HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Evinizdeki duvar deliklerini sıva ile uğraşmadan kolaylıkla kapatabileceğiniz yöntemler

Duvarlara tablo, fotoğraf veya raf asmak, odanıza dekoratif bir görünüm katsa da bu objeleri kaldırdığınızda duvardaki deliklerle karşılaşmak çok da hoşunuza gitmeyebilir. Duvar deliklerini, hele minicik olanları, kapatmak için sıvayla uğraşmak zorunda olmaksa size çok zahmetli gelebilir. Neyse ki evinizdeki duvar deliklerini kolaylıkla kapatabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. İşinizi kolaylaştıracak yöntemleri keşfetmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evinizdeki duvar deliklerini sıva ile uğraşmadan kolaylıkla kapatabileceğiniz yöntemler

Farklı sebeplerle duvarlara çivi çakmanız sonucunda oluşan küçük delikler canınızı sıkıyor olabilir. Peki ya bu delikleri kapatmak için profesyonel yardım almanıza gerek olmadığını söylesek? Çünkü duvardaki küçük delikleri kolayca bulabileceğiniz malzemelerle pratik şekilde kapatabilirsiniz. Böylece duvarlarınızı eskisinden bile daha pürüzsüz hâle getirebilirsiniz. Gelin, duvardaki delikleri hangi malzemelerle nasıl kapatacağınıza bakalım.

Çivi deliği kapatma bantlarından yardım alın


Evinizdeki duvar deliklerini sıva ile uğraşmadan kolaylıkla kapatabileceğiniz yöntemler

Çivi deliği kapatma bantları, duvarlarda bulunan küçük delikleri kapatmak için özel olarak tasarlanıyor. Bu bantlar, önceden kesilmiş bir şekilde size geliyor ve çoğu zaman deliğin boyutuna uygun olarak seçilebiliyor. Bantlar, yapışkan bir yüzeye sahip ve deliğin üzerine kolayca yapıştırılabilir. Genellikle boyaya veya duvar kağıdına uyacak şekilde boyanabilen bu bantlar, renkli olarak da üretilebilir.

Çivi deliği kapatma bantlarının özellikle küçük delikleri sadece birkaç dakika içinde kolayca kapamak için mükemmel olduklarını belirtelim. Bu bantların maliyetleri de gözünüzü sakın korkutmasın, emin olun, sıva yapmakla uğraşmaktan daha az masraflı. Siz de duvarınızdaki ufak çivi deliklerini kapatmak istiyorsanız Vodaseal Tamir Bandı gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ürünü İncele

Delikleri macun kullanarak kapatın


Evinizdeki duvar deliklerini sıva ile uğraşmadan kolaylıkla kapatabileceğiniz yöntemler

Duvar deliklerini kapatmanın en yaygın yöntemlerinden biri de duvar macunu kullanmak. "Bunun sıvadan ne farkı var?" demeyin, çok farkı var. Duvar macunu; duvardaki deliği kapatmak, çatlakları doldurmak veya yüzeyleri pürüzsüz hale getirmek için sizlere kolaylık sunar.

Bu kolay işlem için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

 • Duvar macunu

 • Bir spatula veya mala

 • Zımpara kâğıdı

 • Su

Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk adım, deliğin çevresindeki boyayı ya da kaplamayı temizlemek ve deliği biraz genişletmek. Böylece duvar macununun deliğin tamamını kaplayabilmesini sağlayacaksınız. Daha sonra duvar macununu spatula ile deliğin üzerine uygulayın. İşlem sırasında spatulayı macunu deliğe tam olarak itmek için hafifçe bastırılabilirsiniz. Duvar macununu deliğin üzerine uygulandıktan sonra macunun tamamen kuruması için birkaç saat bekleyin. Macun kuruduktan sonra zımpara kâğıdı ile yüzeyi pürüzsüz hâle getirilebilirsiniz. Son olarak yüzeyi su ile hafifçe nemlendirip bir bezle silin.

Tüm bunları doğru uyguladıktan sonra karşınızda dayanıklı ve son derece pürüzsüz bir yüzey olacağına emin olabilirsiniz. Duvar macunu olarak hangi ürünü kullanmalıyım, diye merak ediyorsanız Vodabond Duvar Onarım Dolgusu'na göz atabilirsiniz.

Ürünü İncele

Diş macunundan veya sabundan yardım alın


Evinizdeki duvar deliklerini sıva ile uğraşmadan kolaylıkla kapatabileceğiniz yöntemler

Gelelim, sizlere garip gelebilecek fakat doğru uygulandığında işinizi hızlıca görecek bir diğer yönteme! Diş macunu veya sabun kullanarak duvarınızdaki küçük delikleri kapatabilirsiniz.

Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

 • Diş macunu veya sabun

 • Bir spatula veya mala

 • Su

 • Bir bez veya sünger

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra deliğin etrafındaki boya veya sıyrılmış kaplamayı güzelce temizleyin. Ardından diş macununu spatula kullanarak deliğin üzerine doldurun. Bu noktada deliği macunla tamamen kapatmanız ve yüzeyin düzgün hâle getirmeniz gerektiğini unutmayın. İşlemlerin ardından birkaç saat yüzeyin kuruması için beklemelisiniz. Yüzey kuruduktan sonra duvarı bir bez veya sünger ile hafifçe silin, böylece duvarın pürüzsüz göründüğünü fark edebilirsiniz.

Diş macunu veya sabun kullanarak delikleri kapatmanın bazı avantajları var. Örneğin bu ürünleri evde kolayca bulabileceğiniz için ekstra masraftan kaçınabilirsiniz. Eğer duvarınızdaki ufak delikleri diş macunu ile kapatmak aklınızda yattıysa bunun için Oral-B PureActiv Diş Macunu'nu kullanabilirsiniz.

Ürünü İncele

Kurşun kalem yöntemi ile delikleri kapatmak çok kolay


5

Kurşun kalem yöntemi size biraz şaşırtıcı gibi gelebilir fakat kolayca bulabileceğiniz bu uygun fiyatlı ürünlerle küçük delikleri kapatmak mümkün. Yine de bu yöntemin sadece küçük delikler için uygun olduğunu belirtmeliyiz.

İşleme başlamadan önce kurşun kalemin renginin duvarınızın rengine uygun olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca kurşun kalemin ucunun keskin olmalı. Eğer duvarınız koyu renkliyse size Faber-Castell Goldfaber Dereceli Kurşun Kalem'i tavsiye edebiliriz.

Kurşun kalemle duvardaki delikleri kapamanız için yapmanız gerekenler ise kısaca şunlar:

 • İlk olarak bir fırça veya bez kullanarak deliği temizleyin.

 • Ardından kurşun kalem ucunu deliğe yerleştirin. Kurşun kalem ucunun deliğe tamamen sığdığından ve yüzeye yapıştığından emin olun.

 • Daha sonra kurşun kalem ucunu yavaşça deliğe bastırın ve uçla deliğin içini doldurun. Bu işlem, kurşun kalem ucunun pürüzsüz bir yüzey oluşturmasına yardımcı olacak.

 • Kurşun kalem ucunu deliğe sıkıştırdıktan sonra kalemin delikten dışarı taşan kısmı varsa o kısmı kesin. Ardından yüzeyi zımparalayarak kurşun kalemin yüzeye tamamen uyum sağladığından emin olun. İşte, yüzeydeki deliği kapatmak bu kadar kolay!
Ürünü İncele

Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!

Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

En Çok Aranan Haberler