KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Kış aylarında güneş koruyucu kullanılması gerekir mi? Neden kışın da güneş kremi kullanmalıyız?

  Güneş kremlerini yaz aylarında raflarda görmeye alışığız. Yaz demek güneş, deniz ve yakıcı sıcaklar demek. Sıcak yaz aylarında güneş kremi sürmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz ve nedenini düşünmüyoruz bile. Peki ya kış aylarında güneş niçin güneş kremi kullanmak gerekiyor? Puslu, bulutlu kış aylarında güneş çok etkili olmamasına rağmen güneş kremi kullanmalı mıyız? İşte detaylar!

  Kış aylarında güneş koruyucu kullanılması gerekir mi? Neden kışın da güneş kremi kullanmalıyız?

  Yazın güneşin en etkili zamanlarında güneş kremi kullanmamız gerektiği gibi, kış aylarında da güneş kremlerini kullanmaya devam etmemiz gerektiğini söyleyen uzmanlar var. Peki, kış aylarında güneş kremi kullanmanın faydaları neler? Gelin, birlikte inceleyelim.

  Kış aylarında güneş kremi kullanmalı mıyız?


  Adsız tasarım - 2023-01-13T153316.575

  Evet, kış aylarında da güneş koruyucuları kullanmaya devam etmeliyiz! Güneş, kış aylarında daha az hissedilse bile zararlı etkilerini sürdürür. Güneşin tahrip edici etkisi sadece sıcaklığından kaynaklanmaz, ışınları cildimize işler ve vücudumuzu yıpratır. Yaz aylarında, özellikle güneşte kaldığımız zaman, güneşin cildimize etki ettiğini hemen fark ederiz ancak kış aylarında bunu kolay kolay anlayamayız. Hava durumu ve sıcaklığı ne olursa olsun her gün yine de güneş kremi kullanmak gerekiyor.

  Cildin derinlerine nüfuz eden UVB ve UVA güneş ışınları, ciltte kırışıklıklara neden olur, cildin pürüzsüzlüğünü bozar ve enfeksiyonlara karsı savunmasını düşürür. Güneş ışınları, ev gibi kapalı ortamlara da ulaşabilir. Gündüz içeri ulaşan güneş ışınlarından biri olan UVA, camdan filtrelenemez ve evde bile cildi etkilemeye devam eder. UVA ışınlarına hem yaz hem kış aylarında maruz kalınıyor bu nedenle UVA ışınları kışın da cildi yıpratmaya devam ediyor. UVB ışınları ise UVA kadar zarar verici olmasa da cildi kötü etkileyen güneş ışınlarından biri. Fakat UVB ışınlarının çoğuna yaz aylarında maruz kalıyoruz. Ancak kış aylarında az da olsa UVB ışınlarından etkilenmeye devam ediyoruz. Bu nedenle güneş koruyucu kremleri kış aylarında bile her gün uygulamak gerekiyor.

  Güneş kremleri bizi güneşten nasıl korur?


  Adsız tasarım - 2023-01-13T153407.487

  Güneş kremlerinin içinde kullanılan inorganik kimyasallar, güneşten gelen zararlı ışınları geri yansıtarak veya emerek cildi bu ışınlardan korur. Bazı güneş kremlerinde kullanılan organik kimyasallar da güneşten gelen zararlı ışınları emer ve cilde ulaşmasını engeller. Çok yönlü bir koruma sağlamak için inorganik ve organik kimyasalların karışımıyla formüle edilen güneş koruyucular bulmak mümkün.

  Güneş kremlerinin koruyuculuğunu belirten SPF (Sun Protection Factor) güneş kreminin UVB ışınlarına karşı etkisini derecelendirir. Bir güneş kreminin SPF puanı ne kadar yüksekse güneşten o kadar uzun süre korur. En iyi koruma için SPF 50 ve SPF 50+ koruma faktörü olan güneş kremlerini tercih etmek gerekiyor. Eğer SPF 50 faktör bulamıyorsanız SPF 30 faktörlü güneş kremleri de yeterince koruyor.

  Güneş kremlerinin UVA ışınlarına karşı etkisini belirten ifade UVA-PF olarak bilinir. UVA-PF koruyuculuk seviyesi 2-4, 4-8, 8-16 gibi sayısal aralıklarla belirtilir. Sayılar büyüdükçe koruyuculuk da artar. Ancak Japonya'nın kabul ettiği sistemde UVA ışınlarından koruyucu kod PA olduğu için Asya ülkelerinden temin edilen güneş koruyucularda PA ifadesini görebilirsiniz. PA kodu derecelendirmesi, yanına eklenen artılar ile yapılır.

  Güneş kremlerini nasıl seçmeliyiz?


  Adsız tasarım - 2023-01-13T153221.514

  Güneş kremlerini doğru seçmek için öncelikle cildin ihtiyaçlarını iyi bilmek gerekir. Cildin neme ihtiyacı varsa biraz daha nemlendirici özellikte bir güneş kremleri tercih edilebilir. Güneş kremleri artık çok farklı formüllerle üretildiği için, her cilde uygun yüksek korumalı güneş kremini bulmak çok kolay. Üstelik makyaj yapan kişilerin güneş kremini kolayca uygulayabilmesi ve gün içinde makyaj üstünden güneş koruyucuyu tazeleyebilmesi için farklı formlarda güneş koruyucular da üretiliyor.

  Güneş kremi, günlük yapılan cilt bakımının ve makyajın en son aşamasında kullanılır. Cildinizi nemlendirdikten sonra nemlendiricinin emilmesini bekleyip güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Güneş koruyucunun üstüne makyaj yapmak biraz zor. Üstelik nemlendirici, güneş kremi, makyaj malzemesi derken cilt üzerinde fazla malzeme birikir ve cilt ağırlaşabilir. Üst üste ürün kullanmak, ürünlerin cilt tarafından emilmemesine neden olabilir.

  Güneş kreminin üstüne makyaj yaparken fondöten veya BB krem kullanmak yerine renkli güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Cilt tonu eşitleyen, cilt rengiyle uyum sağlayan Vichy Capital Soleil Spf 50+ renkli güneş koruyucu krem, sizi ekstra fondöten veya BB krem kullanımından kurtarabilir.

  Eğer cilt makyajınızı fondöten veya BB krem ile yapmayı tercih ediyorsanız veya ağır bir nemlendirici ürün kullanıyorsanız daha hafif kıvamdaki losyon güneş koruyucuları deneyebilirsiniz. Losyonlar kremlere kıyasla daha hafif ürünlerdir ve daha kolay emilirler. Sebamed Sun Care Güneş Koruyucu Losyon, SPF 50 korumasıyla birlikte günlük ihtiyacınız olan korumayı sağlarken cildinizi ağırlaştırmaz.

  Cildimizi güneşten korurken dudaklarımızı da unutmamalıyız. Dudaklarımız, güneşin tahrip edici etkisiyle birlikte daha hızlı kurur ve çatlar. Dudaklarımızın nem kaybetmesini önlemek için güneş koruyucu etkili dudak bakım ürünleri kullanmak daha iyi bir çözüm sunar. Pek çok ürünüyle cilt bakımında kullanıcı onayı almış Bepanthol, SPF 30 faktörlü dudak bakım ürünü Bepanthol SPF 30 Lipstick, dudaklarımızın ihtiyacı olan güneş korumasını tek başına karşılar.

  Makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünlerinde yer alan 30 faktör altı SPF korumaları maalesef cildimiz için gereken güçlü korumayı sağlayamaz. Güneşten etkili bir şekilde korunmak için en az 30 faktörlü güneş koruyucuları tercih etmeli ve hem yaz hem kış aylarında, yıl boyunca kullanmalıyız.

  Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!

  Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

  Kullanıcılardan tam puan alan, en sevilen güneş kremlerine bakmadan geçmeyin

  1. Meyan kökü özü ve octocylene-free filtreleme sistemiyle: Uriage Hyseac Fluide SPF 50+


  Yağlı cilt sahipleri için kurtarıcı en iyi güneş kremi önerileri

  Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!

  Yağlı ciltler için güneş kremi önerileri listesinin başında Uriage Hyseac Fluide SPF 50+ bulunuyor. Ürün, özellikle yağlı ciltlere uygun özellikleri ve etkili güneş korumasını bir arada barındırıyor. Octocylene-free filtreleme kompleksi, yüksek performanslı UVA/UVB ve SPF 50+ koruma sağlıyor. Dehidrasyonu azaltan aktif bileşenler içeren ürünün yapısı, oldukça akışkan ve nemlendirme etkili. İçeriğindeki meyan kökü özü ise fazla sebumu emerek yeni lekelerin görünmesini engelliyor ve uzun süreli matlaştırıcı etki sağlıyor. Yapışma yapmayan ve yağsız dokusu sayesinde ürünü cildinize kolayca uygulayabilirsiniz.

  Ürünü İncele

  2. Yağlı ciltler için renkli güneş kremi etkisi: LA ROCHE-POSAY Anthelios Dry Touch Tinted SPF 50+


  Yağlı cilt sahipleri için kurtarıcı en iyi güneş kremi önerileri

  Sırada yağlı ciltler için renkli güneş koruyucu önerisi isteyenlerin çok seveceği bir önerimiz var. La Roche-Posay Anthelios Dry Touch Tinted SPF 50+, UVA-PF özelliği sayesinde geniş spektrumlu ve yüksek UVA/UVB korumalı güneş koruması sağlıyor. Ürünün Airlicium teknolojisi, cilt üzerinde anında eriyerek parlamayı kontrol altına alıyor ve daha canlı, doğal ve mat bir görünüm oluşturuyor. Hızlıca emilen yapısı sayesinde ürün, yapışkan his bırakmıyor. Renkli özelliği sayesinde ayrı olarak ten ürünü kullanmak yerine tek ürünle cilt tonunu eşitleme ve güneşten koruma etkisi yakalayabilirsiniz.

  Ürünü İncele

  3. Suya karşı dayanıklı: Avene Creme Teintee SPF 50+ Renkli Güneş Koruma Kremi


  Sıcak yaz aylarında güneş ışınlarından teninizi koruyacak renkli güneş kremi modelleri

  Kolay kullanımlı bir güneş kremi arıyorsanız Avene Creme Teintee SPF 50+ Renkli Güneş Koruma Kremi'ni günlük rutininize mutlaka eklemelisiniz. Çantada taşınıp ihtiyaç duyduğunuz anlarda yeniden uygulanabilen ürün, içerdiği mineral filtresi sayesinde hassas ciltlerin kullanımına uygun. Cildinizi derinlemesine besleyip ihtiyaç duyduğunuz nemlendirmeyi sağlayan güneş kremi; suya karşı dayanaklı olması ile deniz ve havuz gibi yerlerde de kullanım kolaylığı sağlar. Renkli oluşu ile ekstra ten ürünü uygulamanıza gerek bırakmayan ürünü detaylı şekilde inceleyip sepetinize eklemeye ne dersiniz?

  Ürünü İncele


  Vitrin


  Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

  En Çok Aranan Haberler