Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun oldu, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı.

Mezuniyetinin ardından, 1975'ten itibaren KGB'de çalışmaya başlayan Putin, bir süre Almanya'da görev yaptı, Leningrad'a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde görev aldı.

Vladimir Putin 1990'da Leningrad Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı.

1991-1992 yıllarında da belediye başkan yardımcısı ve belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı idi.

Vladimir Putin, 1996 yılına kadar St. Petersburg yönetiminde çeşitli kademelerdeki görevlerinin ardından, 1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atandı ve bu görevini, 1997 yılına kadar sürdürdü.

Vladimir Putin 1997 ve 1998'de Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı ile Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Başkanı olarak yaptı.

Vladimir Putin, 1998-1999 yıllarında, Rusya İç İstihbarat Servisi FSB'nin başkanlığını yaparken, aynı zamanda, yeni Rusya'nın politbürosu olarak da adlandırılan Rusya Güvenlik Konseyi'nin sekreterliği görevini yürüttü.

Vladimir Putin, 9-16 Ağustos 1999 tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği, 16 Ağustos'tan itibaren de başbakan olarak görev yapmaya başladı.

Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 31 Aralık 1999'da istifa etmesinin ardından, Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu görevi vekaleten üstlendi. Vladimir Putin, Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinde %50'nin üzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi.

7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev'e bıraktı ve Rusya'nın başbakanı oldu.4 Mart 2012'de 3. kez % 63.6 oyla Rusya Federasyonu'na devlet başkanı seçilmiştir.

Son Dakika Yeni Rusya Haberleri

ABD Başkanı Donald Trump, CBS televizyonuna verdiği röportajda Rusya ile anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi. CBS televizyonuna konuşan Trump, hangi alanlarda işbirliği söz konusu olduğunu açıklamadan, "Rusya ile birlikte hareket edeceğim. Bu Çin de olabilir, diğer pek çok farklı grup ta olabilir" dedi. Trump ayrıca, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme yapması halinde bundan "mutlu olmayacağını” söyledi.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman olabileceğini belirtilen Rus subayın, vücudu ile kıyafetlerinin büyük bölümünün çürümemiş olmasında hava ile temasının kesilmesinin yanı sıra mezarının ateş tuğladan yapılmasının da etkisi olduğu belirtildi. Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, "Kars'ta öldüğünü bildiğimiz Gayman olma ihtimali daha yüksek ama bununla ilgili bilgiler DNA testleriyle ortaya çıkacak" dedi.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Zonguldak Limanı’na gemi ile gelen TIR’da antitank füzelerine ait 4 parça ele geçirildi. Gözaltına alınan İranlı E.E., tutuklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ele geçirilen füze parçalarıyla ilgili olarak 'Bunların son zamanlarda PKK, DAEŞ, PYD gibi terör örgütleri tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 FAGOT veya 9K113 KONKURS anti-tank savar güdümlü füzenin üç ana parçasından iki ana parçası olan; tetik-ateşleme ile nişan hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğu tespit edilmiştir' denildi.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Rusya’da yüzlerce gösterici, Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etmek için 32 şehirde sokağa çıktı. Sürgündeki muhalif işadamı Mihail Hodorkovski'nin destek verdiği "Açık Rusya" hareketinin düzenlediği gösterilerde gergin anlar yaşandı. Başkent Moskova’daki gösteride 100’lerce muhalif, Putin’in 2018’deki seçimlerde aday olmaması için çağrı yaptı. Devlet Başkanlığı İdaresi Ofisi’ne yakın bir parkta toplanan göstericiler daha sonra polis eşliğinde idare ofisine giderek dilekçe verdi.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Rusya ve Türkiye’de çok sayıda suçtan yargılanan "Çerkez Cengiz" lakaplı Cengiz Şıklaroğlu, 10 aylık hapis cezasını yatmak üzere 100 araçlık konvoyla cezaevine gitti. Hakkında çok sayıda suçlama bulunan ve 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili seçilmesine rağmen hakkındaki suçlamalar nedeniyle milletvekilliği iptal edilen ‘Çerkez Cengiz’ lakaplı Cengiz Şıklaroğlu, 100 araçlık konvoy eşliğinde cezaevine gitti.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Intertass haber ajansının göre, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'de ABD ile tam işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Moskova yönetiminin iç savaş ülkesinde Washington'la işbirliğine tamamen hazır olduğunu ifade eden Lavrov'un bu açıklaması gündem yarattı. Rusya ve ABD, son olarak Trump yönetiminin savaş uçaklarından fırlatılan füzelerle Şayrat Hava Üssü'nü vurmasıyla karşı karşıya gelmişti. Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, saldırıyla iki ülkenin savaşın eşiğinden döndüğünü söylemişti.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlantik Konseyi Zirvesi'nde gündeme ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'den yapılan PYD saldırılarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Suriye'de terör koridoruna asla izin vermeyeceğiz' dedi. Erdoğan'dan ABD'ye çok önemli mesajlar geldi. ABD'ye ilişkin özellikle PYD-YPG'ye yakınlığına değinen Erdoğan'ın sözlerini, ABD Büyükelçisi John Bass'ın not alması ise dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Ardahan'da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken tabutun içerisinde cesedi bulunan Rus komutanın kim olduğu araştırılıyor. Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, Rus haber ajansı Sputnik'in general Josip Gurko haberinin doğruluk taşımadığını, nedeninin ise Gurko'nun Rus ordusunun Balkan cephesinde savaşmış bir asker olduğunu iddia etti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

20 yıldan fazla bir süre önce Kızıl Ordu Wünsdorf’u terk etti. Birliklerin çekilmesinin ardından Almanya topraklarındaki en büyük askeri kasaba bakıma muhtaç hale geldi. Wünsdorf, Berlin’in merkezi Brandenburg’a sadece 40 kilometre uzaklıkta.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 9 Mayıs Zafer Bayramı hazırlıkları kapsamında Kızıl Meydan'da prova yapıldı. Provaya katılan savunma alanındaki askeri araçlar ve tanklar Tverskaya Caddesinden tarihi Kızıl Meydan'a ulaştı. Rusya'nın konvensiyonel silahları ile birlikte uzun menzilli etkili füzelerinin de yer aldığı kutlama provaları daha şimdiden bir gövde gösterisine dönüşmüş gözüküyor.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 9 Mayıs Zafer Bayramı hazırlıkları kapsamında Kızıl Meydan'da prova yapıldı. Provaya katılan savunma alanındaki askeri araçlar ve tanklar Tverskaya Caddesinden tarihi Kızıl Meydan'a ulaştı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Canlı hayvan taşıyan Togo bayraklı "Youzarsıf H." adlı 81 metre uzunluğundaki gemi ile çarpıştıktan sonra batan "Liman" isimli Rus bayraklı istihbarat gemisinin mürettebatı, Rusya'dan gönderilen özel uçak ile ülkelerine gönderildi. Saat 01.20 sıralarında Atatürk Havalimanına inen Tupolev 154 tipi uçak ikmal yaptıktan sonra, batan geminin mürettebatını alarak İstanbul'dan ayrıldı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere, savaş söylemlerinden kaçınma ve diyalog çağrısında bulundu. Rusya'yı ziyaret eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Kremlin Sarayı'nda bir araya gelen Putin, Kore Yarımadası'ndaki durumun ciddi şekilde kötüleştiğini belirterek, "Konuya müdahil olan tüm ülkeleri, savaş söylemlerinden kaçınmaya, sakin ve yapıcı bir diyaloğa çağırıyoruz." dedi


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk 100 gününde ABD’nin dünyanın geri kalanıyla ilişkisinde bazı önemli değişiklikler gerçekleşti. İşte onlardan yedi tanesi. Kuzey Kore ile savaşın eşiğine gelen krizden, Rusya-ABD ilişkilerine; NATO ile yakınlaşmadan, Ortadoğu'daki ABD müdahalelerine; ekonomik ve ticari gelişmeler ve kamuoyundaki tepkilerden, iklim değişikliği vaddine kadar tüm gelişmelere yönelik kritik bir analiz...


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok dağı bölgelerine düzenlediği hava harekatına tepki gösterdi. Son dakika habere göre, yapılan açıklamada "Türkiye'nin Sincar ve Karaçok'taki saldırısı kabul edilemez" denildi. TSK tarafından önceki gün düzenlenen hava harekatında, Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı bölgesinde 40, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok'ta 30 civarında bölücü terör örgütü mensubu öldürülmüştü.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Operatif Yönetimi Başkanı Sergey Rudskoy, Rusya'nın Suriye'nin Hmeymim hava üssünde en baştan itibaren yer alan uçaklarının yarısının Rusya'ya geri döndüğünü bildirdi. Sputnik'in haberine göre ise; Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin savunma komitesi başkanı Viktor Ozerov, ABD'nin Şayrat saldırısının ardından, güvenlik amacıyla Hmeymim Hava Üssü'ndeki askeri donanımlarını artırabileceğini söyledi


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Dışişlerinden son dakika Sincar operasyonu açıklaması: ABD-Rusya ateşelerine operasyon bilgisi verildi. Genelkurmay Başkanı Akar'ın, operasyon öncesi ABD'li ve Rus mevkidaşlarıyla görüştüğü belirtildi. Rusya Dışişleri de Sincar operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Bunun gibi operasyonlar bölgedeki durumu olumsuz etkiliyor" denildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

ABD'nin geçen haftalarda İngiltere'ye gönderdiği iki F-35 uçağının Estonya'ya gönderildiği bildirildi. Hava Kuvvetleri'nden yapılan yazılı açıklamada, “Konuşlandırma bir süredir planlanıyordu, mevcut olaylarla ilgisi yok" denildi. Söz konusu uçakların 15 Nisan’da İngiltere’ye gönderildiği belirtilen açıklamada uçakların hem müttefik kuvvetleri hem de ABD unsurları ile birlikte tatbikatlara katılacağı vurgulandı. ABD F-35 uçaklarını A, B ve C serisi olarak üretiyor.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası politika konusunda Esquire dergisine konuştu. Soğuk Savaş dönemi ile bugünü kıyaslayan Lavrov, "Bugün hiçbir kural yok" dedi. Öte yandan Rusya-ABD ilişkilerini tek bir kelimeyle ifade etmesi istenen Lavrov'un verdiği yanıt, 'beklenti' oldu. Rusya'nın, ABD'nin ricası üzerine, tarafların uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önleyen memorandumu yeniden yürürlüğe soktuğu iddia edilmişti.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

İzvestiya gazetesi, Rusya Dışişleri kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Rusya'nın, ABD'nin ricası üzerine, tarafların uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önleyen memorandumu yeniden yürürlüğe soktuğunu belirtti. Dışişleri kaynağının "Washington, Suriye hava sahasında istenmeyen olayların yaşanmasını önleyecek mekanizmanın yeniden çalışmaya başlaması için ricada bulundu" dediği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

İstanbul Boğazı'nı bugün öğle saatlerinde geçen Kraliyet Donanma gemisi, Soğuk Savaş'tan bu yana Karadeniz'e açılan ilk İngiliz destroyeri oldu. İngiltere Başbakanı May, Ocak ayında Karadeniz'e gemi yollanacağını açıklamıştı. Açıklamanın ardından İngiliz basını, olağanüstü gelişmeyi "HMS Putin'i avlayacak" başlıklarıyla sunmuştu. 151 metre uzunluğundaki savaş gemisinin NATO tatbikatına katılacağı bildirildi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Rusya'nın Dağıstan bölgesinde bir okulda bir el bombasının patlaması sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti, 11 çocuk ise yaralandı. Okulun müdürü Şamil Abakarov'un anlattığına göre, öğrencilerden birinin getirdiği bir el bombası bilgisayar laboratuvarında patladı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Rusya Hava ve Uzay Savunması'nın S-500 füze sisteminin üretici şirketi Genel Tasarımcısı Pavel Sozinov, yeni nesil füze sistemi S-500 için yeni füze denemelerine başlanıldığını bildirdi. Sozinov "Milli Savunma" dergisine yaptığı açıklamada, "Bugün sistemin ana araçları poligonlarda gayet başarılı denemelerden geçiyorlar. Yeni roketler fırlatılmaya hazırlanıyorlar." dedi. Öte yandan Bakan Işık da Rusya'dan S400 alımına ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavoğlu, "Rusların Türkiye'deki vizesiz kalma süresini 60 günden 90 güne çıkarıyoruz. 18 yaşına gelen bazı gençlere de vatandaşlık vereceğiz, Antalya'da ve Alanya'da 5-6 gence vatandaşlık vereceğiz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya'ya gitti. Gazetecilerle bir araya gelen Çavuşoğlu, gerek Suriye'de gerekse bölgede birçok önemli gelişmenin yaşandığı bir dönem olduğunu kaydetti.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Rusya'dan son dakika Türkiye'ye vize kolaylığı müjdesi... Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov Türk vatandaşları için belirli kategorilerde vize işlemlerini kolaylaştırmaya hazır olduklarını ifade etti. Meşkov, "Dışişleri'ne gelirsek, vize konusu gündeme geldi. Biz de Rus tarafının, hizmet pasaportu sahipleri ve Rusya ile çalışan iş adamları için vize formalitelerini kolaylaştırmaya hazır olduğumuzu bir kez daha söyledik" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Sergey Lavrov, Tillerson'la telefonda görüşerek, Moskova'nın, İdlib'teki kimyasal saldırının araştırılması önerisine karşı oldukları için pişman olduklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüşerek, Moskova'nın, Suriye'nin İdlib kentinde gerçekleşen kimyasal saldırının incelenmesi için ABD'nin önerisine karşı oldukları için pişman olduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Copenhagen Post, NATO operasyonu kapsamında Estonya’da görev yapan Danimarkalı askerlerin, başkent Tallin ve Tartu’daki barlarda Rus genç kadınların provokasyonlarına karşı uyarıldığını bildirdi. Raporda, Rusya’nın askerlerden bilgi almak için ‘bal tuzaklarından’ yararlanabileceği, yani yanlarına ajan kadınları gönderebileceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'un bugün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Suriye ile ilgili gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldıklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ayrıca, "Lavrov, eski ABD Başkanı Barack Obama dönemi yönetimine ABD'de yasadışı olarak el koyduğu Rusya'ya ait diplomatik mülklerinin iade edilmesinin gerektiğine dikkat çekti" ifadeleri yer aldı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Savunma Bakanı Fikri Işık düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, "Rusya ile S-400 savunma sistemi ile ilgili çalışmalar nihai noktaya geldi ancak halen her iki ülke tarafından yürütülmesi gereken süreçler var" dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımına dair görüşmelerin nihai aşamaya geldiğini söyledi ama bunun hemen bir anlaşma imzalanacağı anlamına gelmediğini de kaydetti.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Rusya'nın uzak doğusunda yer alan Habarovsk'ta Federal Güvenlik Servisi (FSB) binasına giren silahlı saldırgan, biri FSB çalışanı biri de bir ziyaretçi olmak üzere iki kişiyi öldürdü. Saldırganın kendisinin de FSB güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi. Olay yerinde kanıt toplama çalışmaları yapılıyor ve Üst düzey Rus yetkililerden açıklama bekleniyor.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye, Rusya'dan alınan buğdaya getirdiği vergiyi kaldırmadan, Türkiye'ye uygulanan hiçbir yaptırımı iptal etmeyeceklerini söyledi. Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya'yı 15 Mart'ta çıkarmıştı. Rusya ile Türkiye arasında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin son günlerde yoğun görüşmeler yapılıyordu.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Son dakika! Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin tarihini açıkladı. Erdoğan - Putin görüşmesi 3 Mayıs'ta yapılacak.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, Arhangelsk Oblastı'nda bulunan askeri üsse ait fotoğrafları paylaştı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Rusya Yüksek Mahkemesi, Yehova'nın Şahitleri'nin "aşırılıkçı organizasyon" olduğuna karar vererek, ülke genelindeki faaliyetlerini yasakladı. Kararda, Rusya'da Yehova'nın Şahitleri'ne bağlı 395 topluluğun faaliyetlerine derhal son verilmesi ve mal varlıklarına el konulması istenildi. Yehova'nın Şahitleri'nin sözcüsü, karara itiraz edeceklerini ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacaklarını belirtti.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'nin Kuzey Kore'ye saldırma ihtimaline karşı Kuzey Kore'ye askeri birlik ve techisat gönderiyor. Daily Mail'in haberine göre Putin, ABD Başkanı Trump'ın Kim Jong Un yönetmine bir askeri müdahale yapması halinde sınırdan mülteci göçü başlamasından korkuyor.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Rus RIA haber ajansı, 3 Nisan'da St. Petersburg'da düzenlenen bombalı saldırı kapsamında yürütülen soruşturmada, eylemin Türkiye'den finanse edildiğinin ortaya çıktığını öne sürdü. Ajanslar haberlerini yargı kaynaklarına dayandırarak, saldırının zanlılarından Akram Azimov'un Türkiye'deki "uluslararası bir terör örgütünden" para aldığını itiraf ettiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nın geçen hafta Rusya'dan charter uçuşları konusunda bir sıkıntı yaşandığı yönünde haberleri üzerine herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını açıklamasından sonra Rusya'dan konu ile ilgili yeni bir açıklama daha geldi. Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Türkiye'ye charter uçuşların durdurulmasının hâlâ geçerli bir ihtimal olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

İzvestiya gazetesi, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan'dan oluşan Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) portakal, üzüm ve brüksel lahanası gibi ürünler için ithalat vergisi getirmeyi planladığını yazdı.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Rusya'da üretilen Terminatör FEDOR'un askeri yetenekleri yayınlanan kareler ile ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye'ye gönderilmesinin sınırlanmasına ilişkin olarak, "Sırtımızdan bıçaklandık" dedi. Türkiye'ye ürünlerini gönderemeyecek olmaları nedeniyle Rus tarımcıların 1.3 ya da 1.5 milyar dolarlık bir kayba uğrayacağını tahmin ettiklerini de kaydeden Tkaçev, "Bu bizim için kötü fakat kritik değil. En kötü olasılıkla kendimize yeni pazarlar bulacağız. Ancak (Türkiye ile) uzlaşı bulunacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyaca ünlü Rus yazar Mihail Dostoyevski'nin ‘Suç ve Ceza' romanına gönderme yaparak, ‘Raskolnikov' karakterinin öldürdüğü tefeci kadının, kredi kuruluşlarının yanında hafif kaldığını söyledi. Putin, "Bir aylık bir süre için alınan kredinin toplam maliyeti çok yüksek düzeyde. 30 bin ruble kredinin günlük işletim tutarı 600 rubleyi aşıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Yasa tasarısını Birleşik Rusya, Komünist Parti, Adaletli Rusya ve Liberal Demokrat Parti hazırladı. Duma'ya sunulan tasarıya göre terör suçundan yargılananlar vatandaşlıktan çıkarılacak. Rusya’da terör suçundan yargılananların vatandaşlıklarının elinden alınmasına ilişkin yasa tasarısı Duma’ya sunuldu. Dört parti lideri terör suçundan yargılanan vatandaşların daha sonradan alınan vatandaşlıklarının ellerinden alınmasını ön gören yasa tasarısını Duma’ya sundu.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

İki ABD F-22 savaş uçağı, Alaska yakınlarında iki Rus TU-95 bombardıman uçağını engelledi. Engellemenin, Rus uçaklarının Alaska bölgesindeki Amerikan hava sahasına yaklaşması sebebiyle yapıldığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

İki ABD F-22 savaş uçağı, Alaska yakınlarında iki Rus TU-95 bombardıman uçağını engelledi. Engellemenin, Rus uçaklarının Alaska bölgesindeki Amerikan hava sahasına yaklaşması sebebiyle yapıldığı belirtildi. AA muhabirine açıklama yapan Pentagon Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı sözcülerinden Binbaşı Ross, "Kuzey Amerika hava sahasını yakından izleyen Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), hava egemenliğimizi güvence altına almak ve hava sahamızı savunmak için her zaman hazırdır.” dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, 16 Nisan'daki halk oylamasının sonucundan dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkileri normalleştirmeye yönelik çabaları hızlandırmanın yanı sıra Suriye'de ateşkesin tahkimi için birlikte çalışmanın önemi de vurgulandı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Bakanlık, Rusya'nın Arhangelsk Oblastı'nda bulunan ve 150 asker kapasiteli Nagursky askeri üssüne ait fotoğrafları paylaştı. Üs, Rusya'nın kutuplardaki petrol ve doğalgaz yataklarına dair yürüttüğü çalışmalar kapsamında inşa edilmişti. Bölgedeki rezervlerin toplam değerinin yaklaşık 30 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Askeri yetkililer gerektiği takdirde üste savaş ve bombardıman uçaklarının da konuşlanabileceğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Başbakan Yardımcısı Şimşek başkanlığındaki heyet, yaş meyve ve sebze ithalatı ile Türk işçi çalıştırılmasına yönelik yasakların kaldırılması talebinde bulunacak


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanlarından Sergey Markov, referandumun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus liderden daha çok yetkiye kavuştuğunu söyledi. Referandum sonuçlarını DHA’ya değerlendiren Markov, anayasa değişikliklerinin Türkiye’deki yönetim sistemini Rusya’dakine yakınlaştırdığını belirterek, Erdoğan’ın Putin’e benzemeye başladığı yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandum sonuçlarına ilişkin olarak, "Bu, Türkiye'nin iç meselesi" yorumunda bulundu. Peskov, düzenlediği basın toplantısında, dün gerçekleştirilen ve yüzde 51.4'lük oy oranıyla 'Evet' sonucunun çıktığı referandum hakkındaki sorulara yanıt verdi. "Yapılan referandum, Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi meselesi" diyen Peskov, "Herkesin, Türk halkının iradesine saygı duyması gerektiğine inanıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Rusya, Cenevre'de ABD ve BM ile Suriye üzerine bir toplantı planlıyor.


Yayın Tarihi: 17.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir