Kadir Topbaş kimdir?

Kadir Topbaş kimdir?

Kadir Topbaş UCLG Başkanıdır, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. 

Kadir Topbaş ,1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Kadir Topbaş Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı. Kadir Topbaş Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994–1998 yılları arasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. 
Kadir Topbaş Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Kadir Topbaş 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek ‘Güzel Beyoğlu’ projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği ‘Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’ çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Kadir Topbaş başarılı bir dönemin ardından 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da seçimle 2 defa belediye başkanı olan ilk siyasi olarak tarihe geçti.

Ardından 28 Mayıs 2009 tarihinde seçimle Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı oldu.

Kadir Topbaş 2004- 2007 yılları arasında UCLG MEWA başkanlığı yaptı.

Kadir Topbaş 2007-2010 yılları arasında dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş   Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürüttü.

Ve Kadir Topbaş, 20 Kasım 2010 Yılında UCLG Başkanı seçildi.

Kadir Topbaş, aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı) ve FEV (Fiziksel Engelliler Vakfı) mütevelli heyeti üyeliklerini de yürütmektedir.

Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ‘Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent’, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II’ ve ‘Anılarda Beyoğlu’ isimli eserleri bulunmaktadır.

Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Son Dakika Yeni Kadir Topbaş Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bugün faaliyet raporu görüşmeleri gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş oturumda 2016 yılında yapılan çalışmaları ve yapılacak projeleri anlattı. Topbaş'ın konuşması sonrasında kürsüye gelen CHP'li üyeler Başkan'a sert eleştiriler yöneltti. Bu eleştirilere cevap vermek için tekrar kürsüye gelen Kadir Topbaş, "İstanbul'da üç dönemdir başkanlık yapıyorum, bu son dönemim. Canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz" dedi.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında kabinede değişiklik yapılacağını duyurdu. Selvi, "AK Parti kulislerine göre bu kez kabinede geniş çaplı bir revizyon olacak. Kürt oylarındaki artışın kabinede karşılık bulması bekleniyor" dedi. Selvi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le de yolların ayrılacağının sinyalini verdi: "Referandum sonuçlarının Melih Gökçek ve Kadir Topbaş etkisi ise yerel seçimlerde görülecek."


Yayın Tarihi: 20.04.2017

12’ncisi düzenlenen ’İstanbul Lale Festivali’nin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, referandum sonuçlarıyla ilgili “Çok hassas mesajlar var. Bunu zannediyorum ki tüm siyasiler ve herkes alacaktır. Yurttaşlarımızın bu hassas terazisi, gerçekten takdire şayandır” yorumunda bulundu. Referandum sonucunun belli olduğunu ve artık tartışmanın doğru olmadığını belirten Topbaş, "Tüm siyasi partiler de bundan sonraki süreçte yeni düzenlemeler yapmalılar" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın şikayeti üzerine gazeteci Fatih Tezcan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Tezcan, İBB Başkanı Topbaş'ın FETÖ'ye 370 milyon TL kazandırdığını iddia etmiş ve Topbaş için acil olarak yurt dışı yasağı getirilip, bir an önce sorgulanmasını talep etmişti. Bu açıklama sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın şikayeti üzerine gazeteci Tezcan hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Fatih Tezcan'ın Twitter paylaşımları dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak dev heykeli ilk kez anlattı. Topbaş, "Haliç'te denizin içine Fatih Sultan Mehmet Han'ın at üzerinde heykelini koyacağız. Denizden şahlanmış heykeli buraya koyuyoruz. Buradan yürüyerek geçen turistler, Fatih'in heykelini görsünler, fotoğrafını çeksinler" dedi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Fenerbahçe sahiline 7 adet tenis kortu yapma projesi, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla iptal edildi.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16 Nisan Referandumuna değindiği konuşmasında, İstanbul için özel bir yasa talep etti.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'un yönetimine dışarıdan çok müdahale olduğunu belirterek "Yetkilerimizin arttırılmasını istiyoruz. İstanbul’a özel bir yasa talebimiz oldu" dedi.


Yayın Tarihi: 17.03.2017

Beylikdüzü'ndeki helikopter kazasında 5 kişinin öldüğü, 2 kişinin kayıp olduğu bilgisi geçmişti. Acı haberi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi, sayının 7'ye yükseldiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "15 Temmuz darbe girişimi sırasında ABD'de bulunuyor olmama rağmen telefon talimatları ile tüm belediye birimlerini harekete geçirdim." dedi.


Yayın Tarihi: 30.01.2017

Vali Şahin'den son dakika açıklaması: İstanbul'da okullar yarın da tatil edildi...


Yayın Tarihi: 09.01.2017

İBB Başkanı Kadir Topbaş, kendisi ve ailesine yönelik eleştirilere yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 18.11.2016


Yayın Tarihi: 20.10.2016

Balat’ın Haliç kıyısında seyyar tatlıcılık yaparken zabıta tarafından sopayla dövülen Ali Kıtmir “Param olmadığı için çocuklarımı devlet yurduna verdim. Herkes garibana vuruyor” dedi.


Yayın Tarihi: 16.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih'te zabıtanın müdahale ettiği seyyar satıcı Ali Kıtmir ile telefonla görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti.


Yayın Tarihi: 15.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenibosna'ya gelerek patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu..


Yayın Tarihi: 06.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şoför mahallinin daha korunaklı hale getirileceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 23.09.2016

CHP'li Belediye Meclisi üyeleri Topbaş'ın 'FETÖ'den tutuklanan damadının projeleri delil olarak gösterildi


Yayın Tarihi: 21.09.2016

İBB Başkanı Topbaş, yarın okulların açılması dolayısıyla ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi.


Yayın Tarihi: 18.09.2016

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan ‘FETÖ’ operasyonlarında birçok iş adamı tutuklandı veya gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 11.09.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ailesinin, tartışma yaratan damadının konut projesinden aynı gün 5 daire birden satın aldığı iddia edildi


Yayın Tarihi: 08.09.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş damadı için, "17/25 Aralık'tan sonra ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti. Eğer aksine davranmışsa hak ettiği cezayı çekecektir" dedi


Yayın Tarihi: 18.08.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, yaptığı açıklamayla Kadir Topbaş'ın görevi bıraktığı haberlerini yalanlandı.


Yayın Tarihi: 11.08.2016

Topbaş, darbe girişiminde öldürülenler için Pendik’te yapılan 'Hainler Mezarlığı' yazılı tabelayı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuşup, kaldırttığını söyledi


Yayın Tarihi: 29.07.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul 3. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Topbaş, İstanbullulara müjde verdi.


Yayın Tarihi: 21.10.2015

Fransa, Belçika ve Japonya temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda döndü.


Yayın Tarihi: 09.10.2015

New York'ta BM zirvesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'nin ev sahipliğini örnek göstererek dünya liderlerine, "Suriyeli mültecilere sahip çıkın” çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 30.09.2015

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan gece yarısı Yenikapı Meydanı'ndaydı.


Yayın Tarihi: 30.05.2015

Topbaş, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerinin de 2016 Yılında tamamlanmasıyla birlikte “Marmara Denizi’ne bir damla atıksu akmayacak” dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Fikirtepe'de hiçbir yere verilmeyen ölçekte imar düzenlemesi yaptıklarını belirtti.


Yayın Tarihi: 06.05.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Engelliler Merkezi'nin açılışında çocuklarla oyun oynadı.


Yayın Tarihi: 29.04.2015

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın koltuğuna geçen Hamza Emirhan Küçükler, ilk talimatını verirken gözyaşlarına boğuldu.


Yayın Tarihi: 23.04.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekili adayı olmayacağını belirterek, "2019'da görev sürem bitince belediye başkanı olarak siyaseti bırakmayı istiyorum” dedi.


Yayın Tarihi: 30.01.2015

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İmar Kanunu'nda yapılması planlanan düzenlemeleri "çok önemli bir aşama" olarak nitelendirdi.


Yayın Tarihi: 14.01.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kar yağışı nedeniyle İstanbul'da bir sorun yaşanmadığını belirterek, belediye ekiplerinin gerekli önlemleri aldığını söyledi.


Yayın Tarihi: 07.01.2015

İBB Başkanı Kadir Topbaş, özellikle hafta sonları Anadolu kentlerinin tanıtım günlerinin yapıldığı Feshane'nin önümüzdeki yıl Yenikapı'daki dolgu alanına taşınacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 25.12.2014

İtalya Başbakanı Renzi'nin İBB Başkanı Kadir Topbaş için sarf ettiği ‘Patronumdu' açıklamasının perde arkası, 2011 yılında gerçekleştirilen bir ziyarette çekilen fotoğraf kareleriyle ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 12.12.2014

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)Başkanı Kadir Topbaş’ın imar planı değişikliğini meclise geri iade ettiği Yedikule bostanlarında açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 25.11.2014

Kadir Topbaş, Fatih Yedikule Mahallesi ile ilgili "Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatını” yeniden değerlendirilmek belediye meclisine iade etti.


Yayın Tarihi: 25.11.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul'un tarihi yeniden yazıldı. Kesintisiz, 13 ilçeyi birbirine bağlıyor” dedi.


Yayın Tarihi: 09.11.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nun yanına yapılacak cami ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 30.10.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Şehrin Geleceği İstanbul 2014 Kentsel Dönüşüm Zirvesinde“ konuştu.


Yayın Tarihi: 18.09.2014

Kadir Topbaş, Uluslararası ICANN CEO'su Fadi Chehade'nin katılımıyla düzenlenen internet uzantılarıyla ilgili imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 02.09.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Özleyiş Topbaş da saat 11.00 sıralarında Bakırköy Şenlikköy Murat Kölük İlköğretim Okulu'na gelerek, oylarını kullandılar.


Yayın Tarihi: 10.08.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağcılar'da düzenlenen kentsel dönüşüm töreninde konuştu.


Yayın Tarihi: 04.08.2014

FEM Dershanesi'nin Mecidiyeköy Şubesi tabelasının indirilmesiyle ilgili dershanenin avukatı suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 26.06.2014

İstanbul’da etkili olan yağmur nedeniyle Üsküdar’da kara ile denizin adeta birleştirmiş halde gösteren fotoğraflara Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan ilk yorum geldi.


Yayın Tarihi: 03.06.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs alımlarında "görevi kötüye kullandığı" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.


Yayın Tarihi: 03.06.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkan Kadir Topbaş’tan sonra en yetkili 2’nci ismi olan Genel Sekreter Adem Baştürk, koltuğunu İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı’ya devretti.


Yayın Tarihi: 20.05.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Danıştay'ın iptal ettiği Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili olarak konuştu.


Yayın Tarihi: 09.05.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir