Ahmet Davutoğlu kimdir?

Ahmet Davutoğlu kimdir?

Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde, yüksek öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi alanlarında tamamladı. Ahmet Davutoğlu 1984 yılında, üniversite eğitimini bitirmesinin ardından, Boğaziçi’nde Kamu Yönetimi alanında yükseklisans , Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’ de ise doktorasını tamamladı.

Ahmet Davutoğlu ,Doktorasını tamamladıktan sonra Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Ahmet Davutoğlu, bu üniversiteye kazandırdığı Siyaset bölümünde, bölüm başkanı olarak göreve atandı ve de 1993 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

Davutoğlu ,1993 yılında doçent oldu, 1995 – 1999 yıllarını Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademik eleman olarak geçirdi.

Ahmet Davutoğlu 1998-2002 arasında, Harp Akademisi’nde misafir öğretim üyeliği yaptı. Aynı  yıllarda, Beykent Üniversitesi’nde senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu.

 Ahmet Davutoğlu 2004 yılına kadar süren bu dönemde profesör ünvanına sahipti.

Ahmet Davutoğlu, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül tarafından, büyükelçi olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu, 11 Mayıs 2009 tarihinde, meclis dışından yapılan bir atama ile T.C. Dışişleri Bakanı ünvanını kazandı.

Ahmet Davutoğlu ; İngilizce, Arapça ve Almanca bilmekte olup, aynı zamanda pek çok akademik eseri olan bir yazardır.

Eserleri

Alternative Paradigms: The Impact of Islamic ve Western Weltanschauungs on Political Theory. University Press of America, 1993

Civilizational Transformation and the Muslim World. K.L., Quill, 1994

Tarih idraki oluşumunda metodolojinin rolü: Medeniyetlerarası etkileşim açısından dünya tarihi ve Osmanlı. Divan Dergisi, 1999/2

Rewriting of Muslim Politics in the 20th Century: A Retrospective. Border Crossings (ed. Fred Dallmayr, Lexington, 2000, 91-112)

Stratejik derinlik: Türkiye'nin uluslararası konumu. Küre Yayınları, 2001

Küresel Bunalım. Küre, 2002.

Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat. Klasik, 2005 

ahmet davutoğlu

Haberleri
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir