Son Dakika Yeni Sınav Haberleri

Başbakan Binali Yıldırım Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde konuştu. Yıldırım, TEOG'un yerine getirilecek sistemin 1 hafta içerisinde açıklanacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Geçtiğimiz yıl çok sayıda öğrencinin mağdur olmasına yol açan 15 dakika kuralı ve sınav ücretleri hakkında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'den çok önemli bir açıklama geldi. Sınav takvimi, sınav süreleri, sınav başlangıç saatlerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Özer, "Müfredat dışı soru kesinlikle sorulmayacak" dedi. Özer, sınav ücretini de minimumda tutmaya çalışacaklarını vurgulayarak "İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

2 milyondan fazla adayın beklediği Üniversiteye Geçiş Sistemi’nin (ÜGS) ayrıntıları netleşti. Sınavlar, 2 günde yapılacak. İlk gün YGS benzeri oturum olacak. Sorular ortak lise müfredatından gelecek. Sınavlarda LYS’de olduğu gibi başarı sırası barajı sürecek. Yani tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programlarına getirilen baraj yeni sınav sistemine de uygulanacak. İşte ayrıntılar...


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara merkezli 25 ilde eş zamanlı operasyon düzenleniyor. Son dakika habere göre, 2012 Polis Akademisi sınavı sorularını temin ederek sınavı kazandığı belirlenen ve 2015'te Akademi ile ilişikleri kesilen 36 şüpheli gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Son günlerde art arda gelen sınavlarda değişiklik haberlerinden sonra bir değişiklik haberi de ALES'ten geldi. "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte sınavların geçerliliğiyle ilgili yeni süre...


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir açıklaması ile yürürlükten kaldırılan TEOG'un ardından ne tür bir sisteme geçileceği belirsizliğini koruyor. TEOG’un kaldırılmasını DW Türkçe’ye değerlendiren Eğitim Reformu Girişimi Politika Uzmanı Yeliz Düşkün'e göre TEOG'un kaldırılması doğru bir adım, ancak bunun ani bir kararla yapılması ve eğitim sektöründeki paydaşlardan görüş alınmaması yanlış.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına hazırlanmak için etüt merkezine erken kayıt yaptıran öğrencilerin ödediği ücretler ne olacak sorusuna Avukat Burak Evci, öğrencilerin etüt merkezinden ayrılması halinde, hukuken hizmet almadığı ayların ücretlerini iade alabileceklerini belirtti.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bugün özel okul temsilcileriyle TEOG sonrası yeni sistemle ilgili toplantı yaptı. Son dakika habere göre, toplantı sonrası yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı'nın TEOG taslağı ile ilgili yarın Bakanlar Kurulu'na sunum yapacağı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önceki gün hazırlanacak alternatiflerin bir ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

'TEOG kalktı mı' sorusu günlerdir gündemin en merak edilen sorusuydu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'TEOG kalktı' açıklamasıyla gözler yeni getirilecek sistemin özelliklerine çevrildi. TEOG kaldırıldı ancak TEOG yerine geçecek sistemin özellikleri henüz netleşmedi. Sosyal medyada ve eğitim camiasında ise TEOG'un kaldırılmasına yönelik hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler yer alıyor. İşte TEOG'a yönelik tepkiler, eleştiriler ve görüşler...


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 Performans Raporu'nda TEOG yerine getirilecek sistem anlatılıyor. MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, 65. Hükümet programına da atıfta bulunularak, 2017 yılında yapılması planlanan hedeflerin arasında “liselere geçiş sisteminin” değişmesi de yer alıyor.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili konuştu. Erdoğan "Uygulamaya girmesi konusunda bir mani yok. Hemen bu adımın atılması mümkün, sayın başbakanla mutabakatımız da oluştu. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar" dedi.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Meslek lisesinde okurken günde 2 saat uyku ile idare eden ve çok çalışarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandığını söyleyen Nuriye Kalkmaz'ın, ÖSYS belgelerinde sahtecilik yaptığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Sınavdaki başarı iddiası sonrasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından da kabul edilen Nuriye'nin aslında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’ni kazandığı öğrenilmişti. Suçlamaları kabul etmeyen Kalkmaz, haksızlığa uğradığını iddia etti.


Yayın Tarihi: 09.09.2017

ÖSYM, bu seneki sınavda yanlış hesaplama yaptı. Düzeltme için yapılan güncellemeden sonra 1110 adayın kazandığı bölüm değişti, daha önce bir programa yerleşen 1499 öğrenci ise açıkta kaldı. Yani üniversiteyi kazanan tam 1499 öğrenciye “Pardon, kazanamadınız” denildi. Eleştirilerin hedefinde olan ÖSYM Başkanı Ömer Demir istifa ettiğini açıkladı. İstifa eden ÖSYM Başkanı Prof. Ömer Demir, istifanın kendi kararı olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 27.08.2017

ÖSYM'den puan hesaplamasında hata yapıldığına ilişkin son dakika açıklaması geldi. Açıklamada, "Tablo 6-C’nin ekindeki okullardan mezun olan adayların ek puansız yerleştirme puanları kullanıldı. 1110 adayın yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, daha önce bir programa yerleştiği açıklanan 1499 aday herhangi bir programa yerleşmemiştir" ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

Ne kalacak bir yeri ne de cebinde parası vardı... Ders çalıştığı kütüphanelerde yattı, çuvallardan yatak yaptı. Camilerde yıkadığı 2 pantolonu 3 gömleği ile hep tertemiz dolaştı. Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi’nde sınava hazırlanan Mehmet’in çilesini en yakın arkadaşları bile anlamadı... Bu ‘güzel adam’ sonunda başardı; üniversite sınavını ilk 2 bine girerek kazandı


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Sivas'ta, Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girmek için gelen kadın aday, burnundaki piercingi çıkartamayınca zor anlar yaşadı. DGS için Cumhuriyet Üniversitesi'ndeki sınav salonuna gelen bir öğrenci burnundaki piercing yüzünden ilk önce sınava alınmak istenmedi. Adaydan burnundaki piercingi çıkartması istenirken, öğrenci uzun uğraşlar sonucu piercingi bir türlü çıkartamadı. Salon girişinde görevli bir polis memuru da kadın adaya yardım etti.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Adana’da öğretmen adaylarının, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavı’na saat 09.45’ten önce yetişmek için maratoncular gibi koşması ilginç görüntüler oluşturdu.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

Son gelen habere göre; Milyonlarca öğrencinin beklediği LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Öğrencilerin akıl almaz kopya yöntemleri...


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Lisans Yerleştirme Sınavlarının son oturumu edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 yapıldı. LYS maratonu, bugün yapılan LYS-3 ile sona erdi. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava 832 bin 994 aday başvuru yapmıştı. Sınav tek oturumda uygulandı ve 120 dakika sürdü.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

LYS-4 bugün yapılıyor. Tüm uyarılara rağmen adaylardan yine geç kalanlar olurken, bir dakikayla LYS'ye alınmayanlar büyük üzüntü yaşadı. Sınavı bir dakikayla kaçıran Süleyman Karatuğ, "Girerken kapıyı kapattılar. Ben zaten üniversite dördüncü sınıf öğrencisiyim, öylesine girmiştim. Kimliği unuttum, öyle bir aksaklık oldu. İçeride 4, 5 kişi var geç kalan" diye konuşurken, bir başka geç kalan aday Yasemin Çevik de "Bir dakika geç kaldım diye almadılar. Bir de yanlış çıktı almışım" dedi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) uzun süredir beklenen Öğretmen Strateji Belgesi, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. 2017-2023 yıllarını kapsayacak Öğretmen Strateji Belgesi çıktı. Öğretmenlere 4 yılda bir yeterlilik sınavı, dezavantajlı bölgelerde çalışanlara ek ücret gibi teşvikler, eğitim fakültelerinde ‘öğretmenliğe uygun olmayanların’ başka bölümlere geçirilmesi, yer alan değişikliklerden.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

İstanbul Valiliği, Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) yapılacağı 10-11 ve 17-18 Haziran günlerinde, adaylara sakin ve güvenli sınav ortamlarının temin edilmesi için tüm vatandaşların hassasiyet göstermelerini istedi. Valilik ayrıca, öğrencileri mevcut nüfus cüzdanı ile yeni kimlik kartlarıyla ilgili de uyararak "Öğrencilerimizin ve tüm vatandaşlarımızın ellerinde var olan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir" dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2011 yılı Polislikten Komiser Yardımcılığına Geçiş Sınavı’na ilişkin yapılan Ankara merkezli soruşturma kapsamında, 101 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturma kapsamında, şu ana kadar 56 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltı kararı verilen şüpheliler haricinde, 2011 Polislikten Komiser Yardımcılığına Geçiş Sınavına giren 22 kişinin halen FETÖ soruşturmalarından dolayı tutuklu olduğu öğrenildi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavının tarihleri belli oldu. İşte Vergi Müfettiş Yardımcılığı başvuru formu ve sınav bilgileri...


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) uygulanan, adayların sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınması kuralı kapsamında, geç kalanlar Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) katılamadı. Ankara'da sınava geç kalan bir aday, sınava alınmamasına tepki göstererek giriş belgesini yırtıp fakülte binasından ayrıldı. Kamudaki A grubu kadrolar ile öğretmenlik için yapılan KPSS'nin ilk oturumu saat 10.00'da başladı. Adaylar, sınav binalarına, yapılan aramaların ardından alındı.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri yargı yapılanmasını oluşturdukları iddiasıyla 136 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin şüphelilerinden eski askeri hakim Veysel Uçar'a, 2014 yılı Askeri Hakimlik Sınavı sorularını verdiği belirtilen eski BTK çalışanı Hüseyin Gökhan Aydoğdu'nun "ByLock" kullanıcısı olduğu belirlendi. Aydoğdu'nun, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "terör faaliyeti kapsamında resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlarından cezalandırılması isteniyor.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

LYS'de uygulanan 15 dakika uygulaması sebebiyle bir çok aday sınava girememişti. ÖSYM'den yapılan son dakika açıklamasıyla, 21 Mayıs'ta yapılacak olan 2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'na girecek adaylar için 15 dakika kuralı hatırlatılırken, adayların sınav başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınma işleminin tamamlanacağı duyuruldu.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) saat 10.00’da başladı. ÖSYM’nin 09.45’te sınava girişlerin sonlanmasını belirleyen yeni kuralının ardından, bazı öğrencilerin birkaç dakikayla sınavı kaçırdı. Bir öğrenci kapıyı açmayan polislere ‘Cinnet geçireceğim’ diye seslendi. Bazı öğrencileri ise kendilerini garantiye alarak, erken saatlerde okulların önlerine gelerek sınav saatini bekledi.


Yayın Tarihi: 07.05.2017

CHP'li Barış Yarkadaş, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını kazananlarla 40 saniyelik mülakat yapıldığını ileri sürerek, hakim olarak alınan ve AK Parti teşkilatlarında görev yaptıklarını belirttiği kişilerin isimlerinin yer aldığı afişi gösterdi. Adalet Bakanına seslenen Yarkadaş, "Şaibeyi ortadan kaldırın. Kimin kaç puan aldığını ve mülakaatları nasıl geçtiğini açıklayın. Açıklayamıyorsanız sınavı iptal edin" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

ÖSYM, LYS, KPSS ve ALES başta olmak üzere birçok sınav için başvuru süresini uzattı. Geçtiğimiz günlerde başvurusunun sonlanmasının ardından güncelleme yapılan LYS için öğrencilere bir hak daha tanıma kararı alan ÖSYM, bu sınavların yanına KPSS ve ALES'i de ekledi. İşte, LYS, KPSS ve ALES yeni başvuru tarihleri


Yayın Tarihi: 25.04.2017

LYS 2017 sınav başvuruları bugün başladı. ÖSYM internet sitesi ais.osym.gov.tr'den LYS başvurusu nasıl yapılır? Adayların merak ettiği bir diğer soru ise LYS başvuru ücretleri ne kadar sorusu. Peki LYS sınavı ücretleri kaç para ve hangi bankaya yatırılacak? LYS sınav tarihleri ve başvuru ücretleriyle ilgili tüm haberler mynet.com'da.


Yayın Tarihi: 04.04.2017

Erzurum'un Karayazı ilçesinde, sahte sınav giriş belgesiyle başka bir kişinin yerine sınava girmek isteyen kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) giremeyen adaylar için telafi sınavı düşünülmediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

YGS 2017 ile ilgili beklenen son dakika haber geldi. YGS soruları ve cevap anahtarı ÖSYM'nin sitesinde açıklandı. İşte YGS sınavıyla ilgili tüm detayları...


Yayın Tarihi: 12.03.2017

YGS baraj puanı kaç? 2017 YGS'de 150 barajı kaç netle geçilir? YGS 180 barajını geçmek için net yapmak gerekir? gibi merak edilen sorularının yanıtları haberimizde.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

YGS'ye saatler kala sosyal medyaya bomba gibi düşen "YGS iptal oldu" iddiası sonrası ÖSYM'den son dakika açıklaması geldi.


Yayın Tarihi: 11.03.2017

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı, yarın yapılacak. Sınava, 2 milyon 265 bin 902 aday başvurdu.


Yayın Tarihi: 11.03.2017

Yarın yapılacak ve 2 milyon dolayında adayın katılacağı 2017 YGS öncesinde uzmanlardan çok kritik uyarılar geldi. Peki sınav öncesinde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte yanıtı...


Yayın Tarihi: 11.03.2017

YGS sınav giriş yerleri, ÖSYM sorgulama ekranı olan ais.osym.gov.tr'de erişime açıldı. Peki YGS ne zaman, saat kaçta yapılacak? YGS sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir? YGS haberleri mynet.com'da.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

2017 ÖSYM YGS sınav giriş yerleri açıklandı. Son gelen habere göre, YGS sınav giriş yerleri sorgulama sayfası olan ais.osym.gov.tr'de aşırı yoğunluk yaşanıyor. İşte YGS'den gelen son bilgiler...


Yayın Tarihi: 02.03.2017

Anadolu Üniversitesi'nden açıköğretim bahar dönemi sınav tarihi ile ilgili son dakika bir haber geldi. AÜ'nün yaptığı açıklamaya göre, AÖF, İktisat ve İşletme fakültelerinin sınav tarihi değiştirildi.


Yayın Tarihi: 15.02.2017

Aleyna Tilki, 100 puan aldığı fizik sınavı kağıdını sosyal medyadan paylaşınca, okul yönetimi tarafından disiplin cezasına çarprılmıştı.


Yayın Tarihi: 05.02.2017

Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) pedagojik formasyon öğrencisi 32 yaşındaki Merve Seven, 20 günlük bebeği Cemre ile sınava girdi.


Yayın Tarihi: 30.01.2017

Ankara Gölbaşı İnönü Ortaokulu Türkçe dersi yazılı sınavında 7'inci sınıf öğrencilerine kürtaj sorusu soruldu.


Yayın Tarihi: 17.01.2017

KPSS ortaöğretim sınavında yarın 3 milyon 500 bin aday ter dökecek. 09.30 olan KPSS saati 10.00 olarak değiştirildi. Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM'nin sitesinden alabilecek.


Yayın Tarihi: 19.11.2016

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı'nca üniversite mezunu adaylar arasından 9 bin erkek, bin kadın polis memuru adayı öğrenci alımı için yapılan sınav sonuçları açıklandı.


Yayın Tarihi: 30.10.2016

2016 KPSS sınavı 16 Ekim pazar günü gerçekleştirildi. Bu sınav ile katılımcılara Türkçe, Güncel Konular, Matematik, Coğrafya, Tarih, Vatandaşılık Bilgisi testleri yapıldı.


Yayın Tarihi: 19.10.2016

Direksiyon eğitimini tamamladıktan sonra sınava tabi tutulan kadın aracı kullanırken bir an afallayıp kaza yaptı.


Yayın Tarihi: 13.10.2016

ÖSYM, 2017 yılında iki defa e-ALES yapılacağının planlandığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 11.10.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir