Ahmet Davutoğlu kimdir?

Ahmet Davutoğlu kimdir?

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 tarihinde Konya'nın Taşkent ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Duran, annesi ise Memnune'dir. Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirmesinin ardından 1983-1984 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ile Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift anadal programıyla tamamladı. Daha sonra yine Boğaziçi Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans, Sİyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doktorasını yaptı.

ÇALIŞMA HAYATI

1990 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlayan Ahmet Davutoğlu, üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar Malezya Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi Bölümü'nün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında doçent ünvanını alan Ahmet Davutoğlu ardından 1995-1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişikiler Bölümü'nde çalıştı. Yine aynı dönemde ulusal gazetelerden biri olan Yeni Şafak Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Ahmet Davutoğlu, bu süre zarfında 200'ün üzerinde yazı kaleme aldı. 1998-2002 yılları arasında Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. 1999-2004 yılları arasında profesör olan Ahmet Davutoğlu, Beykent Üniversitesi'nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı.

SİYASİ HAYATI

Ahmet Davutoğlu'na dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanı Abdullah Gül birlikte aldıkları kararla büyükelçi ünvanı verdi. Gazze Savaşı'na çözüm getirmek için Türk Hükümeti'nin uyguladığı diplomasinin önde gelen aktörlerinden olan Ahmet Davutoğlu, Parlamento Üyesi olmamasına rağmen 2009 yılında Dışişleri Bakanı olarak atandı. 30 Haziran 2010 tarihinde Davutoğlu ile İsrail Ticaret Bakanı Ben Eliezer, Brüksel’de gizli bir toplantı yapmış, TBMM'de gizli görüşmeyi ayrıntılandıran Davutoğlu, toplantının gizli olmasını İsrail'lilerin istediğini belirterek, “İsraillilere temel taleplerimizi yüzlerine doğrudan ve net şekilde söylemek için bu görüşmeyi yaptık” demiştir. 2011 yılında gerçekleştirilen 24. dönem genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) Konya milletvekili adayı oldu. Seçimlerin ardından AKP Konya Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) giren Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kabinesinde Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürdü. Ahmet Davutoğlu bu dönemde Türkiye'nin küresel olarak yeniden uyanışının arkasındaki beyinlerden biri olması sebebiyle, The Washington Post Company'nin yayımcısı olduğu Foreign Policy dergisi tarafından hazırlanan, 2010 yılındaki "İlk 100 Küresel Düşünür" listesinde yer aldı.

Bir röportajında "Sıfır Sorun Politikası"ndan bahsetti ve bu politikasıyla ilgili olarak "Diğer aktörler bizim değerlerimize saygılı olurlarsa, sorunsuz bir politika mümkündür. Fakat bu demek değildir ki, diğer partilerle iyi ilişkilerimiz olması adına sessiz kalacağız." dedi. Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte "Türkiye için dünyada yeni bir rol hayal etmek ve bunu gerçekleştirmek" başlığıyla Foreign Policy dergisinin 2011 yılındaki "İlk 100 Küresel Düşünür" listesine girmişlerdir.

Bu dönem Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Ahmet Davutoğlu, dış politikasını dört ana sütun üzerine inşa etti. Bu dört ana sütundan ilki 'Güvenlik Bölünmezliği', ikincisi 'Diyalog', üçüncüsü 'Ekonomik Dayanışma', dördüncüsü ise 'Kültürel Uyum ve Karşılıklı Saygı'dır. Ahmet Davutoğlu izlediği bu politikanın hedefinin "Farklı ulusların entegresi ile farklı inanç ve ırklar arasındaki kültürel anlayışın geliştirilmesinin yanı sıra, ortaya çıkan krizleri çözmek için işbirliği ilişkileri ve barışçıl diyalog sağlanması" olduğunu ifade etmiştir.

24 Nisan 2014 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ermeni tehcirinde yaşanan olaylara ilişkin bir bildiri yayınladı. Bildiri 9 ayrı dilde yayınlanırken, bildiride yaşanan olayların acı verici olduğu ve bu tehcirin Türk, Ermeni ve yabancı tarihçiler tarafından ortak bir çalışmayla araştırılması gerktiği belirtildi.

Akademisyenler ve politikacılar onun Yeni Şafak'taki makaleleri ve Stratejik Derinlik kitabından yola çıkarak Pan-İslamist politikaları benimsediğini iddia edilmesine karşın Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğini desteklediklerini sürekli bir şekilde dile getirdi. Mayıs 2013'te Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen 51. Ortaklık Konseyi Toplantısı'nda Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin 50 yıldır AB üyeliği için gayret gösterdiğini ve bu gayretlerin de devam edeceğini, bunlara ek olarak da Türk Vatandaşlarının Avrupa'da vizesiz dolaşamamasının kabul edilemez olduğunu dile getirmiştir.

Ahmet Davutoğlu, 2012 yılının Haziran ayında Yunan Hükümeti'ni, özellikle Batı Trakya'daki Türk azınlıkların haklarına saygı göstermemekle suçladı. Aynı zamanda Türk kökenli azınlıklarının sözde Yunan vatandaşlığının iptalinin Lozan Antlaşması'na aykırı olduğunu vurguladı. 2013 yılında ise bu kez kıyı ötesi petrol rezervlerinin mülküyeti üzerine patlak veren tartışmalarda Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos'a bir çözüm götürse de, bu öneri Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos tarafından göz ardı edildi. Aynı zamanda Ahmet Davutoğlu aradaki sorunları çözmek adına, Nikos Anastasiadis öncülüğünde müzakere talebinde bulundu.

27 Ağustos 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve 26. Türkiye Başbakanı oldu.

7 HAZİRAN 2015 GENEL SEÇİMLERİ

7 Haziran 2015'te gerçekleştirilen 25. Dönem Milletvekili Seçimleri'nin ardından AKP'nin tek başına iktidar olamamasının ardından Cumhurbaşkanı hükümeti kurma yetkisini Ahmet Davutoğlu'na verdi. Ardından koalisyon görüşmelerine başlansa da partilerarası görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Hükümet kurma çalışmalarının sonuçsuz kalması ile 1 Kasım 2015'te erken seçim yapılması yönünde karar alındı. Seçim hükümeti kurma yetkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir kez daha Ahmet Davutoğlu'na verildi ve böylece Ahmet Davutoğlu seçim hükümetinde Başbakanlık görevini üstlendi.

KİŞİSEL YAŞAMI

Ahmet Davutoğlu, Sare Hanım ile evli ve dört çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, Almanca, Malayca ve Arapça bilmektedir. Kızı Sefure, Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in 3. torunu Ahmet Özokur ile evlidir. Ahmet Davutoğlu ayrıca halen Yıldız Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Murat Ülker ile liseden sınıf arkadaşıdır.

Son Dakika Yeni Ahmet Davutoğlu Haberleri

AK Parti Konya Milletvekili eski Başbakan Ahmet Davutoğlu kendisini eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. Davutoğlu 5’inci ve 7 maddelerde isim vermeden doğrudan Bahçeli’yi hedef aldı. Davutoğlu, MİT TIR'ları konusunda MHP liderini 'FETÖ ile aynı dili kullanmakla' suçladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun uyguladığı Suriye politikası büyük fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad koltuğundan gitmezken 3 milyondan fazla Suriyeli ise Türkiye'ye gelmişti. Ertuğrul Özkök, Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'le ilgili yaptığı çözüm önerilerine köşesinden sarkastik ifadelerle tepki gösterdi: "Ahmet Davutoğlu oturmuş, 20 maddelik Kerkük nasıl kurtulur planı hazırlamış... Eyvaahhhh dedim... Desene beterin de beteri gelecek... Dur artık... Allah aşkına dur..."


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, tansiyonun yükseldiği Kerkük için 10 maddelik bir çözüm önerisinde bulundu. Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan Davutoğlu, "Kerkük’te çıkacak bir çatışma Arap-Kürt, Kürt Türkmen, Sünni-Şii çatışmalarını körükleyecek ve bir tsunami etkisiyle yayılmasına yol açacaktır" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

AK Parti MKYK, Ahmet Davutoğlu'nun istifasına neden olan 'teşkilatlarda görevden alma ve atama' yetkisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. Bu yetkiyi Davutoğlu’nun ardından olağanüstü kongreyle genel başkan seçilen Binali Yıldırım da istememiş, kongrenin ardından MKYK üyelerinin söz konusu yetkinin kendisine verilmesine ilişkin önerilerini kabul etmemişti.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar Gazetesi’nde çok konuşulacak bir köşe yazısı yayınlandı. Yazar İbrahim Kahveci, bugünkü köşesinde SGK konusunda 'Çok yanlış bir tartışma yaşandı' diyerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, genel müdürlüğü döneminde 'batırmak'la suçlandığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) AK Parti döneminde daha fazla açık verdiğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gelecek ay İsmail Kahraman'ın yerine TBMM Başkanı olacağı öne sürüldü. Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, bugünkü yazısında "Ekimde yapılacak TBMM başkanlık seçimlerinde, Ahmet Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine 'başkan adayı' yapılması gündemde. Elbette son kararı Erdoğan verecek…" dedi.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Arakan'da yaşanan olaylara tepki göstererek, "Arakan’da yaşanan bu hüznün bir an önce sona ermesi için bütün İslam aleminin harekete geçmesi, insanlık vicdanına sahip olan herkesin ayağa kalkması lazım” dedi. Davutoğlu'nun camiden çıkışı esnasında, koruması ile tartışma yaşayan bir öğretmen ise gözaltına alındı. Gözaltına alınan Büyükkaragöz, "Kendisi bizim hemşerimiz, başbakanımız. Anlam veremediğim şekilde yakın korumaları tepki gösterdi" dedi.


Yayın Tarihi: 01.09.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eski danışmanı yazar Atılgan Bayar, Twitter'dan yeni dönemde AKP'nin parti içi görevlendirmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bayar, gündem yaratacak açıklamasında, Davutoğlu'nun yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında önemli bir görev üstleneceğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

AK Parti Konya Milletvekili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in görevinden ayrılmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Davutoğlu açıklamasında "Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık dönemlerimde kendisinin dinimizin izzetine, milletimizin vakarına ve devletimizin itibarına yakışan bir tavır içinde görevini yürüttüğünü de her daim müşahede ettim" dedi


Yayın Tarihi: 01.08.2017

AK Parti milletvekili Tuğrul Türkeş, dün MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın açıklamalarıyla tırmanan ve kendi adının geçtiği polemikle ilgili soruya yanıt verdi. Türkeş, "Bu konuda ben bir açıklama yapmayacağım. Bir kere sarhoşların seviyesine inemem bundan dolayı açıklama yapamam. İkincisi de o dönemde yapılanlar ile ilgili sanıyorum ki partim beni savunacaktır" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında 'Züccaciye dükkânına giren fil misali her şeyi bir anda yıkıp devirmiştir' dedi. Yalçın, AK Partili Ünal için 'Bize siyasi nezaketi öğretmeye kalkması ise fevkalade yakışıksız kaçmıştır' ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün bakan ve milletvekilleriyle bir araya geliyor. AK Parti Sözcüsü Ünal'dan toplantıya ilişkin açıklama geldi. Ünal'a Bahçeli-Davutoğlu arasındaki polemik de soruldu. Mahir Ünal, "Geçmişte olmuş ya da olduğu düşünülen bazı hususların tekrardan konuşulmasının ne vakti ne zamanı" dedi.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan gerilime ilişkin " Sayın Davutoğlu'nun, MHP Genel Başkanına yönelik eleştirilerinin de bu çerçevede ele alınmasını, cevapların da aynı doğrultuda verilmesini arzulardık. Siyasi bir eleştirinin, benzer bir üslupla cevaplandırılmak yerine, tahkir ve hakaret ile karşılık bulması kabul edilemez bir durumdur "dedi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

AK Parti Konya Milletvekili ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına, MHP'den zehir zemberek yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Davutoğlu'nun açıklamalarına ilişkin olarak yazılı verdiği yanıtta, "Ahmet Davutoğlu’nun, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye edep, haya ve saygı sınırlarını aşan çirkin ithamları ayaklarımız altındadır. Sayın Davutoğlu’nun rotayı şaşırmış, zillet ve rezalete dalmış haliyle liderimize laf etmesi kabullenilemez" dedi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), AK Parti bünyesinde iç kanama belirtilerinin görüldüğü bir sırada ve tam zamanında neşter attı. Keşke (Eski Cumhurbaşkanı) Abdullah Gül ve (Eski Başbakan) Ahmet Davutoğlu’nun itibar suikastına maruz kaldığı zamanlarda da benzer müdahaleyi yapabilseydi" dedi. Selvi, bugünkü yazısında Bakanlar Kurulu değişikliklerine değindi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Milliyeti Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün MHP'den ayrılarak AK Parti'ye geçen Tuğrul Türkeş'le ilgili verdiği bir soruya yanıt, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kızdırdı. Davutoğlu, sosyal medyadan verdiği yanıtta "Her zaman yaptığı gibi nezaketsiz bir şekilde şahsım üzerinden gündem değiştirme çabasına girmiştir. Bahçeli, beklenen, nezaketten ve siyasi olgunluktan yoksun tavırlar yerine kendi sorunlarıyla yüzleşme cesaret ve erdemini göster" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Milliyeti Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün MHP'den ayrılarak AK Parti'ye geçen Tuğrul Türkeş'le ilgili verdiği bir soruya yanıt, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kızdırdı. Davutoğlu, sosyal medyadan verdiği yanıtta ""Her zaman yaptığı gibi nezaketsiz bir şekilde şahsım üzerinden gündem değiştirme çabasına girmiştir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Fethullah Gülen, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun kendisini ziyaret ettiğini açıklamıştı. Fethullah Gülen bu kez de Milli İstihbarat Teşkilatı Müşteşarı Hakan Fidan'ın da kendisiyle görüştüğünü söyledi. Adil Öksüz'ün darbe girişimi öncesi kendisini ziyaret ettiği iddiasını reddeden Gülen, “Öksüz, birkaç sene önce buraya geldi. Daha sonra medyada benimle fotoğrafını gördüm. Yüzlerce insan benimle fotoğraf çektiriyor. Fotoğraf çektirmekten bu bağlantıyı kurmak acele hüküm vermek olur" dedi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'un Çengelköy semtinde Time dergisinin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, 15 Temmuz sonrasında yaşananlar hakkın açıklama yaparken, kanlı darbe girişimi sonrasında yargıya yönelik eleştirileri de değerlendirdi. Davutoğlu, "Bu tür durumlarda doğru bir yargı süreci içerisinde hatalar yapılmış olabilir. Fakat meclisin bombalandığı ve vatandaşa saldırıldığı gerçeğini göz ardı ederseniz bu eleştiriler yok hükmündedir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Darbe girişiminin yıldönümü yaklaşırken Alman radyo kanalı NPR’den Robert Siegel’e konuşan Fetullah Gülen, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ismini kendisini ziyaret edenler arasında ilk kez verdi. Gülen, "Erdoğan beni bitirebilirse hareketteki herkesin çözülebileceğini düşünüyor ama bu hareket Tanrı'ya bağlı bir sevgi ve özveri hareketidir. Bizden sonra da insanlar harika işlerini yapmaya devam edecektir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kızı Rumeysa Kalın evlendi. Çiftin nikahı şahitliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Binali Yıldırım ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Çiftin nikahını, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kıydı. Daha sonra geline, nikah cüzdanını Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Nikah törenine, bazı bakanlar, Ankara'da görevli büyükelçiler ve misyon temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Meclis’teki ilk grup konuşmasında AK Parti için artık çıtanın daha da yukarı çıktığını vurgulayarak teşkilatlarda yenilenme sinyali veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisini 1 Temmuz’da kampa alıyor. Kampa, 81 ilin ana kademe, kadın ve gençlik kollarının il başkanları gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 2014 yılında AK Parti Kampı’na başkanlık etmişti. Erdoğan’dan sonra Ahmet Davutoğlu ile Binali Yıldırım, Afyonkarahisar’da parti teşkilatları ile bir araya gelmişti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Eski Başbakan, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Antalya'da Konyalılar Derneği'nin düzenlediği iftara katıldı Davutoğlu, Katar'a uygulanan ambargoya değinerek, "Hiçbir şekilde Müslüman devletlerin, Müslüman halkların hatta; herhangi iki halkın hangi dinden olursa olsun, çatışmasını istemeyiz. Gönül ister ki bütün bu ızdıraplar, sulh içinde konuşarak çözülebilsin. Ama bilinsin ki; yüreği Türkiye ile çarpan Katar hiçbir zaman yalnız bırakılmayacaktır" dedi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevi bırakmasına neden olduğu iddia edilen Pelikan Bildirisi ile ilgili ilk kez açık sözler sarf etti. Pelikan bildirisi konusunda konuşan Davutoğlu, AK Parti'nin kendi değerlerini hızla zayıflattığını, partinin içine itibar suikastı virüsünün bulaştırıldığını iddia etti. Davutoğlu şunları söyledi: "Pelikan Dosyası adında bir olaya şahit olduk. Maalesef partide birçok isme karşı bu yapıldı. Bizi en çok üzen ise dostlarımızın bu konuda suskunlukları olmuştur."


Yayın Tarihi: 06.06.2017

AK Partili eski Bakanlardan Ömer Dinçer, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kuracakları söylentilerine dair bir süredir devam eden tartışmaları değerlendirdi. Gül ve Davutoğlu'na yönelik eleştiriler hakkında konuşan Dinçer, 'AK Parti’nin başarısında, bugün bu insanlara dil uzatanların hiç katkısı var mı?' ifadelerini kullanırken, söz konusu iddiaların "AKP'nin önünü kesmek isteyen derin güçler" tarafından ortaya atıldığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yabancı bir misafirinin "Şu anda ne yaptıramıyorsun ki, AK Parti'ye genel başkan olmak istiyorsun?" sorusuna "Dışarıdan müdahale ile bir yere kadar oluyor. Ahmet Hoca'yla (Eski Başbakan Davutoğlu) yapamadık işte. Binali Bey'le Başbakan Yıldırım) sorun yaşanmıyorsa, belediyeden bu yana benim yanımda olduğu için" dediğini aktardı.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'horoz', eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu 'tavuk' olarak gösteren bir fotomontajı sosyal medyadan paylaştığı için Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanan Hasan Akkaya'nın aldığı ceza, İzmir Bölge İdare Mahkemesi'nin "Horoz tavuktan üstündür, o halde hakaret yoktur" kararıyla bozuldu. Akkaya'nın avukatı, Cumhurbaşkanına hakaretin söz konusu olmadığını belirterek, “Eğer burada bir aşağılanma varsa, Davutoğlu'na yönelik olabilir" dedi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Türkiye'deki tarihi referandum dün 'evet' ile sonuçlandı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu değerlendirmesini Twitter üzerinden yaptı. Davutoğlu, “Milletimiz en doğru kararı vermiştir. Referandum sonucu ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen mitingde konuştu. Davutoğlu, "Konya küçük hesapların değil, büyük davaların şehridir. 17 Nisan sabahı şunu diyeceğiz: Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım. Yeni Türkiye'yi kurmak lazım" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanlığını yapan Etyen Mahçupyan, referandumda ne oy vereceğini açıkladı. Mahçupyan, neden 'hayır' oyu vereceğini madde madde açıkladı. Mahçupyan, "Bu referandumda oyum ‘Hayır’ olacak… Çünkü, önerilen tasarı başkanlık sisteminin ruhuna tümüyle ters. Bu tasarı suiistimal edilmeye açık bir tek adam düzeni getiriyor. Eski sistemin kötü olması bizim de kötü bir sistem getirmemizi meşru kılmıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Fox Tv'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programında önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden ayrılmasıyla ilgili de konuştu. Küçükkaya'nın "Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu'nu aldı" sözlerine Yıldırım, "Sen nasıl böyle bir şey düşünürsün?" diyerek karşılık verdi.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Herkesin merak ettiği soruya cevap geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kayseri'deki referandum mitingine 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılmaması çok konuşulmuştu. Erdoğan ve Binali Yıldırım'ın Konya'da ortaklaşa gerçekleştireceği mitinge eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılıp katılmayacağı da merak ediliyordu. Yanıt geldi Konya mitingine Davutoğlu ev sahipliği yapacak.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

AK Parti'nin kurucularından Abdüllatif Şener, anayasa değişikliği hakkında "AK Parti üst kademelerine geldikçe, böyle bir metne evet demenin bu ülkeye 100 yıl içerisinde yapılabilecek büyük kötülük olduğunu düşünenlerin oranı artıyor" dedi. Şener, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın anayasa değişikliği teklifiyle ilgili net bir ifadede bulunmamasını değerlendi.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Başbakan Yıldırım'ın AK Parti hükümetlerinde görev alan isimleri davet ettiği yemeğe, 11 Cumhurbaşkanı Gül ve Davutoğlu katılmadı.


Yayın Tarihi: 20.03.2017

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bir milletvekilinin yaptığı bir konuşmasıyla ilgili soruşturma yapılabilmesi için iki soruşturma şartının aynı anda gerçekleştirilmesi lazım" dedi.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu’na gönderdiği metinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile neden görüştüğünü açıkladı.


Yayın Tarihi: 12.01.2017

IŞİD'in 2 Türk askerini yaktığı' iddia edilen videonun sosyal medyada yayılmasının ardından, Davutoğlu, kendisi hakkında IŞİD için 'öfkeli gençler' dediğine ilişkin haber ve paylaşımlara dava açacak.


Yayın Tarihi: 27.12.2016

"Dinler arası diyalog, Vatikan ziyareti Sayın Erdoğan tarafından resmiyete döküldü"


Yayın Tarihi: 23.11.2016

"Ortadoğu bizden sorulur dedin, bizim halimiz Ortadoğu’nun teröristinden sorulur oldu"


Yayın Tarihi: 20.09.2016

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Suriye politikamızı eleştirenler çıktı. Ama Türkiye'nin Suriye politikasının insani boyutu göz ardı edilemez. Millet olarak bir destan yazdık' dedi.


Yayın Tarihi: 18.09.2016

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, "15 Temmuz'da demokrasiye sahip çıkan aziz milletimizin vicdanında merhum Adnan Menderes bir demokrasi şehidi olarak yerini almıştır" değerlendirmesinde bulundu.


Yayın Tarihi: 17.09.2016

Eski Başbakan Davutoğlu’nun eski özel kalem müdürü olan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün dış politika başdanışmanlığını yapan Balık ile görevden alınan büyükelçiler Fındık ve Babalı cezaevine gönderildi.


Yayın Tarihi: 27.08.2016

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Beyşehir'de katıldığı demokrasi şöleninde konuştu.


Yayın Tarihi: 22.08.2016

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım 2015'te düşürülen Rus uçağıyla ilgili "Talimatı bizzat ben verdim" açıklamasını yapmasından 8 ay sonra fikir değiştirdi.


Yayın Tarihi: 27.07.2016

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rus savaş uçağının pilotların kendi kararlarıyla düşürüldüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 27.07.2016

Yıllardır kim olduğu anlaşılmaya çalışılan Twitter fenomeni Fuat Avni’ye bilgi sızdırdığı öne sürülen bir başbakanlık çalışanının darbe girişimi kapsamında gözaltına alınmasıyla ‘gizem’ alevlendi.


Yayın Tarihi: 21.07.2016

Ahmet Davutoğlu, Akın Öztürk'ün görevde kalma süresinin olduğu halde neden görevden alındığının bugün daha iyi anlaşılacağını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.07.2016

Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi Ak Parti ilçe örgütü tepki çeken bir montaja imza attı. İlçe başkanlığının önünde bulunan Davutoğlu fotoğrafının üzerine Yıldırım'ın fotoğrafının baş kısmı yapıştırıldı.


Yayın Tarihi: 08.07.2016

Eski Başbakan ve Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, memleketi Konya'da katıldığı partisinin iftar yemeğinde hemşerilerinin izdihamına uğradı.


Yayın Tarihi: 04.07.2016

CHP'li Muharrem İnce'nin, "Örtülü ödenekten 200 milyon TL harcadığın, kendine 34 araç ve 108 personel tahsis ettiğin doğru mu" diye sorduğu Davutoğlu Facebook'tan açıklama yaparak yanıt verdi


Yayın Tarihi: 28.06.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir