Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun oldu, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı.

Mezuniyetinin ardından, 1975'ten itibaren KGB'de çalışmaya başlayan Putin, bir süre Almanya'da görev yaptı, Leningrad'a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde görev aldı.

Vladimir Putin 1990'da Leningrad Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı.

1991-1992 yıllarında da belediye başkan yardımcısı ve belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı idi.

Vladimir Putin, 1996 yılına kadar St. Petersburg yönetiminde çeşitli kademelerdeki görevlerinin ardından, 1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atandı ve bu görevini, 1997 yılına kadar sürdürdü.

Vladimir Putin 1997 ve 1998'de Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı ile Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Başkanı olarak yaptı.

Vladimir Putin, 1998-1999 yıllarında, Rusya İç İstihbarat Servisi FSB'nin başkanlığını yaparken, aynı zamanda, yeni Rusya'nın politbürosu olarak da adlandırılan Rusya Güvenlik Konseyi'nin sekreterliği görevini yürüttü.

Vladimir Putin, 9-16 Ağustos 1999 tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği, 16 Ağustos'tan itibaren de başbakan olarak görev yapmaya başladı.

Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 31 Aralık 1999'da istifa etmesinin ardından, Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu görevi vekaleten üstlendi. Vladimir Putin, Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinde %50'nin üzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi.

7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev'e bıraktı ve Rusya'nın başbakanı oldu.4 Mart 2012'de 3. kez % 63.6 oyla Rusya Federasyonu'na devlet başkanı seçilmiştir.

Son Dakika Yeni Rusya Haberleri

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in KGB ajanıyken garson olarak eski devrik lider Saddam Hüseyin’e hizmet ettiği iddia edildi. Twitter’da “Sıradışı 1 Bilgi” isimli hesap tarafından paylaşılan ve bin 300’den fazla beğeni alan, ayrıca Instagram’da da “Deep Web Türkiye” isimli hesap tarafından paylaşılan fotoğraf 16 binden fazla beğeni aldı. Teyit.org'da yer alan habere göre ise, Putin'in gençliğinde Saddam Hüseyin'e garsonluk yaptığı iddiası doğru değil.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'deki Rus başkonsolosluğunu tahliye etmeye yönelik planları olduğunu, ancak bu yönde bir kararın olayların gidişatına bağlı olarak alınacağını söyledi. Bogdanov "Tüm büyükelçiliklerimiz, yurtdışı temsilciliklerimiz ve konsolosluklarımızın her türlü olay, olağanüstü durum, silahlı kriz ve insan kaynaklı felaketlere yönelik planları var" dedi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Rusya’nın başkenti Moskova’da saç kesimini beğenmeyen ve bu yüzden berberle tartışan şahıs, eline bıçak alınca kovalamaca yaşandı. Şahsı cadde ortasında yakalayan adam, berbere art arda bıçak darbeleri savurdu. Talihsiz berber olay yerinde yaşamını yitirdi. Korkunç cinayetse anbean güvenlik kamerasına yansıdı.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Rusya tarım politikasının ele alındığı hükümet toplantısında Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev konuşma yaptı. Aleksander Tkaçev, Devlet Başkanı Vladimir Putin’i uluslararası skandala yol açabilecek “Endonezya’ya domuz eti yediririz” sözleriyle şok etti. Tarım bakanını pot üzerine pot kırması üzerine Putin, elleriyle yüzünü kapatmak zorunda kaldı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, tarım ürünlerinin ticaretinde Türkiye ile bir anlaşmazlık yaşanmadığını belirterek, “Rus üreticilere zarar vermeden domates ithalatını belirli bir miktarda başlatacağız.” dedi.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik iş birliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Çin'e Türkiye'den önce S-400 hava savunma sistemi teslimatı yapacaklarını söyledi. Kojin ayrıca, S-400 anlaşması kapsamında Türkiye'ye teknoloji transferi yapılıp yapılmayacağına ise ayrı görüşmelerde karar verilmesi gerektiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Gündemden Kırım söylemleri düşmüyor! Türkiye, Kırım ile ilgili çeşitli karar alırken Kırım'ın Türkiye için önemini, Kırım'ın nerede olduğunu tekrar hatırlamakta fayda var. Kırım'ın konumu tartışılırken, tarihte Kırım'ın Türkiye için önemi, Kırım'ın diğer ülkeler açısından önemi ve Kırım'ın coğrafi olarak nerede olduğu ile ilgili pekçok ifade yer alıyor. İşte tarihsel gelişmelerle Kırım ve Kırım Türkleri!


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Yeni bir dünya haritası hazırlayan Kuzey Koreli yayınevi 'Bilim Ansiklopedisi', Kırım'ı Rusya toprağı olarak gösterdi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, referandum sonuçlarını tanıdıklarını belirtti.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

10 Ekim 2017 tarihinde Rusya'ya Belarus'tan yasadışı giriş yapmaya çalışan iki Türk ve iki Irak vatandaşının sınır görevlileri tarafından tutuklandı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Bu, Rusya’nın Türkiye’deki diplomatik misyonun tarihinde bir Fener Rum Patriği’nin ilk ziyareti oldu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

"ABD’de bir irade Türkiye’yi Batı ittifakından koparıp Avrasyacı olmaya itiyor. Bu kuşku tek taraflı değil, Türkiye açısından da geçerli. Türkiye-ABD ilişkilerinin düzelmesini istemeyen bir el devreye girip süreci sabote ediyor" diyen Abdulkadir Selvi,"15 Temmuz öncesine göre FETÖ, Batı’da daha da güçlendi. Türkiye’nin Batı ittifakından kopmasının, ABD ve AB ile ilişkilerinin daha da kötüleşmesinin kime yararı var?" sorusunu ortaya attı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine uyguladığı yeni kısıtlamalar hakkında konuştu.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Dünya Kupası elemelerini yenilgisiz olarak tamamlayan ve adını Rusya gidecekler listesine yazdıran İngiltere'de ilginç bir iddia ortaya atıldı, Rusya'dan anında cevap geldi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan Türkiye'ye basketbol müsabakası için gelecek iki ABD'li sporcuya vize verildiğini açıkladı. ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi nedeniyle ABD'li sporcuların Türkiye'ye girişine izin verilmediği ifade edilmişti.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Türkiye, Astana'da kararlaştırılan çatışmasızlık bölgesi oluşturma planı çerçevesinde asker konuşlandırmak üzere ilk keşif gücünü 7-8 Ekim'de İdlib'e soktu. Erdoğan, operasyonun çerçevesini çizerken kentin içinde Türkiye'nin, dışında Rusya'nın olacağını söylemişti.Özel Kuvvetler keşif timi İdlib'deki çalışmalarına İdlib ile Afrin arasındaki sınır bölgesinden başladı ve Türk askerinin konuşlanacağı 14 ayrı gözlem noktasını tespit etmeye devam ediyor.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Kommersant gazetesi, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi teknolojisinin transfer edilmesi için anlaşmakta aceleci davranmayacağını yazdı. Gazetenin haberine göre, Rusya'nın ortak üretime direnmesinin 2 sebebi bulunuyor.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Rusya, ABD'nin Suriye ve Irak'ta IŞİD terörörgütü ile yalandan savaştığını ve örgütün Irak'taki IŞİD militanlarının Suriye ordusunun ilerlemesini durdurmak için Suriye'ye geçmelerine imkan sağlamak için Irak'a yaptığı hava saldırılarını azalttığını öne sürdü. Rusya, Suriye ordusuna askeri destek sağlıyor. Rusya savunma bakanlığının yazılı açıklamasında, ABD önderliğindeki koalisyonun Eylül ayında Irak'a yaptığı hava saldırılarını önemli ölçüde azalttığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Suriye'de Rus savaş uçağı düştü. Pilotların öldüğü belirtiliyor. Lazkiye'de Rus savaş uçağı kalkış sırasında düştü. Pilotların hayatını kaybettiği belirtiliyor. Kazanın sebebinin teknik arıza olduğu açıklandı. Açıklamada, askeri bir görev için üsten havalanmak üzereyken ölen pilotların sayısı konusunda bilgi verilmedi fakat Su-24 tipi uçaklarda genelde iki pilot bulunuyor.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib'e yönelik harekatın amacı ne? Operasyonun Suriye'deki siyasi çözüme katkısı olur mu? Eski bordo bereli Mete Yarar, İdlib operasyonuna ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. İdlib operasyonunun zamanlaması ve Fırat Kalkanı Harekatı'ndan farkına ilişkin kritik detaylara yer veren Yarar, Türkiye'yi İdlib bölgesinde bekleyen riskleri sıraladı.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Rusya ile koordineli olarak başlattığı İdlib operasyonunun ardından ABD'nin, İdlib'teki El Kaide destekli gruplara yeniden destek vermeye başladığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Kremlin'den Türkiye ile ortak S-400 üretimine ilişkin bir açıklama yapıldı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerinin üretim teknolojisinin Türkiye'ye verilmesi konusunda uzman düzeyinde görüşmeler yaptığını söyledi.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Batıyla ilişkileri gün geçtikçe gerilen Rusya'nın ölümcül bir silah üzerinde çalıştığı öne sürülüyor. Buna göre geliştirilen ölümcül silah bir nükleer bombadan bile daha güçlü! Peki Ruslar ne yapıyor?


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Bugün saat 17.10 sularında Marmara Denizinden Çanakkale Boğazına giriş yapan Rus donanmasına ait 105 metre uzunluğundaki 'Yantar' isimli casus gemisine Türk Sahil Güvenlik botları eşlik etti. Casus gemisi 'Yantar', Ege Denizine doğru devam etti.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Rusya'nın başkenti Moskova'da 'Sindica Alışveriş Merkezi'nde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, çıkan yangında 3 bin kişinin alışveriş merkezinden tahliye edildiğini bildirdi. Yetkililer yangında herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın yaşanmadığını belirtirken, otoparktaki bazı araçların yangın nedeniyle patladığını bildirdi.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Başbakan Binali Yıldırım son dakika yaptığı açıklamada, "Rusya ile birlikte çalışıyoruz. İdlib'de güvenliği sağlayacağız" dedi. Başbakan, konuşmasının ardından kabine üyelerini yanına alarak bu kez kampa takılanların sorularını yanıtlayarak genel bir istişare ve değerlendirme yaptı.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

S-400’lerin alımı ile ilgili Rusya’ya kapora veren Türkiye, teknoloji transferi olan ortak üretim konusunda da olumlu yanıt aldı. İkinci alınacak S-400 partisinde ise Rusya ile ortak üretim yapılacak.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Rusya ordusu askerlerinin güvenlik için çok büyük önem arz eden konum bilgilerini açığa çıkarıyor olması sebebiyle selfie çekmelerini yasakladı.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehditler Departmanı Direktör Yardımcısı Vladimir Andreev, terör örgütü IŞİD'in yerine Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) örgütünün geçebileceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Rusya'da otobüs ile tren çarpışması kazasında, en az 19 kişinin öldüğü ve yaralıların olduğu bildirildi. Olayla ilgili soruşturma açıldı.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nda BDT, Avrasya Entegrasyonu ve Yurttaşlar Komitesi Başkanı Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, Rus vatandaşlar Roman Zabolotniy ve Grigoriy Tsurkanu’nun Suriye’de IŞİD tarafından idam edildiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Suudi sermayesiyle kurulan Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Suudi Arabistan'ın Rusya ile S-400 hava savunma sistemlerini alma konusunda anlaştığını duyurdu. El Arabiya, NATO ülkelerinin tepki göstermesine rağmen Rusya ile anlaşan Türkiye'nin ardından Suudi Arabistan'ın da S-400 konusunda Rusya ile anlaştığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Rusya-Türkiye adli makamları, Spy Game (Casus Oyunu) filmini hatırlatan bir ‘iade’ karmaşası yaşadı. Rusya, “Elinizdeki yanlış kişi” diyerek Çeçen cinayetinden tutuklanan Aleksandr Smirnov’un iadesini istedi. Ancak istihbaratın parmak izi tespiti, Rusları yalanladı


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) düzenlenen tartışmalı referandum sonrasında buradaki bölgesel hükümete petrol ambargosu uygulanması çağrılarına ilişkin olarak "IKBY'ye yönelik petrol ambargosu, petrol fiyatlarının artmasına neden olur. Fakat kimsenin bu yola başvuracağını sanmıyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

İki ülke arasındaki ilişkiler tarihinde ilk Rusya ziyaretini gerçekleştiren Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in uçağı, Moskova’daki Vnukovo havalimanına iniş yaptı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

2018 yılında Rusya'da düzenlenecek Dünya KUpası'na rekor sayıda bilet talebi! Rusya'nın ev sahipliği yapacağı şampiyonaya 1.5 milyondan fazla bilet başvurusu yapıldı.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, sadece kendisine soru yönelten sunucuya yanıt olarak anlattığı İsrail ordusuyla ilgili fıkra izleyenleri güldürdü.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası'nın ana oturumunda katılımcılara hitap etti. Vladimir Putin, Kuzey Kore'yi vurmanın mümkün olduğunu ancak bu adımın istenilen sonucu vereceğinin meçhul olduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Rusya, Türkiye'den domates ithalatına kısmi olarak ancak 2017 sonu 2018 başında izin verebileceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)'nın "gerçeği açığa çıkarmak" için Rusça bilen kişiler aradığı yönündeki iş ilanına Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi: Yardımcı olmaya hazırız


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası topluma Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye krizine çözüm bulma sürecini kolaylaştırmak için adım atma çağrısı yaptı. Rus lider, Suriye'deki en acil görevin ne olduğunu da açıkladı.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Terör örgütü DAEŞ, Deyr ez Zor'da esir aldıklarını duyurdukları iki Rus askerinin videosunu paylaştı. Görüntülerde yer alan iki kişiden birinin Rusça konuştuğu anlaşılıyor. Rusya'dan henüz konuyla ilgili açıklama gelmedi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Rusya'nın Türkiye'ye satacağı S-400'lerin kodlarını TSK'ya vermemesi ne anlama geliyor? Savunma analisti Can Kasapoğlu'na göre bu normal olsa da Ankara'nın savunma işbirliğinde Moskova'dan beklentileri gerçekçi değil.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Katalonya'da düzenlenen bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak, İspanya için çok endişelendiklerini söyledi. Öte yandan Putin, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları esas alınarak çözülmesinden yana olduklarını dile getirdi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Rusya ile ABD arasındaki gerilim tırmanıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD temsilcilerinin Rusya’nın San Francisco’daki Genel Konsolosluk binasını tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Binanın giriş kapılarının kırılarak arama yapıldığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Rusya'nın Türkiye'ye satacağı S-400 hava savunma sistemlerinin kodlarını vermeyeceği iddia edildi. Rusya ve Türkiye arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak Gazeta.ru'ya demecinde, "S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye'ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak" dedi.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Sıra dışı görüntüleriyle dikkat çeken, Rusların yoğun olarak kullandıkları Facebook, Rus hükümeti tarafından yasaklanabilir


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Rusya'nın başkenti Moskova'da ülkenin renkli etkinliklerden birisi olarak kabul edilen ''Comic Con Rusya 2017'' ve bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan ''IgroMir (Dünya Oyunları)'' Fuarı Crocus Expo'da kapılarını açtı. Çizgi roman ve grafik roman animasyonlarının kahramanlarının kostüm ve makyajlı görünümleri büyük ilgi gördü.


Yayın Tarihi: 01.10.2017

IŞİD ve Fetih el Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) son günlerde devam eden Suriye'nin batı ve doğu kesimlerine saldırma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, iki örgütün son birkaç ay içindeki en ağır darbeyi aldığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

Suriye'nin kuzeyinde DEAŞ terör örgütüne yönelik Suriye ordusu, Rusya, Koalisyon ve Demokratik Suriye Güçleri'nin operasyonları devam ederken, Rusya Deyr ez Zor operasyonu için Fırat Nehri üzerinde köprü inşa etti.


Yayın Tarihi: 30.09.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir