen Arap bakan, Türkiye'nin şu anda Katar meselesinde ideolojik hedefleri ve milli çıkarları arasında dengede kalmaya çalıştığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Katar krizinin nedenine ilişkin analizlere yer veren İngiliz basınından dikkat çeken yorumlar... İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar'daki diplomatik krizin merkezinde Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Salman'ın Katar Emiri Al Tani ile yürüttüğü büyük rekabetin yer aldığını ileri sürdü. 31 yaşında olmasına rağmen Suudi Arabistan'da son yıllarda çok önemli makamlara getirilen Prens bin Selman'ın 37 yaşındaki Katar Emiri el Tani'nin yönetimiyle mücadele etmek istediğini düşünüyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suudi Arabistan'dan gelen 'Abluka değil boykot' açıklaması Katar'ı kızdırdı. Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre Rumeyhi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, "Kardeş Körfez ülkelerinin Katar'ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz, bu doğrudan ablukadır" dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ablukasını kırmak için gemilerine Umman limanlarına yönlendirmesinin ardından yeni formüllere başvurmaya başladı. Ülkedeki zengin iş insanı Mutaz el Khayyat, Avustralya ve ABD’den satın alınan 4 bin ineği ülkedeki süt krizini sona erdirmek için uçaklarla Katar’a getirmeye karar verdi. Hayvanlar, ABD ve Avustralya'dan getirilecek.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Öncelikle Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ve ardından bazı ülkelerin daha kara, hava ve deniz sınırlarını kapattığı Katar ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. Katar liman yetkilileri, yaşanan diplomatik kriz sonrasında, abluka uygulayan ülkelerin 'etrafından dolaşarak' çözüm bulunması hamlesine ilişkin detayları paylaştı. Başkent Doha'daki Hamad Limanı'ndan hareket eden bir kargo gemisi, Umman'daki Sahar Limanı'na ulaştı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Körfez ülkelerinin 'IŞİD ve El Kaide'yi güçlendirmekle' suçlamasıyla başlayan Katar krizine ilişkin askeri üs ile ilgili anlaşmaları Meclis'ten geçiren Türkiye’ye, Katar tarafından "Tercihini yap" mesajı verdiği, Türkiye’nin de bu ülkelere üssün Katar krizinde kullanılmayacağı güvencesi verdiği konuşuluyor. Bahreyn Dışişleri Bakanı haftasonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, "Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde" garanti verildiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Yakın komşuları Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kara, hava ve deniz sınırları kapatılan Katar, ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. İlk geminin ardından iki geminin daha limana doğru yola çıktığı bildiriliyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, krizin çözümüne yönelik çabaları kapsamında bugün Suudi Arabistan'a gidiyor. İslamabad yönetimi, Pakistan askerlerinin Türk ordusuna destek için Katar'a konuşlanacağı iddialarını yalanladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

4 Körfez ülkesinin 23 Mayıs'ta Katar’a yaptırım kararı almasıyla başlayan krizde, abluka uygulayan ülkelerin sayısı katlanırken, bir yanda gerilimi artıran gelişmeler yaşanıyor, bir yanda da çözüm için arabuluculuk faaliyetleri hız kazanıyor. Kuveyt'ten yapılan açıklamada “Katar, Körfez’deki kardeşlerinin kaygılarını dinlemeye hazırdır” denildi. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el- Ahmed, krizin çözümünde arabulucu olma amacıyla Suudi Arabistan’da Kral Selman, Katar Emiri el Tani'yle görüşmüştü.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu. Gabriel, "Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik" yorumunda bulundu. Gabriel "gerilimi azaltmak için hala şans var" dedi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'a yönelik abluka sonrasında Türkiye'nin yardım hamlesinin ardından İran da harekete geçti. AFP'de yer alan habere göre; İran'ın Katar'a 5 uçak yiyecek gönderdiği belirtildi. Körfez'deki Katar krizinin ardından, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn gibi Arap ülkeleri, Katar'la tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Krizin ardından Türkiye, Katar'a gıda malzemesi temini konusunda yardımı ilk açıklayan ülke olmuştu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı bildirildi. Hükümete bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, sözkonusu ülkelerin hava sahasını Katar'a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için Uluslararası Hukuk Bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programında konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmada, "Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum; Liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum, kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacaktır." dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Katar Dışişleri Bakanı'ndan Türk askerleriyle ilgili son dakika açıklama... Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Tani, 'Türk askeri Katar'a tüm bölgenin güvenliği için geliyor' dedi. Katar Dışişleri Bakanı Al-Thani, ülkesinin başarılı ve gelişmekte olduğu için izole edilmek istendiğini iddia etti ve krizin Körfez'deki istikrarı bozduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Körfez ülkelerinde tansiyon dorukta. 7 Arap ülkesi Katar'la ilişkilerini kesti. Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının yapılanması... Ülkelerin Katar hususunda diğer gerekçeleri neler?


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir kadın, evinin içi gözüktüğü gerekçesiyle üst geçidin yıkılması için açtığı davayı kazandı. Muhtarlık ve belediye kararın iptali için Danıştay'a başvurdu. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, "Mahkemece alınan kararın iptali için Danıştay'a itirazda bulunduk. Buradan olumlu bir şey bekliyoruz. O bölgede bir ölümlü kaza meydana geldi ve ondan sonra bu üst geçit yapıldı. Yakınında başka geçiş yapılacak alan yok. " dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Katar kriziyle ilgili kilit rol oynayan ülkelerden Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cübeyr, Körfez'de kritik bir sarsıntı yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Katar'ın Arap ülkeleriyle olan ilişkilerini tekrar eski haline döndürmesi için talepleri karşılaması gerektiğini belirten Cübeyr, "Katar'ın bu krizin sonlanması için doğru adımları atmasını beklediklerini" ifade eti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Katar yönetimiyle ilişkilerini koparan ilk ülkeler arasındaki Birleşik Arap Emirlikleri, vatandaşlarının sosyal medya veya diğer platformlarda Katar'a karşı olumlu bir yorum yapmasını yasakladı ve sosyal medyada Katar'a destek verenlere 15 yıl hapis cezası verileceğini duyurdu. Son olarak Ürdün ve Moritanya'nın da tüm diplomatik ilişkilerini kestiği ülke, iki gün içerisinde tamamen yalnızlaştırıldı. Türkiye, Katar'ın yanındaki az sayıdaki ülkeler arasında yer alıyor.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Katar'a uygulanan ablukaya Ürdün ve Moritanya da katıldı. Ürdün, diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürürken Moritanya ise diplomatik ilişkileri kesti. Körfez'deki Katar krizine ilişkin ise Katar'dan yeni açıklama geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, ülkelerinin ablukaya alınmasına ilişkin "Diyaloğa ve oturup konuşmaya hazırız. Biz burada 'süper güç' değiliz ve meselelerin çatışma yoluyla çözüleceğine inanmıyoruz" mesajı verdi.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Eski Başbakanlık Danışmanı Akif Beki, 7 Müslüman ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme yönünde aldığı karar ile başlayan kriz ile ilgili olarak "Asıl hedef Erdoğan’ korosu, tam kadro işbaşında. Suudi krallığı, Körfez emirlikleri ve Mısır, Katar’ı enterne mi etti; hemen alıyorlar sazı ellerine, başlıyorlar ‘Çanlar Türkiye için çalıyor’ türküsünü tellendirmeye" dedi. Beki, bu söylemlerle Türkiye'nin ve Erdoğan'ın Körfez krizinin ortasına çekilmeye çalışıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'tan Katar krizinin ardından ilk açıklama... ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'da yaşanan Katar kriziyle ilgili Twitter hesabından ilk kez açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump "Yakın geçmişte Ortadoğu'ya yaptığım ziyarette Radikal İdeoloji'ye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar'ı işaret etmişti. Bakın!" açıklaması yaparak Katar ablukasına destek verdi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Katar krizine ilişkin "Bu meselenin çözümü için Cumhurbaşkanı'mız başta olmak üzere, hükümetimiz diplomatik temasları başlatmış bulunuyor. Devletler arası ilişkiler asılsız haberler yüzünden yara almamalı" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'nın Adana'daki İncirlik Üssü'nden çekilmesiyle ilgili olarak ise "Nasıl isterlerse öyle yapsınlar" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular. 4 ülkenin Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen ve Libya'dan da Katar hamlesi geldi. Katar'ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan uluslararası koalisyondaki rolünün sona erdiği açıklandı. İşte 'Körfez monarşileri'ni karşı karşıya getiren krizin arka planı ve gelişimi...


Yayın Tarihi: 05.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir