HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Her gün saatlerce başında oturduğumuz bilgisayarlar ve laptoplar nasıl temizlenir? Doğru temizleme yöntemi nedir?

Dizüstü bilgisayarınızın performansından artık memnun değil misiniz? Bilgisayarınız sürekli performans kayıpları yaşıyor, bir anda kapanıp açılıyorsa belki de temizlik yapmanın vakti gelmiş demektir. Peki, bilgisayarınızı nasıl temizlemelisiniz? Haydi gelin, en pratik temizlik yöntemlerini beraber inceleyelim.

Her gün saatlerce başında oturduğumuz bilgisayarlar ve laptoplar nasıl temizlenir? Doğru temizleme yöntemi nedir?

Her gün çeşitli işlerinizi hallettiğiniz, başında saatler geçirdiğiniz bilgisayarınızı temizlemek hem size hem bilgisayarınıza iyi gelir. Fakat temizliğe başlamadan önce bu işin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeli, bilgisayarınızı herhangi bir parçayı veya kendinizi tehlikeye atmadan temizlemelisiniz. Peki, laptoplar en doğru şekilde nasıl temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce bunları yapmayı unutmayın!


Bilgisayarınızı temizlemeye başlamadan önce cihazın elektrik ile bağlantısını kestiğinizden emin olun. Dizüstü bilgisayarlarda alınacak bir diğer önlem ise bilgisayarın pilini çıkarmak. Böylelikle bilgisayarın olası tehlikelerinden hem kendinizi hem bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Son olarak bilgisayarınıza bağlı olan klavye ve mouse gibi diğer parçaların bağlantılarını ayırın.

Öncelikle ekranı temizleyin


Adsız tasarım (21)

Laptopların en çok kirlenen bölümleri arasında ekranlar yer alıyor. Hem önemli hem hassas bir parça olan ekranı temizlerken özellikle dikkat etmek gerekiyor. Ekranı temizlerken öncelikle ekran üzerinde yer alan tozları bir mikrofiber bez yardımıyla silebilirsiniz. Daha sonra lekeleri çıkarmak için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Fakat bezi kullanmadan önce iyice sıkmak gerekiyor.

Eğer ekranı silerken ekran üzerinde lekeler kalıyorsa dairesel hareketler kullanmayı deneyebilirsiniz. Son olarak temiz bir bez veya havlu peçete yardımıyla ekranı kurulamanız gerekiyor. Ekranı silerken ve kurularken mutlaka diğer elinizle ekrana destek olmalısınız. Böylelikle ekrana zarar vermeden ekranı temizleyebilirsiniz.

Profesyonel temizlik ürünlerini tercih edin


Adsız tasarım (23)

Bilgisayarınızı silerken bezin suyunu iyice sıkmazsanız bezden akan su, içeride yer alan parçalara ulaşarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunu önlemek için profesyonel temizlik ürünlerinden destek alabilirsiniz. Bu ürünler elektronik ürünler için özel olarak imal edilir ve cihazın elektronik parçalarına zarar vermez. Üstelik özel formülü sayesinde lekeleri kolayca çıkarır ve yüzeyde iz kalmasını önler. Opticleaner LCD Ekran ve Notebook Temizleme Seti içinde hem temizlik bezine hem solüsyona yer veriyor. Size ise sadece bilgisayarınızdaki lekelerden kurtulmak kalıyor.

Ürünü İncele

Basınçlı havadan faydalanın


Adsız tasarım (24)

Laptopların içinde biriken tozlar, fanlarda yer alan hava çıkış alanlarını kapatarak cihazın kendisini soğutmasını önler. Isınan cihaz performans kaybedeceği gibi ömrünü de daha kısa sürede doldurur. Eğer evinizde bir kompresör varsa bilgisayarınızı tozdan arındırmak düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Fakat böyle bir aletiniz yoksa da üzülmeyin. Bu iş için üretilen basınçlı hava spreylerinden alabilir, laptop üzerinde kullanarak bilgisayarınızı açmadan tozlardan arındırabilirsiniz. Bu ürünler, içinde yer alan basınçlı hava sayesinde ulaşılması zor alanların temizliğinde kullanılır. Herhangi bir kimyasal bulunmadığı için de cihaza zarar vermez.

Eğer bu seçeneklerin hiçbiri elinizde mevcut değilse bir saç kurutma makinesinden de destek alabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce kurutma makinesinin soğuk hava üflediğinden emin olun. Ayrıca yakın mesafeden basınçlı hava tutmak cihaza zarar verebileceğini unutmayın.

Klavyeyi de temizlemek şart


Adsız tasarım (25)

Laptoplarda en çok kirlenen bölümlerden biri de klavyeler. Her ne kadar gözünüz görmese de klavyenin derinliklerinin çok kirli olduğunu bilmelisiniz. Klavyenin içinde biriken kirler zamanla klavyenin altına sıkışır ve tuşları kullanılamaz hâle getirir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için klavyeye basınçlı hava tutarak klavyenin içinde yer alan kırıntı ve tozların uçmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bazı kirler zamanla oraya yapışır ve basınçlı havayla bile çıkmaz. Bu gibi durumlarda Microcase Klavye Temizleme Jeli'nden faydalanabilirsiniz. Bu yapışkan jel kirleri çekip alır ve klavyenizi tertemiz yapar. Üstelik klavyeyi temizledikten sonra bilgisayarınızın diğer kısımlarında da bu jeli kullanabilirsiniz.

Ürünü İncele

Belki de içini açmalısınız


Adsız tasarım (26)

Eğer teknik konularda yeterli bilginiz varsa ve bilgisayarınızın garanti süresi dolduysa bu durumda içini açarak temizlemeniz verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle laptoplarda dar alanlarda biriken tozlar zamanla kalıplaşarak bulunduğu yere yapışır. Bu tozların tamamen dışarıdan müdahale ile temizlenmesi neredeyse imkânsız.

Temizlik için öncelikle bilgisayarın kasasını tutan bütün vidaları dikkatlice çıkarın. Daha sonra bilgisayarın fan çıkışlarında yer alan tozları temizleyin. Eğer fanları işlemciden ayırırsanız termal macun kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Bu bölümü temizlerken bir adet kulak çubuğundan faydalanabilirsiniz. Çubuğun pamuklu kısmına temizlik spreylerinden damlatabilir, daha sonra bu kısımla plastik aksamları ve fanların kanatlarını tozlardan arındırabilirsiniz. Bunun için Bluefox 5'i 1 Arada Çok İşlevli Elektronik Cihaz Temizleme Seti gibi bir temizlik kiti alabilir ve daha profesyonel bir çalışma yapabilirsiniz.

Ürünü İncele

Düzenli temizlik yapılmazsa ne olur?


Adsız tasarım (27)

Dizüstü bilgisayarları düzenli olarak temizlemediğinizde pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, hava çıkışları zamanla tıkanan bilgisayarın işlemcisi ve grafik kartı ısınmaya başlar. Soğutma gücü yeterli gelmediğinde aşırı ısınma problemi gerçekleşebilir. Hatta bilgisayarınızın sürekli olarak kendi kendine kapandığını görebilirsiniz. İlerleyen süreçlerde ise daha büyük problemler oluşabilir.

Aşırı ısınma sorunu yaşayan bilgisayarlar arıza vermese bile performans düşüklüğü yaşar. Oyun oynarken veya yüksek işlem gücü gerektiren bir program çalıştırırken bilgisayarınız zorlanabilir. Aşırı ısınma sorunu, beraberinde pil ve fan problemlerini de getirir. Sürekli olarak yüksek tempoda çalışan fanlar ömrünü kısa sürede doldurur. Yüksek sıcaklıktan etkilenen bir diğer parça olan pil de kısa sürede yeterli performansı veremeyecek hâle gelir.

Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!
Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler