HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Evinizi daha geniş, aydınlık ve ferah gösterebilecek ipuçları

Geniş ve ferah odalar hem insanın içini açıyor hem göze daha çok hitap ediyor. Ancak her zaman istediğimiz gibi geniş evler bulamayabiliyoruz. Küçük odalar, dar koridorlar, tabiri caizse kutu gibi evlerle daha çok karşılaşıyoruz. Eğer sizin de eviniz istediğinizden küçükse ve odaları daha geniş göstermek istiyorsanız bazı illüzyonlar yaratabilirsiniz. Peki, küçük evinizi daha geniş göstermek için neler yapabilirsiniz? Gelin, birlikte öğrenelim.

Evinizi daha geniş, aydınlık ve ferah gösterebilecek ipuçları

Herkes geniş evler tercih etmeyebilir veya bazıları farklı sebeplerle küçük evlerde yaşamak zorunda kalabilir. İşin kötü yanı; küçük evler, eşyalar da yerleştirildiğinde daha dar ve boğucu görünür. "Peki, yok mu bu işin de bir kolay yolu?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Elbette var! Gelin; evinizi daha geniş, aydınlık ve ferah gösterecek ipuçlarına bakalım.

Tül perdelerden yararlanın


Adsız tasarım - 2023-04-20T154528.855

Evin içi karanlık olduğunda odanın detayları kaybolur ve eşyalar daha büyük görünmeye başlar. Dolayısıyla oda olduğundan daha küçük görünür. Elbette bunun tam tersini yaparak odaları geniş göstermek de mümkün! Bunun için gündüzleri güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Güneş ışığını neredeyse tamamen geçiren tül perdeler bu konuda çok işinize yarayabilir. Koyu renkli fonlardan kaçınmanızı öneriyoruz. Geceleri de doğru noktaları doğru ışıkla aydınlatmayı deneyerek odaları daha ferah ve geniş gösterebilirsiniz.

Aynaları kullanın


Adsız tasarım - 2023-04-20T154747.795

Evinizi olduğundan daha geniş ve aydınlık gösterme konusunda aynalardan yardım alabilirsiniz. Aynalar, ışığı yansıtarak ışığın odanın içinde daha iyi dağılmasını ve odanın daha aydınlık görünmesini sağlar. Ayrıca odanızın dar bölümlerini aynalarla daha deniş gösterebilirsiniz.

Ayna kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, koridor gibi eni ve boyu çok farklı olabilen yerlerde dar tarafa ayna yerleştirmemek. Ayna, yansıtma yaptığı için, koridorun dar duvarına yerleştirildiğinde koridoru daha dar ve uzun gösterir. Bu nedenle koridor da dâhil olmak üzere odaların geniş olan duvarında aynalar kullanmak, odanızın en boy oranını dengelemek için daha doğru bir karar olur. Örneğin, Hüma's Retro Ahşap Duvar Aynası ile odalarınızı dekore ederken daha geniş ve aydınlık gösterebilirsiniz. Tabii aynayı doğru yere konumlandırarak!

Ürünü İncele

Renklerin gücünden destek alın


Adsız tasarım - 2023-04-20T154851.777

Evi daha geniş göstermek için duvar renklerini doğru seçmek çok önemli. Duvarlar daha açık tonlarda olduğunda ışığı iyi yansıtır ve odayı daha ferah gösterir. Açık renk duvar rengi dendiğinde aklınıza hemen beyaz gelmesin. Her rengin en açık tonlarını duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Örneğin sarı ve yeşilin açık tonları ile evinizin enerjisini yükseltebilirsiniz.

Duvar rengini seçtiğinizde sıra parke ve mobilyalara gelecek! Elbette ki parke rengini de açık tonlarda tercih ederseniz eviniz daha geniş görünür. Mobilyalarınızın rengini ise duvara yakın bir tonda seçerseniz duvar ve eşyalar renk bütünlüğü sağlar. Böylece odanız daha ferah ve aydınlık görünür.

Mobilya seçimi önemli


Adsız tasarım - 2023-04-20T154956.892

Mobilyalar doğru seçilmediğinde geniş evi bile daha dar ve boğucu gösterebilir. Öyleyse mobilyaların gücünden faydalanarak dar evinizi geniş göstermeye ne dersiniz? Mobilyaların odayı daraltmaması için ince hatlara sahip olması gerekir. Masalarınızı daha ince bacaklı seçebilir veya tamamen transparan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayna yüzeyli masalar ve sehpalar da evi daraltmayan, küçük evlere uygun mobilyalar arasında.

Alt kısmı boş, bacakları düz değil de dışa eğimli olan mobilyalar da evi daha ferah gösterir. Ayrıca yere yakın koltuklar yerine yerden yüksek, altındaki zemini gösteren koltukları tercih etmenizde fayda var. Evin çok dar odalarında ise katlanabilir eşyalar kullanarak odanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Geniş yer kaplayan masalar yerine Nur Mobilya Doğu Açılır Kapanır Çalışma Masası gibi duvara monte ve katlanabilir mobilyaları seçerseniz odanızda yer açmış olursunuz.

Ürünü İncele

Minimalist halılara ne dersiniz?


Adsız tasarım - 2023-04-20T155028.906

Halılar odaları dar gösterme potansiyeline sahip olsa da bu eşyaları doğru kullandığınızda istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bunun için alışveriş sırasında desensiz veya minimalist halıları seçmeye dikkat edin. Halıların boyu da odayı geniş veya dar gösterme konusunda çok etkili. Bu noktada eşyalarınızın odadaki konumunu göz önünde bulundurmalısınız. Halınız, odanın ortasında küçük kalırsa parke ve halı arasındaki zemin geçişi, zemin bütünlüğünü bozar ve odanız daha dar görünür. Halınızın mümkün olduğu kadar eşyalarınıza yakın bitmesine veya eşyalarınızın altına doğru uzanmasına dikkat edin.

Eğer halınızın rengini zemin rengine yakın seçerseniz odanız daha ferah görünür. Ayrıca daha önce desensiz halıları önermiştik ama bu konuda bir istisna var: Eğer odanız dar ve uzunsa Blcmoda'nın enine çizgili renkli halısı gibi çizgili bir halı tercih etmeniz daha doğru olur. Enine doğru çizgiler, uzun ve dar odanızın biraz daha geniş görünmesini sağlar.

Ürünü İncele

İşin sırrı detaylarda!


Adsız tasarım - 2023-04-20T155218.866

Oda dekorasyonu küçük bir detay gibi görünse de aslında gerçek illüzyon detaylarda gizlenir. Odalarınızı geniş göstermek için köşelere vurgu yapan dekoratif ürünlerden kaçının. Köşelere vurgu yapılması oda sınırlarını belirginleştirir ve odayı olduğundan küçük gösterir. Bunun yerine duvarlara, duvar rengine yakın büyük tablolar asabilirsiniz. Duvarlarda bulunan büyük tablolar, odağı tek bir yerde toplar ve böylece odanın sınırları daha az göze çarpar. Tablonun renginin duvara yakın olması da yine zemin ve mobilyalardaki gibi bir illüzyon yaratarak odanın ferah görünmesini sağlar.

Sepette %10'a varan indirimler kazanmak için tıklayın!
Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

En Çok Aranan Haberler