HABER

Yunanistan'ın provokasyonlarından sonra Güney Kıbrıs'ı korku sardı! Kasulidis: 'Savaşa sürüklenmekten korkuyoruz, en zayıf halka biz oluruz'

Ege'de Yunanistan'ın provokatif ve uluslararası hukuka aykırı hamlelerinin sonucu gerilim gitgide tırmanıyor. Türkiye Yunanistan'ın skandallarını dünyaya duyururken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bu yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek bir krizden doğrudan etkilenmekten korktuğunu açıkladı. GKRY Dışişleri Bakanı Kasulidis, Ege'de çatışma korkusunu dile getirirken "en zayıf halka" olarak kullanılmaktan kaygı duyduklarını belirtti, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sert ifadeler kullandı.

Yunanistan'ın provokasyonlarından sonra Güney Kıbrıs'ı korku sardı! Kasulidis: 'Savaşa sürüklenmekten korkuyoruz, en zayıf halka biz oluruz'

Komşu Yunanistan, Ege Denizi'ndeki provokasyonlarını ve skandal hamlelerini son dönemde sıklaştırdı. Bir yandan Yunanistan'ın göçmenleri Türk kara sularına ittiği görüntülere dünya sessiz kalırken diğer yandan Yunanistan uluslararası hukuku çiğneyen hamlelerine devam ediyor. Son olarak Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) uluslararası hukuka aykırı şekilde zırhlı araç sevk ettiği anlar Türk İHA'larınca görüntülenmişti.

bdab51c53486bc7e531d5f83a7a37d54

ERDOĞAN: ELİMİZDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANIRIZ

Bunun üzerine dünkü Kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'a sert sözlerle yüklenerek "Yunanistan'a karşı gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan geri kalmayız" uyarısında bulunmuştu.

AA-20220926-28996039-28996034-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

YUNAN BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Erdoğan'ın konuştuğu sıralarda ayrıca Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Atina'ya protesto notası verildi.

ABD SESSİZ KALDI

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, dünkü günlük basın toplantısında Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına yönelik soru üzerine kaçamak bir yanıt vererek şu ifadeleri kullandı:

"NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz."

GKRY: EN ZAYIF HALKA BİZ OLURUZ

Tüm bu gelişmeler ve açıklamalar üzerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ege'de meydana gelebilecek bir savaştan korktuğunu söyledi.
GKRY Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Bloomberg TV'ye verdiği söyleşide kaygısını şu sözlerle dile getirdi:

"Ege Denizi'nde meydana gelebilecek bir çatışmanın bizi doğrudan etkilemesinden korkuyoruz. Çünkü böyle bir durumda hikayenin en zayıf noktası olarak biz kullanılırız."


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler