HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Karahindiba nasıl tüketilir, nasıl kurutulur? Karahindiba nasıl kaynatılır?

Karahindiba ülkemizde de yetişen ama çoğunlukla Avrupa’ya özgü olan bir bitki türüdür. Karahindiba sarı çiçekleri ve yeşil yaprakları olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Son dönemlerde karahindibanın birçok faydası ortaya çıkmıştır. Uzmanlar tarafından tüketimi önerilen karahindiba, insan sağlığına olumlu etkileri ile bilinir. Sıcak ve soğuk mevsimlerde yetişebilen bir bitki olan karahindibanın faydaları nelerdir?

Karahindiba nasıl tüketilir, nasıl kurutulur? Karahindiba nasıl kaynatılır?

İçindekiler

 • Karahindiba nasıl tüketilir?
 • Karahindiba otu nasıl kullanılır?
 • Karahindiba nasıl kaynatılır?
 • Karahindiba çayı ne zaman içilir?
 • Karahindiba nasıl kurutulur?
 • Karahindiba faydaları nelerdir?

Karahindiba herkesçe bilinen sarı renkli ve beyaz tüylü bir bitkidir. Karahindiba içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, mineraller ve daha birçok besin değer ile insan vücudu için olumlu etkileri bulunan bir gıdadır. Karahindiba Meksika ve Kuzey Amerika'da tıp alanında kullanılır. Karahindiba düzenli bir şekilde ve doğru oranlarda tüketildiğinde sağlık için çok yararlı bir besin hâline gelir. Bazı hastalıklar için tıp alanında da kullanılır. Ayrıca bazı zararlı bakterileri öldürdüğü son dönem yapılan çalışmalarda ortaya çıktı. İştah arttırıcı bir etkisi de bulunur. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda kanserli hücrelere de olumlu etkileri olduğu saptandı. Peki, karahindiba nasıl tüketilir?

Karahindiba nasıl tüketilir?

Karahindiba sağlık açısından olumlu etkileri olan bir besindir. Tüm sağlıklı besinlerde olduğu gibi karahindiba da dozunda tüketilmesi gereken bir gıdadır. Düzenli ve miktarına dikkat ederek tüketildiğinde insan sağlığına yararları bulunur. Karahindiba tüketimi farklı şekillerde yapılabilir. Karahindiba tüketimi şekillerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Salata ve farklı yeşilliklerle kullanılır.
 • Bütün olarak yemeklere katılarak tüketilir.
 • Yaprakları haşlanıp kavrularak üzerine yoğurt dökülüp tüketilir.
 • Yaprakları pişirilip zeytinyağlı yemek yapılır.
 • Taze toplanan karahindibanın kökleri ince ince kıyılarak salatalara eklenir.
 • İlkbaharda toplanan karahindiba çiçeklerini balla karıştırarak pekmez yapılır.
 • Karahindiba bitki çayı şeklinde de tüketilir.
 • Bazı bölgelerde kurutulup toz hâline getirilen kökleriyle acı kahve yapılır.
 • Ayrıca tıp alanında da faydalanılır.

Karahindiba otu nasıl kullanılır?

Karahindiba otu farklı şekillerde kullanılabilen bir bitkidir. Karahindiba bitkisinin kökleri ve yaprakları salatalarda ve farklı yeşillik malzemeleri ile birlikte tüketilebilir. İlkbaharda çiçekleri toplanarak pekmez yapılır, sonbahar aylarında ise kökleri toplanıp kurutularak acı hindiba kahvesi yapılır. Bununla birlikte karahindiba kurutularak karahindiba çayında kullanılır. Karahindibanın saplarından ve çiçeklerinden elde edilen yağ ile şurup şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca kaynatılan karahindibanın suyu soğutularak cilde tonik olarak da uygulanabilir. Peki, karahindiba nasıl yenir?

Karahindiba yüksek vitamin ve çeşitli besin değerlerini içerir. Bu sebeple çeşitli şekillerde tüketimi önerilen bir besindir. Karahindiba farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Karahindiba salata ve yeşil bitkilerle yapılan yemeklere direkt olarak eklenerek tüketilebilir.

Karahindiba nasıl kaynatılır?

Karahindiba tüketim yöntemlerinden en yaygın olanlardan birisi de karahindibayı çay şeklinde tüketmektir. Karahindiba otunun taze ve kurumuş olan yaprakları ve kökleri ile hazırlanır. 6 çay kaşığı karahindiba kökü ve 6 çay kaşığı karahindiba yaprağı ile karahindiba çayı hazırlanır. Bu malzemeler kaynayan suyun içerisine atılır ve daha sonra 20-25 dakika kadar kaynatılır. Bu şekilde hazırlanan karahindiba çayı düzenli bir şekilde tüketilirse vücudumuz için sağladığı olumlu etkilerden faydalanmak mümkündür.

Karahindiba çayı ne zaman içilir?

Karahindiba çayı tüketim olarak yaygın bir tüketim şeklidir. Karahindiba çayının düzenli tüketiminde vücuda çeşitli yararları vardır. Karahindiba çayı düzenli tüketiminde antioksidan özelliği sağlar ve vücudun demir ihtiyacını yüksek oranda karşılar. Ayrıca düzenli tüketiminde içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirip vücuda zindelik sağlar. Karahindiba çayını hazırlarken kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı karahindiba otu koyup 5-10 dakika gibi bir süre kaynatın. Karahindiba çayının tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri her tüketimde taze bir şekilde hazırlamaktır. Karahindiba çayının tüketim zamanı da önemli bir konudur. Genel olarak karahindiba çayının sabah kahvaltı öncesi aç karnına tüketilmesi önerilir. Kahvaltılardan yaklaşık yarım saat önce tüketilebilir. Günde maksimum 2-3 defaya kadar tüketilebilir.

Karahindiba nasıl kurutulur?

Karahindiba kurutularak da tüketilebilen bir bitkidir. İlkbahar aylarında çiçeklenen karahindiba sonbahara kadar bulunabilir. Sonbaharda toplanan karahindiba kökleri temizlenip boyutları küçültülür. Sonrasında temizlenen karahindiba kökleri güneşte kurumaya bırakılır. Karahindiba kurutulunca ya toz hâlinde ya da bütün şekilde hava almayacak şekilde paketlenerek ışık olmayan kuru bir ortamda saklanabilir. Sonrasında karahindiba çayı ya da farklı tüketim şekilleri ile karahindiba tüketilebilir.

Karahindiba faydaları nelerdir?

Karahindiba faydaları saymakla bitmez bir besindir. Ülkemizde değeri son zamanlarda daha çok anlaşılmıştır. En önemli faydalarını da şöyle sıralayabiliriz:

 • Diyabete olumlu etkisi olduğu bilinir.
 • Anne sütünü arttırdığı bilinir.
 • Sarılık hastalığına karşı iyi, geldiği görülmüştür.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.
 • İdrar çıkışını arttırdığı belirlenmiştir.
 • Kemik sağlığına iyi geldiği bilinir.
 • Potasyum ve kalsiyum gibi besinler içerdiği için bu besinlerin ihtiyacını karşılar.
 • İçeriğindeki besinler sayesinde cilt yapısını canlı tutar.

En Çok Aranan Haberler