Son Dakika Yeni Körfez Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı muhabirleri ile sahurda bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar krizine ilişkin, "Birileri Türk-Arap husumeti istiyor, oyuna gelinmemeli" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki diplomatik kriz sürerken, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz veliaht prensi değiştirdi. Kral Selman, yeğeni Muhammed bin Nayif’i veliaht prenslikten azlederek yerine oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. 31 yaşındaki Prens Muhammed, Suudiler öncülüğündeki bazı Arap ülkelerinin 5 Haziran’dan itibaren Katar’a uygulamaya başladığı diplomatik tecritin mimarı olarak biliniyor. Peki Suudi Arabistan'da veliaht prens Katar krizi sonrası mı değişti?


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Suriye ihtilafında farklı tarafları destekleyen Türkiye ve İran'ın Körfez krizinde Katar'a gıda yardımı ve askeri tatbikatlarla destek çıkmasına dikkat çekti. Newsweek, "Suriye'de savaşta olan İran ve Türkiye, Körfez krizinde Katar'a gıda ve askeri tatbikatlarla destek veriyor" başlıklı analizinde "İki geleneksel düşman, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki sert bölgesel kavgada kendilerini aynı tarafta buldular" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Suudi Arabistan, tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 15 bin deveyi de sınır dışı etti. ABD'de yayımlanan diplomasi ve uluslararası politika sitesi Foreign Policy'de yayımlanan habere göre, yalnızca 11 bin 500 kilometrekare yüzölçümü nedeniyle on binlerce develik sürülerini Suudi Arabistan topraklarında otlatan Katarlı sürü sahipleri, sınır dışı kararıyla zor durumda kaldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Katar ile Türk kuvvetlerinin katılımıyla Katar'da ortak tatbikat icra edileceği bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı, askerlerin ilk eğitimlerinin Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde yapıldığını açıkladı. Öte yandan Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdıkları 14 gün sona erdi. Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash, Katar'a yönelik ablukanın yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi ve Türkiye'nin Katar konusundaki tutumu hakkında konuştu. Gargash, "Türkiye'nin âkil olmasını ve çıkarlarına en çok hizmet edenin Katar'a yönelik girişilen eylem olduğunu anlamasını umuyoruz" diyen Arap bakan, Türkiye'nin şu anda Katar meselesinde ideolojik hedefleri ve milli çıkarları arasında dengede kalmaya çalıştığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Katar krizinin nedenine ilişkin analizlere yer veren İngiliz basınından dikkat çeken yorumlar... İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar'daki diplomatik krizin merkezinde Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Salman'ın Katar Emiri Al Tani ile yürüttüğü büyük rekabetin yer aldığını ileri sürdü. 31 yaşında olmasına rağmen Suudi Arabistan'da son yıllarda çok önemli makamlara getirilen Prens bin Selman'ın 37 yaşındaki Katar Emiri el Tani'nin yönetimiyle mücadele etmek istediğini düşünüyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suudi Arabistan'dan gelen 'Abluka değil boykot' açıklaması Katar'ı kızdırdı. Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre Rumeyhi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, "Kardeş Körfez ülkelerinin Katar'ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz, bu doğrudan ablukadır" dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ablukasını kırmak için gemilerine Umman limanlarına yönlendirmesinin ardından yeni formüllere başvurmaya başladı. Ülkedeki zengin iş insanı Mutaz el Khayyat, Avustralya ve ABD’den satın alınan 4 bin ineği ülkedeki süt krizini sona erdirmek için uçaklarla Katar’a getirmeye karar verdi. Hayvanlar, ABD ve Avustralya'dan getirilecek.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Öncelikle Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ve ardından bazı ülkelerin daha kara, hava ve deniz sınırlarını kapattığı Katar ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. Katar liman yetkilileri, yaşanan diplomatik kriz sonrasında, abluka uygulayan ülkelerin 'etrafından dolaşarak' çözüm bulunması hamlesine ilişkin detayları paylaştı. Başkent Doha'daki Hamad Limanı'ndan hareket eden bir kargo gemisi, Umman'daki Sahar Limanı'na ulaştı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Körfez ülkelerinin 'IŞİD ve El Kaide'yi güçlendirmekle' suçlamasıyla başlayan Katar krizine ilişkin askeri üs ile ilgili anlaşmaları Meclis'ten geçiren Türkiye’ye, Katar tarafından "Tercihini yap" mesajı verdiği, Türkiye’nin de bu ülkelere üssün Katar krizinde kullanılmayacağı güvencesi verdiği konuşuluyor. Bahreyn Dışişleri Bakanı haftasonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, "Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde" garanti verildiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Yakın komşuları Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kara, hava ve deniz sınırları kapatılan Katar, ablukayı gemilerini Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. İlk geminin ardından iki geminin daha limana doğru yola çıktığı bildiriliyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, krizin çözümüne yönelik çabaları kapsamında bugün Suudi Arabistan'a gidiyor. İslamabad yönetimi, Pakistan askerlerinin Türk ordusuna destek için Katar'a konuşlanacağı iddialarını yalanladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

4 Körfez ülkesinin 23 Mayıs'ta Katar’a yaptırım kararı almasıyla başlayan krizde, abluka uygulayan ülkelerin sayısı katlanırken, bir yanda gerilimi artıran gelişmeler yaşanıyor, bir yanda da çözüm için arabuluculuk faaliyetleri hız kazanıyor. Kuveyt'ten yapılan açıklamada “Katar, Körfez’deki kardeşlerinin kaygılarını dinlemeye hazırdır” denildi. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el- Ahmed, krizin çözümünde arabulucu olma amacıyla Suudi Arabistan’da Kral Selman, Katar Emiri el Tani'yle görüşmüştü.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu. Gabriel, "Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik" yorumunda bulundu. Gabriel "gerilimi azaltmak için hala şans var" dedi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'a yönelik abluka sonrasında Türkiye'nin yardım hamlesinin ardından İran da harekete geçti. AFP'de yer alan habere göre; İran'ın Katar'a 5 uçak yiyecek gönderdiği belirtildi. Körfez'deki Katar krizinin ardından, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn gibi Arap ülkeleri, Katar'la tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Krizin ardından Türkiye, Katar'a gıda malzemesi temini konusunda yardımı ilk açıklayan ülke olmuştu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı bildirildi. Hükümete bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, sözkonusu ülkelerin hava sahasını Katar'a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için Uluslararası Hukuk Bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programında konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmada, "Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum; Liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum, kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacaktır." dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Katar Dışişleri Bakanı'ndan Türk askerleriyle ilgili son dakika açıklama... Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Tani, 'Türk askeri Katar'a tüm bölgenin güvenliği için geliyor' dedi. Katar Dışişleri Bakanı Al-Thani, ülkesinin başarılı ve gelişmekte olduğu için izole edilmek istendiğini iddia etti ve krizin Körfez'deki istikrarı bozduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Körfez ülkelerinde tansiyon dorukta. 7 Arap ülkesi Katar'la ilişkilerini kesti. Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının yapılanması... Ülkelerin Katar hususunda diğer gerekçeleri neler?


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir kadın, evinin içi gözüktüğü gerekçesiyle üst geçidin yıkılması için açtığı davayı kazandı. Muhtarlık ve belediye kararın iptali için Danıştay'a başvurdu. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, "Mahkemece alınan kararın iptali için Danıştay'a itirazda bulunduk. Buradan olumlu bir şey bekliyoruz. O bölgede bir ölümlü kaza meydana geldi ve ondan sonra bu üst geçit yapıldı. Yakınında başka geçiş yapılacak alan yok. " dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Katar kriziyle ilgili kilit rol oynayan ülkelerden Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cübeyr, Körfez'de kritik bir sarsıntı yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Katar'ın Arap ülkeleriyle olan ilişkilerini tekrar eski haline döndürmesi için talepleri karşılaması gerektiğini belirten Cübeyr, "Katar'ın bu krizin sonlanması için doğru adımları atmasını beklediklerini" ifade eti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Katar yönetimiyle ilişkilerini koparan ilk ülkeler arasındaki Birleşik Arap Emirlikleri, vatandaşlarının sosyal medya veya diğer platformlarda Katar'a karşı olumlu bir yorum yapmasını yasakladı ve sosyal medyada Katar'a destek verenlere 15 yıl hapis cezası verileceğini duyurdu. Son olarak Ürdün ve Moritanya'nın da tüm diplomatik ilişkilerini kestiği ülke, iki gün içerisinde tamamen yalnızlaştırıldı. Türkiye, Katar'ın yanındaki az sayıdaki ülkeler arasında yer alıyor.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Katar'a uygulanan ablukaya Ürdün ve Moritanya da katıldı. Ürdün, diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürürken Moritanya ise diplomatik ilişkileri kesti. Körfez'deki Katar krizine ilişkin ise Katar'dan yeni açıklama geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, ülkelerinin ablukaya alınmasına ilişkin "Diyaloğa ve oturup konuşmaya hazırız. Biz burada 'süper güç' değiliz ve meselelerin çatışma yoluyla çözüleceğine inanmıyoruz" mesajı verdi.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Eski Başbakanlık Danışmanı Akif Beki, 7 Müslüman ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme yönünde aldığı karar ile başlayan kriz ile ilgili olarak "Asıl hedef Erdoğan’ korosu, tam kadro işbaşında. Suudi krallığı, Körfez emirlikleri ve Mısır, Katar’ı enterne mi etti; hemen alıyorlar sazı ellerine, başlıyorlar ‘Çanlar Türkiye için çalıyor’ türküsünü tellendirmeye" dedi. Beki, bu söylemlerle Türkiye'nin ve Erdoğan'ın Körfez krizinin ortasına çekilmeye çalışıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'tan Katar krizinin ardından ilk açıklama... ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'da yaşanan Katar kriziyle ilgili Twitter hesabından ilk kez açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump "Yakın geçmişte Ortadoğu'ya yaptığım ziyarette Radikal İdeoloji'ye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar'ı işaret etmişti. Bakın!" açıklaması yaparak Katar ablukasına destek verdi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Katar krizine ilişkin "Bu meselenin çözümü için Cumhurbaşkanı'mız başta olmak üzere, hükümetimiz diplomatik temasları başlatmış bulunuyor. Devletler arası ilişkiler asılsız haberler yüzünden yara almamalı" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'nın Adana'daki İncirlik Üssü'nden çekilmesiyle ilgili olarak ise "Nasıl isterlerse öyle yapsınlar" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular. 4 ülkenin Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen ve Libya'dan da Katar hamlesi geldi. Katar'ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan uluslararası koalisyondaki rolünün sona erdiği açıklandı. İşte 'Körfez monarşileri'ni karşı karşıya getiren krizin arka planı ve gelişimi...


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde gece elindeki levye ile kapısını açmaya çalıştığı banka şubesini soymaya kalkan, alarm çalınca kaçan M.S.S. yakalanıp gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde bir oto yıkamacıdan gelen akaryakıt kokusundan rahatsız olanların polise haber vermesi üzerine, yapılan kazıda NATO boru hattından akaryakıt çalındığı tespit edildi.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki limanda iki tank arasında ikmal yapılırken denize akaryakıt sızması sonucu oluşan kirlilikten Hersek Lagünü yakınlarındaki kuşlar etkilendi.


Yayın Tarihi: 19.01.2017

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde boş bir evde doğum yapan kedi, yavrularını beslemek için her zaman girdiği pencere aralığında sıkışıp boğularak telef oldu.


Yayın Tarihi: 05.12.2016

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde, Suriyeli ailenin yaşadığı evde, çamaşır makinesinin alev alması sonucu çıkan yangın, büyümeden söndürüldü.


Yayın Tarihi: 20.11.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 70 yaşındaki Mükerrem Tiryaki evinin çatısında kendini iple asarak intihar etti.


Yayın Tarihi: 19.10.2016

İzmir Körfezi'nde Foça'nın 7 kilometre açığında 4.3 şiddetinde deprem meydana geldi.


Yayın Tarihi: 06.06.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na Türkiye’nin ilk çizgili sırtlanı getirildi.


Yayın Tarihi: 26.05.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, Çeçen uyruklu 46 yaşındaki Ruslan İsrapilov evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.


Yayın Tarihi: 12.05.2016

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir kişi, küçük yaştaki oğlunun eline silah verip atış yaptırdı. Kan donduran görüntüleri baba, sosyal medyadaki hesabından paylaştı.


Yayın Tarihi: 11.05.2016

Vücutlarına bağladıkları ağırlıklarla bisikletleri sualtında tutmaya çalışan dalgıçlar 30 metreyi 10 dakikada gidelbildi.


Yayın Tarihi: 15.04.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde evli 2 çocuk babası olan halasının oğlunun tecavüzüne uğramasının ardından hamile kalarak kürtaj olduktan sonra ortadan kaybolan 16 yaşındaki K.A., jandarmaya başvurdu.


Yayın Tarihi: 08.04.2016

Koceli'nin Körfez İlçesi'nde şiddet gördüğü eşinin kafasına piknik tüpü vurup, ardından bıçaklayarak öldüren 29 yaşındaki Damla Kutulu, beraat etti.


Yayın Tarihi: 16.03.2016

Bandırma Körfezi'nde denizin sarı, kahverengi tonlarına bürünmesi görenleri hayrete düşürdü.


Yayın Tarihi: 10.03.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki metruk binadan, bir akaryakıt firmasının dolum tesisine boru hattı çekerek mazot hırsızlığı yapan şebeke yakalandı.


Yayın Tarihi: 20.02.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde iki çocuğuyla yaşayan kadının yeni taşındığı evine 7 bin 225 liralık doğalgaz faturası geldi


Yayın Tarihi: 13.01.2016

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde topladıkları mantardan zehirlenen 1 kişi hayatını kaybederken, diğerinin ise yoğun bakımda tedavisi sürüyor.


Yayın Tarihi: 08.11.2015

İznik Gölü’nde Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak olan Akşemsettin isimli 155 yolcu kapasiteli gemi, Gemlik Körfezinden özel bir araçla suya indirilmek üzere yola çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 31.05.2015

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde 22 yaşındaki Uğur Tunç, tartıştığı babası 49 yaşındaki Zafer Tunç'u pompalı tüfekle öldürdü.


Yayın Tarihi: 25.05.2015

Suudi Kralı Selman'ın katılmadığı ABD ile Körfez ülkeleri arasındaki zirveye İran ile ABD arasındaki 'yakınlaşma' damgasını vurdu.


Yayın Tarihi: 15.05.2015

İzmit Körfezi'nde havaların ısınmasıyla birlikte başlayan ve kirlilikten kaynaklandığı belirtilen alg patlaması nedeniyle, bugün sahil şeridinde suyun rengi kızardı, çevreyi ağır bir koku kapladı.


Yayın Tarihi: 17.04.2015

Yalova'da, Körfez Geçiş Köprüsü'nün bağlantı halatlarından birinin kopmasından kendini sorumlu tutan Japon mühendis, harakiri yaparak canına kıydı.


Yayın Tarihi: 23.03.2015
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir